PARTNER PORTALU
Nastrojowo za kotarą

Nastrojowo za kotarą

Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
06 lis 2009 11:16

Jest specjalistką od łączenia starego z nowym, mieszania stylów i kultur, wyburzania standardów. W prywatnym saloniku kąpielowym architekt wnętrz Sylwii Erol nie ma ani ścian, ani drzwi, tylko... zwiewne zasłony. Dlaczego retro? Bo lubi stare rodzinne meble i kamienicę z XIX wieku, w której mieszka.

Jak reagują goście, gdy pierwszy raz widzą łazienkę, która zamiast ścian ma zasłony?

Są niezmiennie wzruszeni. Po prostu nie mogą uwierzyć, że mam taką nostalgiczną łazienkę. Widocznie nie kojarzę się im z aż tak romantyczną osobą (śmiech). Ja też się wzruszam – czasami bywa to zabawne.

Czy posiadanie otwartej łazienki, niemal w salonie i sypialni, nie przeszkadza w życiu codziennym i towarzyskim?

Nie, zupełnie. Łazienka nie jest położona na planie salonu, tylko jakby z boku. Tam nikt nie zagląda. Poza tym jest to mieszkanie typu studio i nie mam potrzeby odgradzania się od niczego. Zresztą nie zdarzają się sytuacje, abym jednocześnie brała kąpiel w wannie i przyjmowała znajomych. To mieszkanie 1-osobowe, mieszkam sama z psem. Zresztą, nawet jak mieszkałam z mężczyzną, nie stanowiło to żadnego problemu. Gdyby wanna stała na środku salonu, wtedy może byłby to kłopot.

Sądząc po bogatym, kobiecym otoczeniu wanny, chyba spędza Pani w łazience dużo czasu...

Statystycznie pewnie tyle co każda inna osoba. Po kąpieli przesiaduję przy toaletce: suszę włosy, maluję się i tak dalej... To dla mnie komfortowa sytuacja, gdy wszystko mam w jednym miejscu. Drzwi i ścianki mi przeszkadzają. U mnie to całość. Lubię mój łazienkowy kąt, jest w nim rzeczywiście miło i nastrojowo. Tam mam też taką ogromną szafę z ciuchami...

... której może pozazdrościć większość przedstawicielek płci pięknej.

Mam nadzieję!

Takie stare i piękne meble, jak ta przepastna szafa czy toaletka...

To pamiątki rodzinne, należały do moich dziadków. Darzę je ogromnym sentymentem. Przed toaletką szykowała się moja babcia. Wtedy była ona pomalowana na biało, olejną farbą bodajże. Potem należała do mojej mamy, a teraz do mnie. Nie kupowałam nowych mebli. Te, które mam, to właśnie meble odziedziczone. Styl retro narzucał się sam.

Nie jest to jednak typowe retro z epoki. W łazience widać sporo nowoczesnych detali, jak choćby płytki czy industrialne lampy.

Zamykanie się w jednej epoce, w dzisiejszych czasach, to wielka sztuka. Trzeba mieć wiele samodyscypliny, by z mieszkania uczynić muzeum. Poza tym wnętrza żyją, rozwijają się, style się mieszają, coś się dokupuje, dodaje, przywozi z podróży, z biegiem czasu pojawią się na rynku nowe rozwiązania. Dlatego projektując, nie kieruję się schematami retro. Preferuję łączenie starych mebli z prostymi, nowoczesnymi formami. To jest coś, co mam w głowie, a moje mieszkanie urządziłam właśnie pod odziedziczone meble. Nie jest łatwo wkomponować stare meble w nowe otoczenie. Staram się trzymać zasady, że jeśli coś jest charakterystycznego, to inne przedmioty muszą być trochę mniej wyraziste, na dalszym planie. Nie mogą wyskoczyć przed peleton.

A gdzie jest w.c.?

Toaleta jest osobna, znajduje się obok wejścia do mieszkania. To jedyne pomieszczenie, które jest wydzielone ścianami i ma drzwi. Uważam, że nawet w takiej otwartej przestrzeni, w.c. powinno być zamknięte – to zapewnia poczucie intymności, nie jest krępujące dla gości, no i nie słychać żadnych dźwięków. Toaletę urządziłam także w stylistyce retro: z górnopłukiem przy sedesie i niewielką, stylową umywalką. Ten styl pasuje do metryki mojej kamienicy. Czyli... Podobno kamienicę wybudowano w 1895 r., a mieszka się tutaj super.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także