×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Poradnik: jak najlepiej oszczędzać wodę w łazience?

Poradnik: jak najlepiej oszczędzać wodę w łazience?

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
04 maj 2021 12:45

Pomysłów na oszczędzanie wody w łazience jest wiele. Przydadzą się nowoczesne baterie umywalkowe, oszczędzające wodę zestawy prysznicowe czy baterie termostatyczne. O najlepszych rozwiązaniach do eko łazienki piszemy w artykule!

Wodę warto oszczędzać, i to nie tylko ze względów ekologicznych. Racjonalne gospodarowanie nią po prostu nam się opłaci. Od czego zacząć?

Jaka bateria najlepiej oszczędzi wodę w domu?

Po pierwsze, przeanalizujmy niektóre swoje nawyki, np. zastanówmy się, czy zakręcamy wodę podczas mycia zębów lub golenia. Po drugie, zainwestujmy w dobrej jakości, nowoczesne urządzenia.

Decydując się na baterię, wybierzmy model jednouchwytowy, w którym ustawienie strumienia i temperatury zajmuje mniej czasu (czyli mniej tracimy wody) niż w przypadku tradycyjnych baterii o dwóch kurkach. Warto też zwrócić uwagę na to, czy bateria ma regulator ceramiczny, bo właśnie dzięki niemu będzie nam długo i bezawaryjnie służyła. Pamiętajmy, że niesprawne, cieknące krany to wyjątkowo „skuteczny sposób” na marnowanie wody i naszych pieniędzy. W ciągu godziny kapiące kropelki potrafią zapełnić szklankę.

Gdy kupujemy baterię, sprawdźmy, czy ma perlator. To nieduże sitko umieszczone na końcu wylewki, napowietrzające strumień wody. Odnosimy dzięki temu wrażenie, że strumień płynie bardzo intensywnie i w efekcie zużywamy wody mniej.

Na rynku znajdziemy nowoczesną armaturę zaprojektowaną z myślą o ekologii. Często ma za zadanie dbać zarówno o mniejsze zużycie wody, jak i energii potrzebnej do jej podgrzania. Przykładem bateria Veneto VerdeLine marki Ferro wykorzystana w aranżacji z umywalką w formie kamiennej misy. To model jednouchwytowy, wyposażony w perlator, a także regulator ceramiczny z systemem kontroli ciepłej wody. Specjalny ogranicznik daje możliwość regulacji zużycia gorącej wody. Kuchennym odpowiednikiem tej baterii jest zlewozmywakowa Veneto VerdeLine o obrotowej wylewce.

Zestaw natryskowy oszczędzający wodę

Interesującym przykładem na to, jak dzięki armaturze można dobrze gospodarować wodą, jest użyty w aranżacji z przeszkleniami i wyjściem na ogród zestaw natryskowy przesuwny z deszczownią Amiga VerdeLine. W tym modelu wszystko zostało przemyślane tak, by korzystanie z kąpieli było komfortowe, ekologiczne i ekonomiczne. Zastosowano tu przede wszystkim ograniczniki przepływu wody – w głowicy deszczowni do 5,5 l/min, w rączce prysznicowej do 6,4 l/min. Gdy zestawimy to z danymi dotyczącymi tradycyjnych natrysków, zauważymy, że różnica jest znacząca. Amiga VerdeLine pozwala zmniejszyć zużycie wody nawet do 50%.
Zestaw pomaga oszczędzać wodę również dzięki systemowi napowietrzania strumienia, znajdującemu się w zarówno w deszczowni, jak i w rączce. Do prezentowanego w aranżacji panelu dobrano baterię natryskową Alba VerdeLine, która też ma specjalny ogranicznik przepływu.

Baterie termostatyczne do łazienki

Na ekonomiczne gospodarowanie wodą wpływają także baterie termostatyczne. Szybko i precyzyjnie pozwalają wybrać optymalną, stałą temperaturę. Termostatyczna bateria natryskowa Metalia 57 wyposażona jest w specjalną blokadę gorącej wody ustawioną na maksymalną wartość 38°C. Blokada ogranicza możliwość przypadkowej zmiany żądanego parametru.

Zastosowane w domu ekologiczne rozwiązania przełożą się na nasze rachunki. Na każdym zaoszczędzonym litrze ciepłej wody zyskamy podwójnie – mniej zapłacimy za wodę, jak również za energię.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także