PARTNER PORTALU
Nowoczesna i wygodna łazienka. Jak wybrać spłuczkę podtynkową

Nowoczesna i wygodna łazienka. Jak wybrać spłuczkę podtynkową

Autor: Katarzyna Masłowska
02 lip 2019 11:43

Spłuczka to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia stelaży podtynkowych. Dzięki odpowiedniej technologii i konstrukcji, może wspierać nas w oszczędnym oraz efektywnym użytkowaniu wody.

Dobierając spłuczkę mamy wybór spośród wielu modeli przycisków – dopasowanych do stylu aranżacji łazienki. Podpowiadamy, co stanowi gwarancję wieloletniej bezawaryjności i funkcjonalności spłuczki podtynkowej.

Technologia podwójnego spłukiwania

Zanim pojawiła się na rynku, stosowano system spłukiwania jedną ilością. W praktyce oznaczało to tyle, że każdorazowo zużywano cały zbiornik, tj. kilka litrów wody – nawet wtedy, gdy nie było takiej potrzeby. Dopiero technologia podwójnego spłukiwania wyznaczyła nowe standardy i przełożyła się na realne oszczędności.

Błędnym jest założenie, że im większa pojemność spłuczki, tym większe zużycie wody. Ono bowiem zależy nie od jej objętości, ale od możliwości regulacji zaworu spłukującego. Dokonuje się tego za pomocą suwaka – i tak, w przypadku spłuczki TECE o pojemności 10 litrów standardowa ilość wody spłukującej wynosi 6 l.

Zobacz także: Sofa w salonie. 20 ciekawych pomysłów z polskich domów

Możemy natomiast do pełnego spłukiwania wybrać 4,5/ 7,5/ 9 l, a do częściowego zużyjemy zawsze 3 litry. Oczywiście w przypadku tego rozwiązania niezbędnym elementem wyposażenia będzie mechanizm uruchamiający w postaci przycisków o dwudzielnych klawiszach.

Pojemna spłuczka to także duża korzyść na wypadek braku wody w gospodarstwie domowym lub gdy wymagane jest ponowne jej uruchomienie. Dzięki temu posiadamy „zapas wody” do  natychmiastowego wykorzystania, bez konieczności oczekiwania na napełnienie. Mając na względzie tego typu sytuacje, lepszym rozwiązaniem będzie zbiornik o pojemności 10 niż 6 litrów.

Konserwacja i montaż

Niezwykle ważna jest konstrukcja spłuczki oraz trwałość i odporność na uszkodzenia fizyczne – decyduje o tym m.in. rodzaj materiału, z którego jest wykonana. W celu zapewnienia szczelności oraz czystości spłuczka powinna być gotowa do podłączenia do instalacji wodociągowej, fabrycznie zaplombowana i otwierana dopiero podczas tzw. „białego montażu” przez instalatora.

Takie rozwiązanie zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń i zapewnia sprawne jej działanie.
Dostęp do wnętrza zbiornika, nawet mimo niewielkiego rozmiaru, powinien być swobodny. Dzięki temu możliwy będzie łatwy montaż zaworów i dostęp do wnętrza spłuczki na wypadek serwisu czy zmiany pierścieni kryzujących (umożliwiają zmniejszenie lub zwiększenie ciśnienia spłukiwania).

Odlotowa akustyka

Ważnym kryterium oceny spłuczki jest także ciche działanie. Dlatego inżynierowie w firmie TECE, zainspirowani technologią stosowaną w przemyśle lotniczym, a dokładnie dyszą Chevrona, udoskonalili zawór pod względem izolacji akustycznej. To rozwiązanie pozwoliło zapewnić stabilne warunki przepływu wody i zmniejszyć poziom hałasu.

Kompatybilność z przyciskami

Już na etapie wyboru rozwiązań podtynkowych warto sprawdzić, jak szeroka jest oferta przycisków pasujących do spłuczki danej marki. Może bowiem okazać się, że do wyboru mamy tylko kilka modeli, a dostępne warianty kolorystyczne i wzornictwo nie pasują do stylu aranżacji łazienki.

Sięgajmy po rozwiązania tych producentów, którzy oferują szeroką gamę przycisków kompatybilnych z daną spłuczką. Dzięki temu sam przycisk będziemy mogli dobrać na ostatecznym etapie wykańczania łazienki lub zmienić go w dowolnym momencie użytkowania spłuczki.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także