PARTNER PORTALU
Czysta łazienka. Jak sprzątać łazienkę? Dobre rady!

Czysta łazienka. Jak sprzątać łazienkę? Dobre rady!

Autor: Ewa Kozioł
16 cze 2021 14:00

Jak sprzątać łazienkę? Jak często sprzątać łazienkę? Jakie środki wybrać? O czym pamiętać? Podpowiadamy! Sprawdź jak dobrze posprzątać łazienkę.

Jak wynika z badania TNS Polska, 11% badanych sprząta łazienkę każdego dnia, a 26% raz na tydzień. Niestety jest również druga strona medalu – 9% respondentów porządkuje łazienkę tylko raz w miesiącu, a aż 22% badanych przyznało, że nie sprząta jej wcale. Do regularnych porządków może jednak przekonać fakt, że w tym pomieszczeniu spędzamy statystycznie dwa lata swojego życia. Dlatego niezwykle ważne jest, aby przezwyciężyć swoją niechęć i poza urzekającą aranżacją, zadbać o to, aby łazienka była prawdziwą świątynią czystości.

Sprzątaj łazienkę regularnie

Postarajmy się wprowadzić do domu dyscyplinę i dobre nawyki. Nie musimy codziennie poświęcać całego wolnego czasu na generalne porządki, jednak warto działać na bieżąco. Połączenie pary wodnej, wilgoci, kurzu oraz osadów z mydła i kosmetyków to nie tylko trudna do wyczyszczenia mieszanka, ale również świetna pożywka dla różnego rodzaju bakterii i wirusów. Łazienkowe zakamarki to ulubione miejsca wielu groźnych drobnoustrojów takich jak bakterie E-coli, Klebsiella, Salmonella oraz Listeria monocytogenes czy Stophylococcus aureus. Właśnie dlatego nie powinniśmy zwlekać z wyczyszczeniem zachlapanej umywalki, ubrudzonego kremem kranu czy też ściany prysznica z zaciekami od szamponu.

Dobre nawyki

Co ciekawe i niepokojące, aż ¾ Polaków nie ma w zwyczaju opuszczać klapy sedesu przed spuszczeniem wody. Dobrze jednak wyrobić w sobie ten nawyk, ponieważ wraz z kroplami wody w powietrze unosi się również flora kałowa, która osiada na łazienkowych akcesoriach takich jak mydło, ręczniki, czy szczoteczki do zębów, które mają bezpośredni kontakt z jamą ustną i skórą. Aby skutecznie pozbyć się bakterii z ubikacji, należy ją czyścić przynajmniej trzy razy w tygodniu z użyciem specjalnego preparatu zawierającego środek dezynfekujący. Z kolei wannę i prysznic najlepiej czyścić po każdej kąpieli.

Domowi pomocnicy

W codziennym dbaniu o porządek w łazience pomogą nam również specjalistyczne środki czystości. Do czyszczenia toalety najlepsze są preparaty pakowane w pojemniki ze specjalną zakrzywioną, długą końcówką, która umożliwia wprowadzenie środka pod kołnierz sedesu. Z kolei, w przypadku produktów do mycia szyb i luster, warto zwrócić uwagę na to, aby preparat nie miał żadnych mikrodrobinek i nie zostawiał zarysowań na powierzchniach. Przykładem takiego środka jest Clean Czysta Szyba i Lustro marki Jurga, który cechuje się nie tylko przyjemnym i świeżym zapachem, ale także dzięki obecności nanocząsteczek powoduje mniejsze osadzanie brudu i kurzu na powierzchni.

Wyzwanie może stanowić również wyczyszczenie kabiny prysznicowej i armatury łazienkowej. Ścianki prysznica najlepiej czyścić specjalnym ściągaczem do wody po każdej kąpieli, a baterie prysznicowe i wannowe przecierać ręcznikiem papierowym. Jeśli jednak pojawią się na nich trudne do usunięcia osady, należy sięgnąć po specjalistyczne preparaty. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także