
Prysznic w łazience. Świetne pomysły na domową strefę relaksu!
Łazienka jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w naszych domach. Jeśli więc dzień zaczynasz szybkim natryskiem, a kończysz dłuższym, przynoszącym odprężenie prysznicem warto zadbać o strefę prysznica. Niech będzie praktyczna z rana i relaksująca wieczorem.

Odpowiednio dopasowana do potrzeb kabina prysznicowa i kilka minut skupienia wystarczą, by stworzyć idealną przestrzeń do relaksu pod prysznicem i móc w domowym zaciszu wykorzystać terapeutyczną siłę wody.
Odpowiednia kabina
Na rynku dostępne są różne rodzaje kabin: typu walk in, profilowe i bezprofilowe, a także w zależności od kształtu kabiny półokrągłe, kwadratowe, prostokątne czy asymetryczne. Przy podejmowaniu decyzji zakupowej o rodzaju kabiny należy wziąć pod uwagę przede wszystkim metraż, którym dysponujemy, potrzeby użytkowe domowników oraz jej wygląd i wykończenie detali.
Dopasowanie do potrzeb
Jeśli dysponujemy niewielkim metrażem łazienki dobrze sprawdzi się model kabiny walk in, która wpisując się w nowoczesne trendy zajmuje mało miejsca i wizualnie powiększa przestrzeń. Dodatkowym plusem jest wygodne wejście nieograniczone żadnymi barierami architektonicznymi, dzięki czemu z prysznica mogą korzystać seniorzy lub osoby z ograniczeniami ruchowymi. Tego typu kabiny wyróżniają się możliwością wyboru nie tylko wzoru, wymiarów i grubości szkła, ale również rodzaju tafli – pojedynczej szyby lub podwójnych przesuwnych drzwi, które dzięki swojej praktyczności dopasują się nawet do najmniejszej przestrzeni.



Rodziny z dziećmi mogą rozważyć zakup kabiny profilowej dostępnej zwykle w dwóch wysokościach 165 cm – dopasowanej do głębszych brodzików oraz 185 cm – do kompletowania z brodzikami nieco niższymi. Kabina z głębokim brodzikiem posiadającym miejsce do siedzenia pomoże trwale rozwiązać problem, gdzie i jak kąpać małe dziecko w łazience bez wanny. Warto wziąć pod uwagę również model kabiny bez brodzika w komplecie z siedziskiem, dzięki czemu użytkowanie prysznica nawet dla małych dzieci będzie niezwykle komfortowe.


Z kolei modele bezprofilowe, które można zamontować na brodziku lub bezpośrednio na podłodze sprawiają, że wnętrze nabiera subtelności. Formy ultraniskich brodzików umożliwiają montaż brodzika na posadzce lub wpuszczenie go w podłogę i zlicowanie z jej poziomem. Takie modele prezentują się bardzo nowocześnie, a łazienka staje się bardziej przestronna i ustawna.

Brodzik vs. odpływ liniowy
Idealna strefa prysznica to również wybór pomiędzy brodzikiem a odpływem liniowym. Zminimalizowana możliwość popełnienia błędów montażowych i ilości prac remontowych oraz cechy wytrzymałości, przyjemnych doznań cieplnych i łatwość czyszczenia powierzchni często przemawiają na korzyść brodzika. Pozostaje jedynie wybór technologii wykonania: brodziki produkowane z akrylu sanitarnego dzięki swojej niewielkiej wadze i niższej cenie cieszą się dużą popularnością, a brodziki z odlewu mineralnego pozwalają osiągnąć pożądaną minimalną wysokość spełniając wymagania estetyczne.
Odpływy liniowe charakteryzuje piękny, minimalistyczny design, a przy fachowym montażu stanowią bezproblemowe użytkowanie przez lata. Nie bez znaczenia jest również uniwersalność tego typu odwodnienia: możliwość zabudowy płytkami, specjalna minimalna szerokość typu slim to zaledwie 3 cm, a także szeroki wybór wykończenia w kolorze szczotkowany chrom, czarny matt, czy białe lub czarne szkło hartowane wpisujące się w ponadczasowe trendy.
Ważne detale
Wykończenie kabiny prysznicowej, podobnie jak wanny wolnostojącej, dostępne jest obecnie w wielu różnych konfiguracjach kolorystycznych. Najbardziej popularne na rynku modele w kolorze chromu lub czerni pozwalają na dopasowanie kabiny do reszty dodatków, np. czarnej armatury łazienkowej, która stanowi ciekawy akcent kolorystyczny w łazience.

Zestawy prysznicowe: baterie
By móc cieszyć się komfortowym prysznicem niezbędny jest również odpowiedni zestaw baterii, który będzie odpowiadał naszym wymaganiom. Różnice pomiędzy zestawem prysznicowym natynkowym a podtynkowym, to poza sposobem montażu również szereg wad i zalet. Baterie podtynkowe będą wybierane przez zwolenników minimalizmu, którzy lubią gdy to, co zbędne jest schowane w ścianie, zyskując za to nowocześniejszy design i więcej przestrzeni w kabinie.
Miłośnicy tradycji i pragmatycy postawią na zestaw natynkowy montowany na płytce, zyskując tym samym możliwość regulacji wysokości słuchawki prysznicowej, a w przypadku awarii minimalne ryzyko uszkodzeń okładziny ściennej związanej z remontem.
Coraz większą popularnością cieszą się również baterie termostatyczne z dodatkową funkcją odpowiadającą za mieszanie zimnej i ciepłej wody tak, by uzyskać pożądaną przez użytkownika temperaturę. Minimalizuje to ryzyko oparzeń, co jest istotne zwłaszcza przy małych dzieciach oraz pozwala zaoszczędzić na rachunkach za wodę.
Istotnym elementem przy wyborze zestawu prysznicowego jest jednak przede wszystkim trwałość materiału, z którego jest wykonana, ceramiczna głowica, która zapewnia większą szczelność niż głowica uszczelkowa, specjalne sitko perlator napowietrzający strumień wody i jeśli dołożymy do tego największą staranność wykonania możemy mieć pewność, że zestaw posłuży przez lata.
