PARTNER PORTALU
Nowoczesna łazienka. Tak możesz ją  urządzić

Nowoczesna łazienka. Tak możesz ją urządzić

Autor: Katarzyna Masłowska
08 maj 2019 09:31

Według aktualnych trendów – modnie zaaranżowana łazienka jest pełna światła, wizualnej przestrzeni oraz wyposażona w innowacyjne rozwiązania. We wnętrzu łazienkowym wyraźnie widać kontynuację wzornictwa całości domu.

Nowoczesna łazienka to nie zwyczajna toaleta, ale raczej pokój kąpielowy – miejsce komfortowe i eleganckie, równie ważne co salon czy kuchnia. Atrakcyjnie zaaranżowana i wyposażona w funkcjonalne rozwiązania dla wielu osób stanowi miejsce relaksu i odpoczynku. Adekwatnie do wzrastającego znaczenia łazienki, zmienia się także oferta produktów do jej wyposażenia.

Według aktualnych trendów – modnie zaaranżowana łazienka jest pełna światła, wizualnej przestrzeni oraz wyposażona w innowacyjne rozwiązania. We wnętrzu łazienkowym wyraźnie widać kontynuację wzornictwa całości domu i aranżacyjny charakter wszystkich pomieszczeń. Podstawowym wyznacznikiem przy projektowaniu nowoczesnych łazienek jest uzyskanie jak najwięcej przestrzeni, która daje poczucie swobody.

Zobacz także: Otwarta kuchnia: 20 pięknych aranżacji

W tym celu stosuje się podwieszane meble o prostych formach, które nie zajmują powierzchni podłogi czy umywalki nablatowe o bardzo subtelnych formach. Zamiast ciężkich brodzików częściej montuje się lekkie w formie, szklane parawany, które wizualnie nie przytłaczają wnętrza. Umeblowaniu o prostych formach, towarzyszą kolory i struktury, które mają za zadanie stwarzać poczucie jeszcze większej swobody, a przy tym budować idealny nastrój do odpoczynku.

Duże łazienki i salony kąpielowe 

Niekwestionowanym zwycięzcą jeśli chodzi o modne sprzęty do łazienki są kabiny prysznicowe z odpływem wody na poziomie posadzki, w których miejsca nie ograniczają zbędne progi czy półki. Wszelkie elementy instalacji i zamocowania są w tym przypadku ukrywane w ścianach czy w podtynkowej zabudowie. Z kolei miejsce ciężkich kabin prysznicowych zajęły lekkie wizualnie, niemal ażurowe w formie szklane parawany, które nie tylko nie przytłaczają przestrzenni, ale wręcz ją wizualnie powiększają.

Wybierając tego rodzaju produkt nie trzeba martwić się wielkością łazienki, co ma ogromne znacznie szczególnie w mieszkaniach w bloku, gdzie przestrzeń najczęściej jest mała, a każdy metr jest na wagę złota. Tego rodzaju kabiny dostępne są w wielu różnych modelach i rozmiarach. W ofercie producentów znajdą się zarówno małe modele, jak i drzwi wnękowe do dużych przestronnych kabin prostokątnych. W przypadku nietypowych wnętrz warto zastanowić się nad zakupem produktów stworzonych na indywidualne zamówienie, które umożliwią optymalne zagospodarowanie przestrzeni.

Dla osób, które preferują bardziej tradycyjne rozwiązania, producenci mają także bogatą ofertę brodzików. Nowoczesne brodziki produkowane są ze specjalistycznych konglomeratów, w wielu kolorach i strukturach, mogą być wykonane z emaliowanej stali lub ceramiczne. Te akrylowe są miłe w dotyku i szybko przyjmują temperaturę otoczenia. Brodziki z ceramiki sanitarnej lub stali emaliowanej są natomiast stabilniejsze, bardziej odporne na zarysowania i dłużej zachowują połysk, posiadają bowiem gładką i wyjątkowo łatwą w czyszczeniu powierzchnię. Na rynku można spotkać także nowoczesne, płaskie modele brodzików, które montuje się na równi z podłogą. Ciekawą opcją są brodziki podpłytkowe, które po wykończeniu kafelkami są całkowicie niewidoczne.

Niewidoczny odpływ 

Jeśli chodzi o odpływ wody z brodzika w łazienkach blokowych najczęściej stosuje się odpływy punktowe będące integralna częścią całego systemu. Na rynku dostępnych jest jednak znacznie więcej możliwych rozwiązań. Wśród nich można wymienić odpływy liniowe, dedykowane kabinom prostokątnym lub kwadratowym, a także kabinom typu “walk in”. Ich konstrukcja składa się z rusztu, syfonu oraz rynny wmontowanej w posadzkę, którą można zamontować na całej długości kabiny.

