×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Mała łazienka w domu – o tym warto pamiętać!

Mała łazienka w domu – o tym warto pamiętać!

Autor: Katarzyna Zacharewicz-Łukaszuk
30 lip 2019 10:01

Jak zaplanować niewielką łazienkę, by była wygodna, funkcjonalna, a przy tym cieszyła oko? Sprawdźcie!

O tym, jaka powinna być łazienka w naszym domu, gdzie będzie się znajdować i co się w niej znajdzie, powinniśmy myśleć już na etapie projektu budynku. Z całą pewnością nawet w małym domu, w którym wszystkie pomieszczenia ulokowane są na jednym poziomie, nie warto rezygnować z dodatkowej łazienki czy choćby toalety dla gości. Powinna się ona znaleźć w strefie dziennej, obok salonu, kuchni i jadalni. Drugą, prywatną łazienkę ulokujmy w sąsiedztwie sypialni domowników. Jeśli tylko mamy taką możliwość, powinniśmy wyprowadzić z łazienki pralkę i znaleźć jej miejsce np. w kuchni, w pomieszczeniu gospodarczym czy pod schodami. Takie rozwiązanie korzystnie wpłynie na ergonomię wnętrza. Natomiast w gościnnej łazience oprócz toalety i umywalki warto też umieścić natrysk. Czasem wystarczy nieco przesunąć którąś ze ścian, by powstała wnęka, w której zaaranżujemy prysznic. To rozwiązanie zapewni komfort nie tylko naszym gościom, ale z całą pewnością także domownikom.

Tak powiększysz małą łazienkę

Podstawowe zasady obowiązujące przy urządzaniu małych łazienek to: jasne kolory, gładkie, odbijające światło powierzchnie i duże formaty. Najlepiej, aby styl aranżacji nawiązywał do pozostałych pomieszczeń. Taki efekt uzyskamy ujednolicając podłogę oraz ogólną kolorystykę i materiały wykończeniowe. Łazienki, w których ten sam jasny kolor oraz sposób wykończenia rozciąga się na wszystkie ściany, wydają się większe. Dlatego nie wyróżniajmy np. natrysku innym kolorem czy formatem płytek. Dzielenie i tak już niewielkiej przestrzeni nie ma sensu. Jeśli chcemy przełamać monotonię ścian i podkreślić strefę kąpieli, zastosujmy płytki o tym samym kolorze, ale innej strukturze. Możemy też umieścić na ścianie kilka kolorowych płytek – na pozór w zupełnie przypadkowych miejscach.

Jednorodną, gładką powierzchnię na podłodze uzyskamy rezygnując z klasycznego brodzika na rzecz odwodnienia liniowego. Dzięki temu odpływ będzie praktycznie niewidoczny. Rozwiązaniem efektownym i „na czasie” są także płaskie brodziki. Dają one możliwość montażu „wpuszczanego” bądź wręcz zlicowanego z poziomem posadzki, dzięki czemu eliminują próg na wejściu do strefy prysznicowej. Najnowsze modele brodzików charakteryzuje minimalistyczny design oraz brak klasycznych rantów, co przekłada się na niezwykle przestrzenną i czystą formę strefy kąpielowej.

Pamiętajmy, by nie umieszczać kabiny vis-à-vis wejścia do łazienki. Znacznie lepiej sprawdzi się tu umywalka z lekką podwieszaną szafką i lustrem powyżej. Pozwoli to uniknąć efektu przytłoczenia wnętrza. Do małych łazienek wybierajmy kabiny o lekkiej konstrukcji i delikatnych profilach lub wręcz bezprofilowe. Czyste tafle szkła nie ograniczą przestrzeni, a część prysznicowa pozostanie spójną częścią łazienki.

Wyposażenie do małej łazienki

Z myślą o małej łazience producenci opracowali szereg rozwiązań, które pozwolą oszczędzić cenną przestrzeń. W dostępnej na rynku ofercie znajdziemy całe koncepty, czyli gotowe pomysły na zaaranżowanie niewielkiej łazienki, jak choćby Avocado czy Be Happy marki Ravak, Nova Top Pico (Koło) oraz Nano (Cersanit). Niektóre serie ceramiki obejmują też krótsze modele wiszących misek sedesowych, o głębokości mniejszej niż standardowa (poniżej 50 cm). Jeśli do tego wybierzemy system z najcieńszą, zaledwie 8-centymetrową, spłuczką podtynkową, taki jak Geberit Sigma czy TECEprofil Slim, zyskamy maksymalną oszczędność miejsca w łazience. Z kolei systemy o obniżonej wysokości umożliwią montaż sedesu pod oknem czy w przestrzeni pod skosami na poddaszu. Najniższe oferowane dziś na rynku stelaże do w.c., takie jak na przykład model Omega (Geberit), TECEprofil (TECE) czy Duplo podokienny (Roca) mają wysokość 82 cm. Zmodyfikowana konstrukcja spłuczki pozwala umieścić przycisk spłukujący z góry (na poziomej półce) lub – tradycyjnie – z przodu.

W przypadku małych łazienek warto również rozważyć opcję „dwa w jednym”. Jeśli na przykład nie mamy możliwości montażu miski ustępowej i bidetu, możemy zdecydować się na zakup toalety myjącej. Podobnym rozwiązaniem będzie też wyposażenie domowej łazienki w wannę z parawanem oraz armaturą wannowo-natryskową, co – obok tradycyjnej kąpieli – umożliwi także komfortowe korzystanie z prysznica.

Producenci wyposażenia łazienek przekonują, że niewielka łazienka nie oznacza dziś konieczności rezygnacji z luksusu. Najlepszym przykładem są cieszące się coraz większym zainteresowaniem Polaków wanny wolnostojące. Większości z nas wciąż kojarzą się one z przestronnym salonem kąpielowym w stylu domowego SPA, tymczasem na rynku dostępne są już modele, których długość nie przekracza 150 cm. Naturalnie w mniejszych łazienkach wolnostojąca wanna nie będzie centralnym punktem pomieszczenia. Musi być ustawiona narożnie lub przy ścianie, jednak mimo kompaktowych rozmiarów nie traci niczego ze swojej oryginalności, komfortu i prestiżu – przekonuje Anna Wołoch, specjalista ds. promocji i reklamy, Excellent. Do niewielkich domowych łazienek polecam nowości marki Excellent: wannę wolnostojącą Olia o wymiarach 150x73 cm oraz wolnostojącą przyścienną Lila (150x72 cm) – dodaje.

Aby wolnostojąca wanna mogła w pełni zaprezentować swój urok, powinniśmy zadbać także o odpowiednią armaturę. Montaż baterii wolnostojącej na posadzce, podtynkowej lub ewentualnie umieszczonej na rancie wanny powinniśmy przewidzieć już na etapie projektowym. W niewielkich wnętrzach, zarówno przy wannie jak i pod natryskiem, dobrze sprawdzają się rozwiązania podtynkowe. Baterie „schowane” w ścianie pozwalają zauważalnie oszczędzić przestrzeń w kabinie oraz dosunąć wannę jak najbliżej do ściany.

Praktycznym dopełnieniem domowej łazienki, niezbędnym dla przechowywania kosmetyków i akcesoriów, będą meble. Najnowsze kolekcje charakteryzuje nie tylko ciekawe wzornictwo, dostosowane do aktualnych trendów, ale także modułowość i różnorodność oferowanych w ramach jednej serii brył. Dzięki temu możemy skomponować zestaw, który najlepiej wpasuje się w gabaryty i wystrój naszej łazienki.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także