Modna łazienka. Jak wybrać umywalkę? Praktyczne porady, świetne zdjęcia!

Modna łazienka. Jak wybrać umywalkę? Praktyczne porady, świetne zdjęcia!

Autor: Ewa Kozioł
14 kwi 2021 11:45

Jak wybrać najlepszą umywalkę do łazienki? Na co zwrócić uwagę, gdy szukamy modelu dla siebie? Koniecznie przeczytajcie. Bo umywalka to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia łazienki. Wpływa zarówno na funkcjonalność tego pomieszczenia, jak i jego design. 


Ładna, modna i wygodna

Od dawna w łazienkach spotyka się najwięcej umywalek ceramicznych. Wyglądają elegancko, a dzięki zróżnicowanym kształtom pasują do aranżacji w każdym stylu. Wierzchnią warstwę współczesnych umywalek ceramicznych tworzy nowoczesne szkliwo, które zapobiega osadzaniu się zanieczyszczeń, a ewentualne osady łatwo usunąć. Dzięki temu umywalki długo nie tracą na estetyce, co ma znaczenie, ponieważ wystroju łazienki nie zmieniamy co dwa lata. 

Rozmiar ma znaczenie

Wielkość umywalki to parametr ściśle związany z metrażem łazienki i wygodą użytkowników.

– Umywalkę dobieramy indywidualnie ze względu na preferencje klientów, ich przyzwyczajenia, a także upodobania – wyjaśnia architekt Katarzyna Szramek, ambasadorka marki Geberit. – Ze względu na wielkość dłoni użytkowników istotne jest, kto będzie z niej korzystał: mężczyzna, kobieta, czy może cała rodzina. Zdarza się, że klienci chcą mieć w łazience osobne umywalki z własnymi przyborami – dodaje.

Klasyczna umywalka o rozmiarze ok. 60–70 cm jest uważana za w pełni komfortową. Przykładem może być designerska kolekcja ceramiki Geberit Citterio – efekt współpracy ze znanym włoskim projektantem Antonio Citterio. W serii są dostępne dwa modele umywalek nablatowych: jedne są w formie misy o łagodnej, miękkiej linii, drugie przyciągają uwagę geometrycznym fasonem i szerokimi, wyrazistymi rantami z zewnątrz i owalną linią zagłębienia w środku. 

W małym pomieszczeniu sprawdzi się model 40-centymetrowy z półką, na którą można odłożyć kosmetyki, i na której montowana jest bateria (np. model z kolekcji Geberit Xeno²). 

– W bardzo małych łazienkach raczej nie decydujmy się na umywalkę większą niż 50 centymetrów. Jeżeli przy urządzeniu planowana jest pralka i ma to być zintegrowana zabudowa, warto wybrać umywalkę wpuszczoną w blat lub podwieszaną – podkreśla architekt Agnieszka Musiał, założycielka pracowni architektury wnętrz Musiał Studio i ambasadorka marki Geberit. 

Dwie mniejsze czy jedna duża?

– W przestronnym wnętrzu mamy sporo możliwości aranżacyjnych. Możemy sobie pozwolić na umywalkę dwuosobową, lub też wybrać dwie mniejsze zamontowane na wspólnym blacie. – Umywalki podwójne mogą mieć baterie poprowadzone z umywalki lub ze ściany – mówi architekt Anna Musiał. To drugie rozwiązanie jest bardziej minimalistyczne. W kwestii kształtu umywalki należy myśleć o wnętrzu całościowo. Jeśli miska WC jest kanciasta, umywalka także może mieć formę prostokąta lub kwadratu. I odwrotnie - jeśli jest okrągła lub owalna, niech miska WC także będzie obła.

Umywalka dwuosobowa to najlepsza propozycja dla pary. Jeszcze wygodniejszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla rodziny z dziećmi, jest montaż dwóch oddzielnych umywalek na wspólnym blacie. Pozwalają one nieco rozładować poranną kolejkę do umywalki, gdy wszyscy się spieszą i liczą każdą cenną minutę. Trzeba przy tym pamiętać, że ta opcja wymaga przynajmniej 140 cm wolnego miejsca (dwie umywalki po 60 cm plus 10 cm między nimi i po 5 cm po lewej i prawej stronie).

Stojąca na blacie, czy w niego wpuszczona?

Skoro wymierzyliśmy łazienkę i znamy optymalne wymiary umywalki, czas podjąć kolejną decyzję: model nablatowy czy wpuszczony w blat? Architekt Anna Musiał zwraca uwagę, że w dużych łazienkach, gdzie mamy sporo miejsca, warto wybrać umywalkę od 60 cm wzwyż. Jeśli chcemy, by była ona mocno wyeksponowana, postawmy na model stawiany na blacie.

Umywalki nablatowe zazwyczaj cieszą oko nietuzinkowym kształtem, dzięki czemu dodają wnętrzu wysmakowanej elegancji. Z kolei z praktycznego punktu widzenia pozostawiają nam więcej miejsca pod blatem, np. na szafkę. Z kolei wybór modeli podblatowych oznacza wprawdzie ograniczenie przestrzeni pod blatem, za to mniej jest trudno dostępnych miejsc między umywalką a blatem, dzięki czemu łatwiej jest utrzymać czystość w tej strefie. 

Dobry wybór

Dopasowując umywalkę do łazienki trzeba pamiętać, że kluczem do udanej aranżacji jest spójność wystroju. Dlatego najlepiej jest zdecydować się na produkty jednej firmy. – Dobierając umywalkę powinniśmy wybrać model od tego samego producenta, od którego zakupiliśmy resztę urządzeń sanitarnych – podkreśla architekt Katarzyna Szramek, ambasadorka marki Geberit. 

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także