PARTNER PORTALU
Łazienka z prysznicem. Kabina z brodzikiem płaskim. To musisz wiedzieć!

Łazienka z prysznicem. Kabina z brodzikiem płaskim. To musisz wiedzieć!

Autor: Ewa Kozioł
13 wrz 2021 13:48

Prysznic to bardzo wygodne rozwiązanie w łazience o każdym metrażu. Pozwala na oszczędność miejsca, czasu i ograniczenie zużycia wody. Bazą dla prysznica jest odpowiednio zainstalowany brodzik. Zarówno w nowych, jak i remontowanych łazienkach bardzo dobrze sprawdza się konstrukcja płaska. 

Płaski brodzik stanowi optymalny wybór zwłaszcza dla zwolenników niezwykle modnych obecnie, oszczędnych form. Można go zainstalować tak, aby był zlicowany z powierzchnią podłogi. Dzięki temu subtelnie wpisuje się w łazienkową przestrzeń. Poza atrakcyjnym designem to również wygoda użytkowania – nie trzeba wchodzić na podwyższenie, żeby wziąć kąpiel, co jest bardzo istotne np. dla osób starszych i niepełnosprawnych. To także dobra alternatywa dla odpływu liniowego, którego montaż jest skomplikowany, wymaga fachowej wiedzy, zastosowania odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej oraz dużej precyzji. Konieczne jest tu zachowanie właściwych spadków. W porównaniu do odpływu liniowego brodzik płaski, dzięki swojej konstrukcji zapewnia natomiast doskonałe parametry w tym zakresie.

Sprawny montaż

Najlepiej sięgnąć po kompletne, gotowe do montażu zestawy, zawierające wszystkie niezbędne elementy – płaski brodzik z fabrycznie ukształtowanym spadkiem i dopasowanym syfonem – co przyspiesza prace montażowe. Warto zwrócić uwagę na ultrapłaski (wysokość, w zależności od rozmiaru brodzika, wynosi 26-31 mm) model kompozytowy Terran Stonex® marki Roca. Może on być zamocowany bezpośrednio na posadzce i np. zlicowany z płytkami, dzięki czemu powstaje wygodne, bezprogowe wejście do strefy prysznicowej.

Zazwyczaj płaski brodzik montuje się w rogu przy ścianie łazienki, jednak często jest też umieszczany we wnękach, między dwiema ścianami. Brodzik Terran Stonex® można docinać i jest on dostępny w bardzo szerokiej gamie rozmiarów, dzięki czemu łatwo dopasujemy go do praktycznie każdej wnęki. Przy instalacji na piętrze budynku, zwłaszcza w przypadku starszych obiektów, trzeba wziąć pod uwagę nośność stropu (brodzik będzie ważył jednak i tak mniej, niż napełniona wodą wanna). Kolejną istotną kwestią jest sprawdzenie, czy możliwe będzie podłączenie odpływu do kanalizacji – czasem znajduje się ono bowiem na poziomie posadzki, a przy płaskim brodziku, aby wykonać takie podłączenie, konieczne jest najpierw podkucie, a dopiero następnie wpuszczenie odpływu poniżej posadzki.

Przy montażu w nowym budynku mamy więcej możliwości ustawienia kabiny prysznicowej. W przypadku renowacji nieckę najlepiej umieścić zaś tam, gdzie znajdowała się poprzednia lub też nieznacznie ją przesunąć, uwzględniając przy tym pozycję wlotu kanalizacyjnego oraz otworu odpływowego. Kluczowe jest przygotowanie podłoża pod montaż, które musi być równe (aby to sprawdzić, należy się posłużyć poziomicą). 

Kolejnym istotnym aspektem jest właściwe wykonanie gniazda pod syfon. Głębokość i wymiary takiego otworu powinny być dostosowane do zamocowania specjalnego syfonu o zredukowanej wysokości, ukształtowanego tak, aby możliwy był płaski montaż (na poziomie posadzki). 

Znajdujący się w brodziku otwór odpływowy musi się pokrywać z otworem w syfonie – w Terran Stonex® środek odpływu znajduje się na przecięciu linii oddalonych równolegle od krawędzi wyrobu. Po zamontowaniu syfonu wraz z uszczelką do odpływu następnym ważnym krokiem jest skontrolowanie jego szczelności, żeby zawczasu wykryć i wyeliminować ewentualne przecieki. Aby to zrobić, do syfonu należy nalać wodę, a następnie lekko unieść go w górę i sprawdzić, czy w miejscu połączenia z rurą odpływową nie dochodzi do wycieków. Jeśli wszystko jest w porządku, to można przystąpić do nakładania zaprawy klejowej, którą rozprowadza się na całym podłożu za pomocą grzebienia, a następnie ustawienia brodzika. W zależności od wytycznych montażowych, konieczne może być zachowanie między produktem a krawędzią płytek ok. 3 mm szczeliny dylatacyjnej, w którą mocuje się tymczasowo kliny dystansowe.

Po związaniu i wyschnięciu zaprawy (z reguły ok. 2 godziny), dobrą praktyką jest ponowne sprawdzenie płaszczyzny z wykorzystaniem poziomicy. Następnie można przejść do instalacji kratki odpływowej oraz uszczelnienia krawędzi wokół brodzika z użyciem silikonu sanitarnego.

Po upływie 24 godzin od zakończenia montażu brodzik jest gotowy do użytkowania.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także