×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Jak stworzyć strefy funkcjonalne w łazience? 4 propozycje z projektów wnętrz

Jak stworzyć strefy funkcjonalne w łazience? 4 propozycje z projektów wnętrz

Autor: Justyna Łotowska
Dodano: 08 lis 2021 15:03
Zaktualizowano: 09 lis 2021 20:15

Łazienka powinna być wielofunkcyjną przestrzenią. Dawniej pełniła głównie funkcje związane z higieną. Dziś służy także wypoczynkowi, odgrywając rolę domowego spa czy buduaru. Jak wydzielić różne funkcje w jednej łazience? Oto kilka pomysłów w gotowych wnętrz.

Projektanci chętnie dzielą łazienkę na strefy funkcjonalne. Porządkują one wnętrze, zwiększają komfort użytkowania, poprawiają estetykę. Pomocą służą ścianki działowe. Popularne są również symboliczne „granice” wyznaczone inną barwą, materiałem czy oświetleniem.

Pomysł nr 1. Strefy w salonie kąpielowym

W przykładowej aranżacji salonu kąpielowego zastosowano zróżnicowaną kolorystykę ścian oraz szklaną taflę pomiędzy strefą, z której korzysta się częściej w ciągu dnia, i tą służącą wyciszeniu i relaksowi.

W pierwszej, wyłożonej płytkami w kolorze antracytu części mamy dwie duże umywalki z eleganckimi bateriami nablatowymi Algeo Square, ogromnymi lustrami oraz praktycznym lusterkiem kosmetycznym na wyciąganym ramieniu. Taka lokalizacja strefy umywalek sprawia, że zawsze jest do niej łatwy dostęp, nawet gdy „przestrzeń relaksu” zajęta jest przez innego domownika.

W każdej chwili można też wziąć szybki prysznic, a nawet zafundować sobie błyskawiczną regenerację w strugach deszczu, na co pozwala luksusowy zestaw Trevi składający się z deszczowni o głowicy talerzowej SLIM (średnica 30 cm), natrysku z trzyfunkcyjną rączką i baterii termostatycznej z blokadą gorącej wody safe stop 38°C.

Wiadomo, że na dłuższy odpoczynek – w „domowym spa” specjalnie ulokowanym w głębi salonu kąpielowego – trzeba zarezerwować nieco więcej czasu. Strefa ta jest w jasnej tonacji. Wyróżnia ją spektakularny widok z okna. Gwiazdą wnętrza jest wolnostojąca wanna z dopasowaną do niej smukłą, wolnostojacą baterią Fiesta.

Pomysł nr 2. Łazienka jak dawny buduar

Łazienki mogą nawiązywać do dawnych buduarów. Są ciekawie umeblowanymi pokojami kąpielowymi z licznymi akcesoriami, kojarzącymi się bardziej z salonem niż miejscem służącym zabiegom higienicznym.

W aranżacji w białą cegiełkę – z wanną i dopasowaną do niej nowoczesną czterootworową baterią Algeo Square oraz umywalką ze stojącą baterią (też Algeo Square) – projektant stworzył specjalny kącik z elegancką toaletką. To miejsce, w którym wygodnie wykona się makijaż. Tu można także przejrzeć ulubione czasopismo, przeczytać książkę, zaplanować kolejny dzień itd.

W takim entourage’u, sprzyjającym wyciszeniu, łatwiej o dobre pomysły. Ducha dawnych, buduarowych czasów wnosi elegancki, drewniany fotel vintage. Pozytywnej energii dodaje okazała palma.

W szarej kompozycji wypoczynkową rolę salonu kąpielowego podkreśla kanapa – szara, dopasowana do otoczenia. Relaksującą kąpiel zagwarantuje wolnostojąca wanna z nowoczesną czterootworową baterią Adore White/Chrome. Nie brakuje tu efektownych dekoracji, jak pas płytek 3D o motywie roślinnym. Do kamiennej umywalki dobrano baterię, podobnie jak model wannowy, ciekawie łączącą biel z chromem.

Pomysł nr 3. Jak wydzielić funkcje w małej łazience

A jeśli nie dysponujemy dużą powierzchnią na salon kąpielowy? Okazuje się, że i w niewielkim pomieszczeniu da się stworzyć strefy funkcjonalne.

Przykładem biała łazienka z oryginalną czarną armaturą. Dzięki częściowo przeszklonym ściankom uzyskano podział na strefę relaksu z deszczownią i prysznicem oraz strefę „sanitarną”. W pierwszej wyróżnia się czarny zestaw natryskowy przesuwny Rondo Black z deszczownią, a także ścienna bateria natryskowa Algeo Black. W strefie umywalki znajduje się czarna stojąca bateria Algeo Black.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także