Łazienka na poddaszu. Architekt radzi jak ją urządzić. 15 pięknych zdjęć!

Łazienka na poddaszu. Architekt radzi jak ją urządzić. 15 pięknych zdjęć!

Autor: Ewa Kozioł
06 kwi 2022 12:51

Jak urządzić łazienkę na poddaszu? Co umieścić pod skosami? Wannę czy prysznic? Na co zwrócić uwagę? Jakie warunki techniczne trzeba spełnić? Co z wentylację i oświetleniem? Radzi i podpowiada architekt Małgorzata Brewczyńska.

Urządzając łazienkę na poddaszu możemy stworzyć klimatyczne i przytulne wnętrze. Wyzwaniem są jednak skosy, które znacznie komplikują realizację projektu. W takim wnętrzu szczególną uwagę należy zwrócić nie tylko na odpowiedni dobór materiałów i sprzętów, ale głównie na wygodę i funkcjonalność.

Z uwagi na skosy – a tu nie należy sugerować się powierzchnią podłogi (pełnowartościową powierzchnię stanowi powierzchnia powyżej 1,90 cm) – zmieszczenie wszystkich niezbędnych sprzętów w łazience stanowi nie lada wyzwanie. Duże znaczenie dla funkcjonalności takiego pomieszczenia ma wysokość ścianki kolankowej (ściana prostopadła do podłogi) – im wyższa, tym lepiej, jak i kąt dachu.

Wanna, prysznic, szafki, pralka. Co pod skosami?

Bardzo ważne jest odpowiednie dostosowanie elementów do warunków przestrzennych. Pod skosami z powodzeniem możemy zamontować np. ciąg szafek, pralkę czy wannę pod warunkiem, że przed tymi sprzętami mamy do dyspozycji przestrzeń minimum 190 cm. Wanna pod skosem to najpopularniejsze rozwiązanie, a kąpiel z widokiem z okna połaciowego z pewnością umili ten relaksujący zabieg. Należy ją jednak maksymalnie wysunąć do przodu, tak by podczas wychodzenia z wanny, nie uderzyć się głową w strop. Można więc zrobić elegancką półkę na kosmetyki zlicowaną z rantemsię na praktyczne wnęki, np. z efektownym podświetleniem LED. Bidet i miska ustępowa muszą być na tyle odsunięte od ścianki, aby przestrzeń przed nimi umożliwiała swobodne wyprostowanie się.

Aby, nad umywalką zamontować lustro, także potrzebujemy ściany minimum na 190 cm wysokiej. Podobnie kabina prysznicowa, ze względu na swoje gabaryty, wymaga ustawienia przy ścianie o odpowiedniej wysokości (zależnie od wysokości modelu kabiny).

Wygodna i estetyczna

Pamiętajmy, aby łazienka była estetycznie zagospodarowanym wnętrzem, funkcjonalnym i wygodnym dla wszystkich domowników. Charakter łazienki na poddaszu z pewnością podkreślają skosy, widoczne elementy konstrukcji czy okna połaciowe. Wszystkie te elementy odpowiednio skomponowane z wystrojem dodadzą uroku łazience w chmurach. Wszelkiego typu słupy podtrzymujące konstrukcje dachu możemy ciekawie wkomponować w projekt łazienki oraz wykorzystać na wieszaki do ręczników, półeczki czy miejsce zawieszenia umywalki. Aby, maksymalnie wykorzystać przestrzeń pod skosami, proponuję szafki wykonać na wymiar.

Odpowiednia wentylacja

Oprócz względów estetycznych na szczególną uwagę zasługuje odpowiednia wentylacja pomieszczeń pod skosami. Jest kilka ważnych elementów, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę w pomieszczeniach wilgotnych czy narażonych na zbieranie się pary. Przede wszystkim pleśń i grzyb, które są efektem nagromadzenia się pary wodnej. Szczególną uwagę należy zatem zwrócić na: szczelne pokrycie dachowe, odpowiednio sezonowane drewno na, konstrukcję, ułożenie folii paroizolacyjnej oraz zapewnienie dobrej wymiana powietrza.

Warunki techniczne

Przy adaptacji poddasza na cele mieszkaniowe wymagana jest zgoda na zmianę przeznaczenia budynku poprzedzona kontrolą stanu technicznego domu. Szczególną uwagę należy zwrócić na stan więźby dachowej, rodzaj i wytrzymałość stropu, stan i kąt nachylenia dachu oraz układ przewodów kanalizacyjnych i wentylacyjnych. Sprawą indywidualną jest podjęcie decyzji dotyczącej sufitu. Bardzo często klienci decydują się na ekspozycje więźby dachowej. Minusem tego rozwiązania jest większa przestrzeń do ogrzania. Aby poprawić proporcję małego, a wysokiego pomieszczenia warto rozważyć budowę sufitu. Nie należy jednak schodzić poniżej 220 cm. Sufit z wbudowanym oświetleniem halogenowym będzie z pewnością ciekawym elementem dekoracyjnym.

Jakie oświetlenie?

W każdej łazience także tej na poddaszu szczególną rolę odgrywa światło. Aby stworzyć możliwość kreowania różnych nastrojów i klimatów proponuję zastosowanie kilku źródeł światła w zależności od strefy (kinkiety przy umywalkach, punktowe oświetlenie przy lub wokół wanny, podświetlane LED wnęki). Na charakter łazienki duży wpływ mają także zastosowane kolory i materiały, jak również detale dekoracyjne. Odpowiedni ich dobór zmieni łazienkę w relaksacyjny i klimatyczny salon kąpielowy. Zachowując wszystkie zasady ergonomii, wykorzystując ciepłą kolorystykę, detale dekoracyjne, ciekawe oświetlenie z pewnością stworzymy wnętrze, w którym przebywanie będzie przyjemnością dla każdego z domowników. 

Mgr inż. arch. Małgorzata Brewczyńska – do 2008 roku prowadzi własne studio projektowe Inventive Interiors (www.inventive-interiors.com) realizując projekty wnętrz prywatnych oraz publicznych w kraju i za granicą.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także