×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Łazienka z wanną. Architekt radzi jak urządzić łazienkę z wanną

Łazienka z wanną. Architekt radzi jak urządzić łazienkę z wanną

Autor: Ewa Kozioł
14 marz 2022 11:34
Aktualizacja: 15 marz 2022 19:28

Jak urządzić łazienkę z wanną? Jaki model wanny wybrać? Z jakiego materiału? Co najlepiej sprawdzi się w małej łazience, a co w dużej? Radzi architekt Małgorzata Brewczyńska.

Łazienka powinna zapewnić spokojnym relaks wieczorem, rano zaś umożliwić szybką i sprawną toaletę. Najlepszym rozwiązaniem, jeśli oczywiście pozwala na to wielkość łazienki, jest zaplanowanie w niej wygodnej strefy z prysznicem, jak również relaksującej strefy z wanną. Kompromisowym rozwiązaniem do mniejszych łazienek będzie wanna z parawanem prysznicowym.

Wybierając wannę do łazienki powinniśmy kierować się przede wszystkim wygodą, ale również dostosowaniem modelu do wielkości i możliwości funkcjonalnych łazienki. Nie podejmujmy decyzji pochopnie. Warto przemyśleć wszystkie plusy i minusy różnych rozwiązań, aby nie żałować podjętych na szybko decyzji.  

Określ swoje potrzeby

Określenie potrzeb to pierwszy krok do stworzenia funkcjonalnego projektu łazienki. Na tym etapie warto zastanowić się, jakie sprzęty muszą się w niej znaleźć. Styl, w jakim ma być zaprojektowana będzie determinował wybór płytek, ale również armaturę, jaką wybierzemy do naszej łazienki.

Układ łazienki 

Kolejnym ważnym krokiem jest projekt funkcjonalny – zwykle zdeterminowany przez lokalizację pionów kanalizacyjnych. Dobrym pomysłem jest zlecenie takiego projektu architektowi, którego doświadczenie i znajomość rynku pomoże w najbardziej funkcjonalny sposób wykorzystać zwykle niewielką przestrzeń. Jeśli jesteś posiadaczem dużej łazienki architekt pomoże tak ją zaprojektować, aby duża przestrzeń nie wydawała się zimna i niewygodna. Szeroka oferta rynkowa sprawia, że można znaleźć odpowiedni model wanny niemal do każdego rozmiaru łazienki.

Wielkość łazienki

Nawet mały metraż łazienki wcale nie musi oznaczać rezygnacji z przyjemnych, gorących kąpieli – wystarczy dobrać model o ergonomicznych rozmiarach. Wybierając wannę do niedużej łazienki warto pamiętać, aby nie przytłaczać optycznie tego już i tak małego pomieszczenia. Jeśli jesteście posiadaczami dużej łazienki, warto rozważyć model okrągły, który dodatkowo można obudować pięknymi schodkami.

Model wanny

Modeli dostępnych na rynku jest wiele. Wanna może być prostokątna, owalna, asymetryczna lub narożna. Wybór odpowiedniego modelu zależy oczywiście od możliwości przestrzennych naszej łazienki. Wanna wolno stojąca wcale nie musi stać na środku. Pięknie zaprezentuje się pod oknem czy w narożniku – podkreślona ładnym układem płytek. Odsunięta od ścian wizualnie wyda się lżejsza i doda wnętrzu wdzięku i elegancji. Jeśli zdecydujemy się na model narożny, warto sprawdzić na planie czy lepiej przestrzeń wykorzysta model asymetryczny czy standardowy.

Z czego wanna?

Oprócz standardowych białych akrylowych modeli do dyspozycji mamy czarne, żeliwne, stalowe, a  także coraz częściej pojawiające się modele szklane, kamienne oraz drewniane. Wybór odpowiedniego materiału uzależnić powinniśmy od stylu łazienki jak również budżetu, jaki mamy na jej wyposażenie. Warto również przemyśleć wady i zalety różnych rozwiązań materiałowych.

Aranżacja wnętrza

Decydując się na wannę w łazience warto zadbać o jej piękną obudowę. Nie chodzi tutaj tylko o dobór odpowiednich płytek, gdzie do wyboru mamy zarówno płytki wielkoformatowe, jak również pięknie prezentującą się – szczególnie na obłych powierzchniach – mozaikę. Warto zadbać również o zabudowę wokół wanny wraz z jej odpowiednim oświetleniem. Strefa wanny głównie kojarzy się z relaksem. Warto zatem pomyśleć o półkach i wnękach, na których będziemy mogli postawić świeczkę podczas relaksującej wieczornej kąpieli. Linię wanny pięknie podkreśli wkomponowany pod nią lub nad nią pas LED.

Mgr inż. arch. Małgorzata Brewczyńska – do 2008 roku prowadzi własne studio projektowe Inventive Interiors (www.inventive-interiors.com) realizując projekty wnętrz prywatnych oraz publicznych w kraju i za granicą. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także