Kolor w łazience. Jaki wybrać? Pomysły, inspiracje!

Kolor w łazience. Jaki wybrać? Pomysły, inspiracje!

Autor: Ewa Kozioł
14 lis 2022 13:55

Coraz chętnie do swoich łazienek wybieramy kolor. Stonowane szarości i biele możemy ożywić butelkową zielenią czy eleganckim granatem. Będą pięknie wyglądały nie tylko na płytkach, ale też na meblach i ceramice.


Chociaż biel ma wiele zalet, jest neutralna, powiększa pomieszczenie i sprawia wrażenie czystości, co w łazience jest niezwykle pożądane, to chciałoby się przełamać ją mocniejszym akcentem. Urządzając wnętrze w naturalnej, skandynawskiej stylistyce może to być kolor naturalnego drewna lub szarości. Czasem jednak chcemy odważyć się na mocniejszy kontrast wprowadzając kolor w postaci barwnych szafek lub nawet ceramiki. Trend ten z pewnością zauważyli odwiedzający tegoroczne targi w Mediolanie, gdzie królowały odważniejsze barwy.

Kolorowe płytki, armatura, meble lub ceramika

Coraz częściej architekci w swoich propozycjach aranżacyjnych dla klientów proponują odważniejsze rozwiązania kolorystyczne.

– Łazienka nie musi być biała, a jej wnętrze możemy ożywić kolorem. Najłatwiejszym sposobem jest wprowadzenie koloru na ścianach, ale mamy również mnogość innych opcji: kolorowe płytki ceramiczne, armatura, meble łazienkowe lub ceramika. Najważniejsze, żeby kolory wybierać według własnych preferencji, czyli takie, które nam się podobają i dobrze na nas wpływają – mówią Jakub Żurawicki i Joanna Kubiak z Żurawicki Design. W ostatnim swoim projekcie wykorzystali meble z kolekcji Gloria 2.0 marki Devo.

Projekt wnętrza i zdjęcie: Żurawicki Design

– Naszym punktem odniesienia były płytki ceramiczne imitujące terrazzo, do nich dobraliśmy meble łazienkowe, ceramikę i płytki ścienne w różnym nasyceniu, odcieniu koloru niebieskiego – wyjaśniają.

Kolekcja Gloria 2.0 zaprojektowana przez Grynasz studio zachwyca kolorem i fakturą. Ryflowane fronty szafek odbijając światło tworzą trójwymiarową głębię. Stonowane, ale wyraźne odcienie niebieskiego pięknie się wybijają z bieli płytek, nawiązując do zatopionych w nich akcentów w tym samym kolorze. 

Kolor dopasowany do wnętrza

Decydując się na odważne kolorystyczne akcenty w łazience możemy kierować się znaczeniem koloru, energią, jaką ma w sobie, bądź własnymi upodobaniami. Podążając za pierwszymi wytycznymi możemy zdecydować się na zieleń, która wpływa na nas kojąco. Barwa nawiązująca do otaczającej nas przyrody oddziałuje na nas odprężająco i relaksująco. Dodatkowo wywołuje uczucie bezpieczeństwa, równowagi i skupienia, ma również kojący wpływ na układ nerwowy człowieka.

Fot. Devo

Chcąc czuć się zrelaksowanym już od rana warto wybrać szafki w kolorze butelkowej zieleni Conifer Green Supermatt jak np. te z kolekcji Mood zaprojektowanej przez Grynasz Studio. Połączenie barwy liści z naturalnym drewnem blatów, złotymi wykończeniami i dodatkami, tworzy niepowtarzalne zestawienie pasujące do każdej łazienki. Jeśli nie chcemy tak intensywnego koloru w łazience zawsze możemy pokusić się o delikatne, pudrowe pastele, które doskonale łączą się z bielą, szarościami, tworząc subtelne zestawienie kolorystyczne. 

Fot. Devo

Niewątpliwie kolor ma moc, dodaje energii, podkreśla charakter wnętrza i sprawi, że staje się wyjątkowe. Może zatem warto się odważyć i wprowadzić go do naszego domu. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także