PARTNER PORTALU
Jak skutecznie sprzątać łazienkę? Jak myć baterie łazienkowe? Podpowiadamy!

Jak skutecznie sprzątać łazienkę? Jak myć baterie łazienkowe? Podpowiadamy!

Autor: Justyna Łotowska
10 lis 2022 07:35

Sprzątanie nie należy to do naszych ulubionych zajęć – głównie dlatego, że zajmuje sporo czasu. Okazuje się jednak, że można sprzątać łazienkę szybciej, a dodatkowo bez zbędnego wysiłku. Jedynym, czego potrzebujemy, są odpowiednie środki i akcesoria. Jak skutecznie sprzątać łazienkę oraz jak myć baterie łazienkowe? Oto wskazówki!

  • Mieszanka octu i sody pomoże Ci zneutralizować nieprzyjemny zapach z odpływu umywalki. Z kolei ocet rozcieńczony wodą to świetny środek na osad z twardej wody, brudne fugi i kafelki. 
  • Jeśli zależy Ci na szybkim i skutecznym odkurzaniu i myciu podłogi, postaw na podwieszaną muszlę WC, bidet oraz wiszące szafki łazienkowe.
  • Na wygodę sprzątania na pewno wpływa rodzaj baterii. Bardzo praktyczne pod tym względem są systemy podtynkowe.
  • Uważaj, aby do czyszczenia baterii używać jedynie przeznaczonych do tego środków. Unikaj chloru i innych agresywnych środków czyszczących.

Jeśli chcesz posprzątać łazienkę skutecznie, a do tego bez dużego wysiłku, sięgaj po sprawdzone sposoby. Stawiaj na produkty oparte na naturalnych składnikach.

Ocet - najlepszy naturalny środek do mycia łazienki

Najlepszym przykładem jest ocet – może on zastąpić większość sklepowych środków. Mieszanka octu i sody pomoże Ci zneutralizować nieprzyjemny zapach z odpływu umywalki. Z kolei ocet rozcieńczony wodą to świetny środek na osad z twardej wody, brudne fugi i kafelki oraz zacieki na szklanych ściankach kabiny prysznicowej.

A może wolisz sięgnąć po gotowe środki bazujące na naturalnych składnikach? Na rynku jest ich obecnie tak dużo, że naprawdę jest w czym wybierać!

Zaprojektuj wnętrze, które łatwo sprzątać

Na to, czy Twoja łazienka będzie łatwa w sprzątaniu, w ogromnej mierze wpływa jej projekt. Przykładowo, jeśli zależy Ci na szybkim i skutecznym odkurzaniu i myciu podłogi, postaw na podwieszaną muszlę WC, bidet oraz wiszące szafki łazienkowe. Dzięki temu bez problemu dotrzesz do wszelkich zakamarków końcówką odkurzacza oraz mopem.

Co jeszcze? Na wygodę sprzątania na pewno wpływa rodzaj baterii. Bardzo praktyczne pod tym względem są systemy podtynkowe. Część elementów ukryta jest pod powierzchnią ściany, dlatego masz znacznie mniej sprzętów do czyszczenia. 

Poza tym warto wybierać baterie z odpowiednio wyprofilowaną wylewką oraz optymalnie dopasowane do kształtu umywalki. Dzięki temu unikniemy rozchlapywania się wody i niepotrzebnego sprzątania.

Świetną opcją jest tu perlator s-pointer, który pozwala na ukierunkowanie kąta wypływu wody. Wystarczy dotknąć opuszkiem palca końcówkę wylewki, w której umieszczony jest perlator, aby dowolnie ustawić strumień wody.  Oprócz tego, doskonałym wyborem są baterie elektroniczne uruchamiane ruchem dłoni. Nie musisz niczego dotykać, dzięki czemu bateria się nie brudzi.

Rozwiązanie takie, choć często kojarzone z wnętrzami użytku publicznego, coraz częściej gości w naszych domach, właśnie ze względu na komfort użytkowania i łatwość utrzymania w czystości.

Jak prawidłowo czyścić baterie łazienkowe?

Czyszczeniu armatury należy poświęcić odpowiednio dużo uwagi. Łatwo bowiem popełnić tu błąd i w rezultacie porysować nieskazitelną powierzchnię, niezależnie od jej rodzaju czy koloru. Jak zatem zrobić to skutecznie i bezpiecznie?

Podpowiedzi dotyczących tego, czym oraz jak myć baterię łazienkową, znajdziesz w dołączonej do niej instrukcji. Przeczytaj ją, zanim zaczniesz sprzątanie.

Poza tym uważaj, aby do czyszczenia baterii używać jedynie przeznaczonych do tego środków. Unikaj chloru i innych agresywnych środków czyszczących, ponieważ mogą one zniszczyć baterię. Jeśli zabrudzenia są niewielkie, prawdopodobnie wystarczy Ci tylko woda i mydło.

Przygotuj odpowiednie akcesoria. W tym przypadku potrzebujesz dwóch miękkich szmatek – jednej do czyszczenia na mokro, drugiej do polerowania. Pamiętaj, aby nie używać szczotek, czy ostrych gąbek – mogą porysować powierzchnię.

Rozpyl środek na szmatkę, nigdy bezpośrednio na armaturę. Dokładnie wyczyść baterię. Nie zapomnij też o perlatorze czy wypustkach na głowicach. To bardzo istotne, aby regularnie usuwać z nich kamień wapienny, czyli kredowy osad pozostawiony przez twardą wodę. Może on bowiem spowodować zapchanie rączki natrysku lub wylewki baterii. To z kolei znacząco wpłynie na komfort, ergonomię ich pracy oraz wytrzymałość.

Dlatego też wiele baterii  jest wyposażonych w system szybkiego usuwania kamienia wapiennego. Powierzchnie rączek są wykonane z elastycznego, gładkiego tworzywa, dlatego wystarczy przetrzeć wypustki szmatką lub nawet dłonią, aby oczyścić je z zabrudzeń.

Czysta łazienka? To prostsze, niż myślisz! Wystarczy wybrać odpowiednie sprzęty i akcesoria, a następnie dbać o nie zgodnie z zaleceniem producenta. Jeśli dodatkowo będziesz sprzątać według przemyślanego planu i używać odpowiednich środków, sprzątanie nie będzie stanowiło dla Ciebie problemu.

Komentarze

Zaloguj się