Modnym aktualnie rozwiązaniem są odpływy zabudowane płytką. Jest to typ odwodnienia punktowego lub liniowego zakrytego płytką posadzkową. Woda wpada do kanalizacji dzięki specjalnym otworom na krawędzi płytki lub płytek. Takie rozwiązanie jest bardzo estetyczne i bardzo dobrze wygląda w minimalistycznych wnętrzach. Inną modną propozycją są systemy odwodnienia ściennego, charakteryzuje się ukryciem elementów montażowych w ścianie oraz narożne charakteryzujące się dużą przepustowością wody.

Komfort kąpieli 

Także przy wyborze baterii prysznicowej nie warto kierować się jedynie walorami estetycznymi. W tym przypadku niezwykle ważna jest funkcjonalność. Najprostszy podział rozróżnia baterie prysznicowe natynkowe i podtynkowe. Te pierwsze są bezproblemowe i dużo tańsze także w instalacji. Na pewno możemy je zastosować w każdym prysznicu w bloku lub starym budownictwie.

Modele podtynkowe natomiast wymagają podtynkowej instalacji, którą nie zawsze da się poprowadzić w betonowych lub cienkich ścianach. Ich montaż oraz ewentualna naprawa lub wymiana są trudniejsze i kosztowniejsze.

Nowoczesne baterie prysznicowe posiadają dużo dodatkowych funkcji. Mogą być wyposażone w sitko chroniące głowicę przed zanieczyszczeniami, system wyciszający, perlator oszczędzający i napowietrzający wodę czy system ochrony przed osadzaniem się kamienia wapiennego. W sprzedaży znajdują się baterie sprzedawane samodzielnie lub w zestawach z dedykowanym kompletem natryskowym.

Ciekawym rozwiązaniem są baterie prysznicowe z termostatem, które znacząco poprawiły komfort korzystania z łazienki. Posiadają one system pozwalający na regulację temperatury wody bez konieczności ustawiania jej każdorazowo. Termostat zapewnia dostęp do odpowiednio podgrzanej wody w chwili uruchomienia baterii. Tego typu baterie uniemożliwiają oblanie się zbyt gorącą lub lodowatą wodą co jest szczególnie przydatne, gdy w domu są małe dzieci samodzielnie korzystające z kąpieli, lub starsze osoby wymagające opieki.

Deszczownice na topie 

Jeśli chodzi o „modę łazienkową” swoje pięć minut mają aktualnie deszczownice. Warto zaznaczyć jednak, że najlepiej sprawdzą się one w przypadku, gdy nasza łazienka jest odpowiedniej wielkości. Największe deszczownice wymagają bowiem odpowiednio wydajnych odpływów i nie nadają się do małych blokowych łazienek. W sklepach dostępnych jest całe spectrum deszczownic. Możemy wybierać spośród wielu kształtów i rozmiarów.

Okrągłe, kwadratowe, prostokątne, mogą być zlicowane z płaszczyzną sufitu lub na ruchomym przegubie, wieloramienne lub też zainstalowane na ścianie, a nawet przypominające do złudzenia abażur lampy. Niektóre, droższe modele mają dodatkową szczelinę, na wyrzut wody w formie kaskady lub wyposażone są w kolorowe światło, które podświetla strumień wody. Nowoczesne deszczownice mogą także rozpylać aromaty zapachowe.

Ceramika łazienkowa 

Wybierając przybory sanitarne warto zacząć od miski ustępowej. W tym przypadku oprócz estetyki i wygody trzeba jeszcze uwzględnić aspekty takie jak: sposób montażu, rodzaj spłuczki czy dodatkowe wyposażenie. Powszechne zastosowanie armatur podtynkowych sprawiło, że aktualne na topie jest ukrywanie wszelkich elementów konstrukcyjnych, rur czy odpływów.

Aktualnie najmodniejsze są rozwiązania, w których jedynym widocznym elementem instalacji WC jest estetyczny przycisk spłukujący, najczęściej w towarzystwie podwieszanej miski. Wraz z wprowadzeniem na rynek bezrantowch misek dokonała się prawdziwa rewolucja w zakresie higieny. Sedesy bez tradycyjnego kołnierza, dzięki prostszej konstrukcji stały się bardziej higieniczne, a utrzymanie ich w czystości – znacznie łatwiejsze. Warto wspomnieć również o specjalnych szkliwach, które ograniczają osadzanie się zanieczyszczeń oraz pozwalają spłukać sedes bezrantowy mniejszą ilością wody.

Kolejna rewolucyjna zmiana to rosnąca popularność desek i toalet myjących. Te nowoczesne urządzenia zastępują tradycyjne bidety. Pozwalają nie tylko zaoszczędzić miejsce w łazience, ale przede wszystkim komfortowo zadbać o higienę osobistą. Oferują kilka funkcji mycia, różne rodzaje strumieni, stałą, komfortową temperaturę wody oraz funkcje suszenia, a niektóre modele – także funkcję oczyszczania powietrza. Łatwą obsługę gwarantuje pilot, na którym można również indywidualnie zaprogramować preferowane ustawienia.

Tekst: Alicja Pietrowska 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także