Aranżacja łazienki: wybieramy przycisk spłukujący. Sprawdź, co warto wiedzieć!

Aranżacja łazienki: wybieramy przycisk spłukujący. Sprawdź, co warto wiedzieć!

Autor: Ewa Kozioł
22 marz 2021 10:11

Jaki przycisk spłukujący wybrać? Na co zwrócić uwagę wybierając przycisk spłukujący? Jakie cechy warto wziąć pod uwagę? Podpowiadamy! Sprawdźcie, jak wybrać funkcjonalny i estetyczny przycisk spłukujący. 


Pamiętajmy, że nie każdy przycisk pasuje do każdego stelaża podtynkowego. To podstawowa i niezbędna wiedza, która już na wstępie pozwoli nam zdefiniować obszar naszych poszukiwań. Przycisk i stelaż podtynkowy powinny pochodzić od jednego producenta.

– Co więcej, przycisk spłukujący musi być kompatybilny z danym modelem stelaża. Dlatego już na etapie wyboru rozwiązań podtynkowych warto sprawdzić, jak szeroka jest oferta przycisków pasujących do konkretnego stelaża danej marki. Może bowiem okazać się, że do wyboru mamy tylko kilka modeli, a dostępne warianty kolorystyczne i wzornictwo nie pasują do stylu aranżacji łazienki. Sięgajmy po rozwiązania tych producentów, którzy oferują szeroką gamę przycisków kompatybilnych ze wszystkimi stelażami podtynkowymi swojej marki – radzi Aleksandra Drozdalska, ekspert marki Tece.

Rodzaj materiału

Przyciski mogą być wykonane z różnych materiałów. Do najczęściej stosowanych zalicza się stal szlachetną, szkło oraz tworzywo. Każdy z nich posiada nieco inne właściwości, np. stal jest materiałem bardziej wytrzymałym, ale szkło już bardziej higienicznym. – Przy wyborze kierujmy się jakością wykonania. Bez względu na rodzaj materiału, przycisk powinien być trwały, łatwy w utrzymaniu w czystości i funkcjonalny. Istotny jest także sposób wykończenia płytki – np. stal może być dostępna w wariancie szczotkowanym lub z połyskiem. Ciekawą propozycją są powierzchnie PVD – dostępne w kolorze czerwonego, optycznego złota oraz czarnego chromu – wyjaśnia ekspert.

Sposób montażu

Warto zwrócić uwagę także na kwestie techniczne, bo i w tym zakresie mamy różne możliwości. Od tego, w jaki sposób zostanie zamontowany przycisk, zależą także względy estetyczne. – Przycisk możemy zamontować w sposób tradycyjny – natynkowo lub zlicowany. Ta druga opcja pozwala na „zrównanie” powierzchni przycisku ze ścianą czy płytką ceramiczną. Taki montaż wymaga jednak dodatkowych elementów, np. w postaci specjalnych ramek. Jeżeli zależy nam dodatkowo na względach czystości i higieny, na tym etapie możemy wyposażyć także naszą spłuczkę w specjalne rozwiązanie do aplikacji kostek czyszczących. Ramkę płytki maskującej z koszem montujemy bezpośrednio w otworze rewizyjnym spłuczki – mówi Aleksandra Drozdalska.

Kolor i forma

Czarny, biały, chromowany, matowy, a może o wyrazistej barwie? Szeroka paleta przycisków dostępnych na rynku daje nam nieograniczone możliwości wyboru oraz swobodę projektowania. Kolor możemy dobierać na zasadzie kontrastu z płytką ścienną lub w tym samym odcieniu, jeżeli zależy nam na minimalistycznym efekcie. Inną opcją jest dopasowanie koloru przycisku do armatury sanitarnej.

Warto zwrócić uwagę także na kształt klawiszy. Te mogą przybierać formę bardziej obłą i owalną lub prostokątną. Tu kierujmy się gustem, jak również wykończeniem łazienki – kształtami, jakie w niej dominują.

Technologia dla higieny

Przyciski różnią się także sposobem uruchamiania spłuczki. Na rynku dostępne są modele obsługiwane manualnie, jak również bezdotykowo. Ciekawą propozycją są przyciski wyposażone w technologię LED podświetlającą kontury klawiszy oraz czujnik ruchu. Takie rozwiązania, dzięki bezdotykowej obsłudze, pozwolą nam zachować wyjątkową higienę w strefie WC. W sytuacji, gdy z toalety korzysta wiele osób, warto sięgnąć także po przyciski antybakteryjne.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także