Bateria i umywalka do łazienki. Jak wybrać armaturę łazienkową?

Bateria i umywalka do łazienki. Jak wybrać armaturę łazienkową?

Autor: Ewa Kozioł
03 lut 2022 10:04

Bateria i umywalka w łazience powinny do siebie pasować. Muszą być ergonomiczne i ładnie wyglądać. Jakie są najważniejsze zasady doboru baterii i umywalki? Podpowiadamy.

Zarówno baterii łazienkowej, jak i umywalki nie powinno się wybierać niezależnie, ponieważ tworzą one ściśle współpracujący ze sobą duet. Typ umywalki często zawęża też opcje w zakresie zakupu baterii. Wolnostojące misy dają możliwość umiejscowienia na blacie baterii o wysokim korpusie lub wymagają montażu baterii ściennych. Z kolei umywalki z przygotowanymi otworami współgrają z dopasowanymi do nich armaturami stojącymi.

Wygoda i ważne wymiary

Najprostsza zasada brzmi następująco: mała umywalka wymaga zakupu niedużej baterii, a obszerna – większego modelu. Jest to z pozoru oczywiste spostrzeżenie, ale niestety zdarza się nam o tej regule zapominać. Armatura o kompaktowej budowie i krótkiej wylewce będzie świetnie współpracować z małą umywalką – nie dojdzie do uciążliwego rozchlapywania wody, a strumień wody ułatwi mycie rąk czy twarzy. Z kolei długa wylewka i wyższy korpus baterii doskonale sprawdzają się w przypadku dużych umywalek, zapewniając większą wygodę użytkowania. 

Kolejny ważny aspekt to odpowiednie wymiary i odległości. Dotyczy to zwłaszcza baterii nablatowej (inaczej sztorcowej) oraz ściennej. Wysokość tej pierwszej powinna być dopasowana do umywalki – zaleca się, aby wylewka baterii sięgała ok. 10 cm powyżej krawędzi misy. Istotne jest też jej odpowiednie wyprofilowanie, tak by woda trafiała w sam środek umywalki. Tu świetnym rozwiązaniem jest perlator s-pointer w bateriach Kludi. Umożliwia on regulację kąta strumienia wody w zależności od potrzeb i głębokości umywalki. 

Bateria stojąca czy ścienna?

Baterie stojące mogą być montowane na krawędzi umywalki albo bezpośrednio na blacie. W przypadku umywalek wolnostojących stosuje się baterie z wysokim korpusem. Do umywalek wiszących i meblowych pasują szczególnie baterie montowane na krawędzi, a do nablatowych lub wpuszczanych w blat – ścienne lub mocowane na blacie, czyli za umywalką. 

Baterie ścienne to godna polecenia propozycja zwłaszcza do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz. Potrafią się wyróżniać prostymi formami, mogą być też w dużej części ukryte w ścianie (na wierzchu pozostają tylko wylewka i uchwyt). Kolejny atut? Nie zajmują miejsca na krawędzi umywalki, gdzie można ustawić komplet kosmetyków. Doskonałym przykładem takiej armatury jest bateria ścienna Kludi Bozz. W jej designie umiejętnie połączono minimalizm z delikatnymi liniami oraz klasyczną elegancją. Łagodne, cylindryczne kształty świetnie sprawdzają się zarówno w nowoczesnej, jak i tradycyjnej łazience. 

Jakość przede wszystkim

Wymiary, sposób montażu, design – to wszystko bardzo ważne aspekty wyboru, jednak kluczowa pozostaje jakość wykonania zarówno umywalki, jak i baterii. W przypadku tej drugiej należy zwracać uwagę na wszystkie elementy konstrukcyjne, czyli korpus, wylewkę, uchwyty, perlator, głowice czy uszczelki. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także