×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Nowoczesna łazienka. Jak oszczędzać wodę i energię? Dużo pomysłów, 15 zdjęć!

Nowoczesna łazienka. Jak oszczędzać wodę i energię? Dużo pomysłów, 15 zdjęć!

Autor: Ewa Kozioł
10 lut 2023 14:02

Nowoczesna łazienka powinny być funkcjonalna, wygodna i estetyczna. Dziś, kiedy ceny energii i wody są bardzo wysokie, warto też zwrócić uwagę na rozwiązania oszczędne. Jak zatem oszczędzać wodę i energię w łazience? Mamy kilka dobrych, sprawdzonych pomysłów.


  • Wymiana tradycyjnych żarówek na LED-y przyniesie wymierne oszczędności, zwłaszcza że mają one dużo większą trwałość.
  • W łazience warto zainstalować czujniki ruchu zamiast tradycyjnego włącznika. Czujnik ruchu włącza się na określony czas, po czym wyłącza oświetlenie.
  • Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na zmniejszenie zużycia wody jest wybór odpowiedniej armatury: montaż baterii z perlatorem, termostatycznych i bezdotykowych.
  • Zastosowanie baterii bezdotykowych może obniżyć zużycie wody w domu nawet o połowę.

Wiele z nich nie wymaga kosztowych inwestycji, a jedynie zdiagnozowania i rozwiązania problemu lub zmiany nawyków. Możemy pamiętać o zakręcaniu wody w trakcie mycia zębów czy gaszeniu niepotrzebnie palącej się lampy. Inne zastosujmy w trakcie modernizacji lub odnawiania łazienki. Spójrzmy na naszą łazienkę świeżym okiem i zastanówmy się co możemy zrobić. Małymi krokami zyskamy duże oszczędności.

Projekt wnętrza: Katarzyna Rohde, pracownia HOME & STYLE. Fot. Bernard Białorucki

Jak oszczędzać energię w łazience?

• W wielu łazienkach nadal znajdują się lampy z tradycyjnymi żarówkami. Wymiana tradycyjnych żarnikowych lub halogenowych żarówek na LED-y przyniesie wymierne oszczędności, zwłaszcza że mają one dużo większą trwałość. Dobrze zaplanujmy źródła światła. W niewielkiej łazience wystarczy funkcjonalne oświetlenie jak np. reflektorki przy umywalce i plafon lub lampa wisząca dające światło rozproszone. Zwróćmy też uwagę na lustra z wbudowanymi listwami LED, które optycznie powiększają przestrzeń.

Projekt wnętrza: Ewa Ksobiak-Kubacka, EKK Pracownia Projektowa. Fot. Przemysław Obarski

• W łazience warto zainstalować czujniki ruchu zamiast tradycyjnego włącznika. Czujnik ruchu włącza się na określony czas, po czym wyłącza oświetlenie. Koszt takiego czujnika jest niewielki, a oszczędności znaczące, ponieważ często zapominamy o wyłączeniu światła. Czujniki mogą być instalowane zamiast tradycyjnego włącznika lub chowane np. pod płytę gipsową.

Projekt wnętrza i zdjęcie: KODO Projekty i Realizacje Wnętrz

• Termostaty pokojowe czy głowice termostatyczne na grzejniki pozwalają zaprogramować i regulować temperaturę w pomieszczeniu i zmniejszyć ją w czasie gdy np. przebywamy w pracy lub wyjeżdżamy na urlop. Najwygodniejszym rozwiązaniem są termostaty programowalne, które możemy ustawić wg naszego rytmu dobowego/tygodniowego oraz inteligentne głowice termostatyczne, które programują temperaturę w oparciu o specjalne algorytmy.

• Niektóre baterie umywalkowe są wyposażone w ceramiczne głowice, które umożliwiają mechaniczne ograniczenie wypływu gorącej wody. Dzięki temu oszczędzamy energię służącą do podgrzewania wody i co równie istotne, chronimy małe dziecko przed oparzeniem.

Fot. Leroy Merlin

Jak oszczędzać wodę w łazience?

• Kąpiel pod prysznicem czy w wannie? Oczywiście pod prysznicem – zużycie wody jest nieporównanie mniejsze. Bateria prysznicowa z perlatorem oraz przerwami na nakładanie szamponu lub mydła pozwala zaoszczędzić jednorazowo do 90 litrów wody. Jednak nie zawsze możemy zrezygnować z wanny na rzecz kabiny prysznicowej, a szczupłość miejsca nie pozwala na pomieszczenie obu urządzeń. W takim przypadku warto rozważyć kupno parawanu nawannowego, który „zamienia” wannę w kabinę prysznicową, dodatkowo chroniąc łazienkę przed zachlapaniem wodą.

Projekt wnętrza i zdjęcie: KODO Projekty i Realizacje Wnętrz

• Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na zmniejszenie zużycia wody jest wybór odpowiedniej armatury: montaż baterii z perlatorem, termostatycznych i bezdotykowych. Zastosowanie baterii bezdotykowych może obniżyć zużycie wody w domu nawet o połowę.

Dobrą alternatywą dla baterii bezdotykowych są baterie z termostatem i systemem oszczędzania wody, które umożliwiają ustawienie strumienia i temperatury wypływającej wody. Gdy zachodzi potrzeba zwiększenia natężenia przepływu i temperatury wody, wystarczy nacisnąć eko-przycisk i jednocześnie podnieść uchwyt. Jest to rozwiązanie bezpieczne dla dzieci i osób starszych. Nawet wymiana baterii na jednouchwytową pozwala na zaoszczędzenie wody, którą traci się w trakcie ustawiania pożądanej temperatury.

Fot. Leroy Merlin

• W przypadku spłuczek ustępowych warto zastosować przyciski dwudzielne, które z jednej strony gwarantują zmniejszenie zużycia wody, a z drugiej podniesienie poziomu higieny podczas korzystania z toalety. W warunkach domowych dobrym rozwiązaniem jest montaż kompaktowego WC z systemem oszczędzania wody.

• Pralkę podobnie jak zmywarkę powinniśmy uruchamiać przy pełnym wsadzie. Warto wybierać modele wyposażone w funkcję eco, która pozwala na zaoszczędzenie około 30% wykorzystywanej wody, jak i energii przy jednym cyklu pracy.

Zobacz także Nowoczesna łazienka. 10 świetnych pomysłów na prysznic bez brodzika!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także