
Mała łazienka w bloku: 15 świetnych pomysłów. Piękne inspiracje!
Szukasz pomysłów na urządzenie małej łazienki? Znajdziesz je w naszym artykule. Poznaj kilka prostych i sprawdzonych sposobów na aranżację małej łazienki w bloku. Mamy też piękne inspiracje.

To nie lada wyzwanie urządzić małą łazienkę tak, aby była wygodna i do tego pięknie wyglądała. Wielu właścicieli mieszkań w blokach boryka się z tym problemem. Nie jest to jednak problem, którego nie da się rozwiązać. Istnieje bowiem naprawdę sporo sposobów, które pomogą urządzić małą łazienkę funkcjonalnie. Do tego sprawią, że będzie ona wydawała się większa niż jest w rzeczywistości. Warto więc sięgnąć po sprawdzone pomysły, aranżacyjne triki i nowoczesne rozwiązania.
Wanna czy prysznic w małej łazience?
W małej łazience, a więc w takiej o powierzchni od 3 do 6 metrów kwadratowych, najczęściej nie zmieści się wanna. Często trudno także wpasować w takie pomieszczenie tradycyjną kabinę prysznicową. Dobrze więc w małej łazience zaplanować prysznic we wnęce. Najlepiej wybrać drzwi podwójne, ponieważ do ich otwarcia nie potrzeba dużo wolnej przestrzeni przed wnęką. Innym praktycznym rozwiązaniem są modele, których drzwi, a nawet ścianki boczne można złożyć płasko na ścianie. Wówczas, gdy nie korzystamy z prysznica, do dyspozycji pozostaje także przestrzeń strefy kąpielowej. To ułatwia poruszanie się i korzystanie z łazienki w ciągu dnia.
W małej łazience weź pod uwagę także kabinę typu walk-in bez brodzika. To nie tylko modne, ale i praktyczne rozwiązanie. Montaż odpływu liniowego w posadzce sprawia, że łazienka wydaje się optycznie większa (działa tutaj podobna zasada, jak w przypadku podwieszanej ceramiki zamiast stojącej – powierzchnia podłogi się wydłuża). Tak urządzoną strefę prysznica jest również łatwiej utrzymać w czystości – nie musimy bowiem martwić się o miejsca złączeń kabiny z brodzikiem.
W łazienkach o metrażu wystarczającym na umieszczenie wanny, ale zbyt małym, aby zmieścił się również prysznic kompromisowym, ale też naprawdę praktycznym rozwiązaniem jest dopasowany parawan. Taki parawan montuje się na rancie wanny. Model składany nie będzie przeszkadzał w tradycyjnej kąpieli, a ochroni pomieszczenie przez zachlapaniem podczas korzystania z natrysku. Dzięki temu w małej łazience masz wannę i prysznic.
Mała łazienka: jasna i błyszcząca
W małej łazience najlepiej sprawdzą się jasne kolory. Biel, szarości czy beże optycznie powiększą wnętrze i sprawią, że wyda się ono większe niż jest rzeczywistości. Dodadzą mi kilka metrów! Dobrym pomysłem na małej przestrzeni będzie zastosowanie dwóch (lub więcej) jasnych odcienie barw harmonizujących ze sobą i połączenie ich z bielą lub wykorzystanie tego samego koloru w różnym nasyceniu.
Nie bój się jednak ciemnych i mocnych, intensywnych barw. Stosuj je jednak z umiarem i z dużym wyczuciem. Zbyt duża ilość ciemnych kolorów sprawi, że łazienka będzie wydawała się mniejsza niż jest realnie. Może to także wywołać uczucie przytłoczenia. Ciemne barwy lepiej ogranicz do kilku elementów dekoracyjnych, które dodadzą wnętrzu charakteru, ale z kolei nie odbiorą przestrzeni.
W małej łazience, poza jasnymi kolorach, warto też sięgnąć, po meble lakierowane na wysoki połysk, ogromne lustro lub kilka luster (możemy je np. wprowadzić w postaci lustrzanych frontów na szafkach, co dodatkowo zapewni miejsce na przechowywanie). To proste i sprawdzone sposoby na oszukanie naszego oka. Łazienka, dzięki takim dekoracyjnym trikom, wyda się dwukrotnie większa i zyska więcej światła.
Szafki i szafy w małej łazience
Wybierając meble do małej łazienki zwróć uwagę na sposób ich otwierania oraz wymiary. W małych łazienkach sprawdza się meble o szerokości ok. 40-55 cm, ale najlepsze zastosowanie będą miały modele o zmniejszonej (nawet do ok. 22-25 cm) głębokości. Można z nich bowiem wygodnie korzystać także w wąskim pomieszczeniu. Zestawy szafek z dedykowaną umywalką to gwarancja dopasowanie i estetyki.
Pamiętając o tym, jak cenny w małych łazienkach jest każdy skrawek przestrzeni, do przechowywania warto wykorzystać istniejące wnęki i schowki. Korzystając z gotowych lub wykonanych na zamówienie systemów zabudowy z drzwiami przesuwanymi lub składanymi możesz urządzić szafę gospodarczą we wnęce. Znajdzie się w niej miejsce na pralkę, detergenty, zapasowe ręczniki. Na rynku dostępne są także praktyczne meble z wewnętrznym system organizacji, czy rozwiązania, które pozwalają wykorzystać przestrzeń pomiędzy wanną a obudowa jako schowki na kosmetyki i akcesoria łazienkowe.