Remont łazienki. Architekt radzi jak zrobić go z głową. Piękne zdjęcia!

Remont łazienki. Architekt radzi jak zrobić go z głową. Piękne zdjęcia!

Autor: Ewa Kozioł
22 lis 2021 08:42

Od czego zacząć remont łazienki? Jakie płytki wybrać? Kiedy wanna, a kiedy prysznic? Jak wykonać wszystkie prace i nie zwariować? Radzi i podpowiada Małgorzata Mataniak-Pakuła, architekt z 20-letnim doświadczeniem. 

Układ łazienki 

To pierwsza zasada urządzania łazienki. Nawet jeśli nie stać nas na pełny projekt to zawsze polecam zasięgnięcie rady u doświadczonego projektanta lub architekta. Podpowie on jak najlepiej rozplanować urządzenia łazienkowe i przygotuje układ funkcjonalny. Jeśli łazienka wydzielona jest ścianami działowymi można przejąć z sąsiadującego pomieszczenia powierzchnię, w której da się umieścić prysznic lub wannę. 

Najważniejsze, aby zachować normatywne odległości między sprzętami. Pamiętajmy, żeby toaleta i bidet były rozmieszczone obok siebie na jednej ścianie. Jeśli brak miejsca na oba urządzenia i stać nas na nowoczesne i trochę kosztowniejsze rozwiązanie, polecam toaletę myjącą. Wybór tych urządzeń jest już duży, a i ceny stają się coraz przystępniejsze. 

Wybieramy płytki do łazienki

Dobry projekt łazienki przewiduje taki układ ścian, który uwzględnia rozmiary płytek. Ważne jest to, aby nie przycinać ich w przypadkowych miejscach. Stąd wybór formatu płytek powinien nastąpić równolegle z planowanym układem ścian z uwzględnieniem zabudowy stelaży pod toalety, bidety, umywalki, kształtu i wielkości dekoracyjnych wnęk, rozmieszczenia punktów instalacji baterii i przycisku spłuczki.

W nowoczesnych łazienkach miesza się kolekcje i rodzaje płytek na podłogi oraz ściany. Często podłoga wykonana z płytek w przedpokoju jest kontynuowana na podłodze w łazience, dając efekt przestronności i spójnego wnętrza. Nie trzeba wtedy martwić się o zgodność fug na podłodze i ścianach. Dobrym rozwiązaniem są płytki wielkoformatowe, w rozmiarach 1 m x 1,5 m dochodząc do 3 m. Dają one możliwości dekoracji oraz zabezpieczenia ścian i podłóg bez fug i przede wszystkim piękny efekt jednorodnych powierzchni imitujących skały wapienne lub granitowe, onyksy, drewno lub marmur. Płytki te są cienkie (zaledwie 3-7 mm) i przez to lekkie, a wbrew pozorom łatwe w obróbce. 

Jeśli łazienka ma mieć ponadczasowy charakter proponuję zastosować duże płytki co najmniej 60x30 cm lub większe w stonowanych kolorach i fakturach naśladujących naturalne kamienie, skały, beton, marmur lub drewno. Odpowiednio zestawione będą pięknym tłem dla białej ceramiki. Wybierając kolor płytek zwracajmy uwagę na kolor stolarki drzwiowej. Najlepiej jak wybór płytek odbywa się równolegle z jej doborem. W białej lub pastelowej, minimalistycznej łazience obco będą wyglądać ciemne drewniane klasyczne drzwi. Jeśli już decydujemy się na stolarkę w kolorze drewna warto powtórzyć ten rodzaj drewna w meblach łazienkowych.

Wyposażenie w łazience

Kierując się planem układu funkcjonalnego mamy założoną lokalizację poszczególnych sprzętów. Pozostaje wybrać formę i kształt tak, by zmieściły się w zaplanowanych miejscach. Proszę zwrócić uwagę na wielkość wanny i prysznica. Do wyboru jest szeroki asortyment wanien wolno stojących lub do zabudowy. Te ostatnie wymagają zawsze pozostawienia rewizji do czyszczenia odpływu lub naprawy baterii umieszczonej na rancie wanny.

Kabinę najlepiej wybrać montowaną bezpośrednio na podłodze. Producenci oferują szeroką gamę różnych rodzajów, kształtów i sposobów otwierania szklanych kabin. Do nich należy dobrać podłogowe lub ścienne odpływy liniowe. Są tak skonstruowane, że praktycznie będąc niewidoczne, odprowadzą wodę nawet z dużych sufitowych deszczownic. 

Wybierając armaturę mamy wybór nie tylko w kształtach, ale i kolorach – stalowych w połysku i macie, szczotkowanych i pokrytych miedzią, złotem lub wykonanych z mosiądzu. Są oprócz białych i czarnych, także kolorowe. Pięknie prezentuje się czarna armatura na białych umywalkach i wannach. Konsekwentnie do tego dobieramy w tym samym kolorze wieszaki, haczyki i uchwyty oraz przycisk spłuczki ustępowej. Decydując się na dużą sufitową lub ścienną deszczownicę nie rezygnujemy ze słuchawki prysznicowej.

Prace instalacyjne w łazience

Przed położeniem płytek wykonujemy wszystkie prace instalacyjne, które wcześniej na etapie układu funkcjonalnego zostały już zaplanowane, a wymagają kucia ścian i posadzek, wpuszczania instalacji podtynkowych, ogrzewania podłogowego, podświetleń, gniazdek i włączników. Gniazdka przy umywalce do suszarki możemy umieścić za szufladą lub w szafce podumywalkowej. Jeśli przy umywalce to zawsze po prawej stronie lub po lewej dla leworęcznych.

Zwracam uwagę na konieczność precyzyjnego stosowania się do instrukcji montażu urządzeń podtynkowych, szczególnie mieszaczy i przełączników wody pod prysznicem. Naprawa błędów po zapłytkowaniu będzie sporo kosztować. Zachęcam również do instalacji radia łazienkowego, głośników lub urządzeń do odtwarzania muzyki.

Ważnym elementem jest rodzaj i sposób oświetlenia łazienki. Współczesne łazienki już dawno przestały pełnić wyłączną rolę pomieszczeń do celów higienicznych. Często spędzamy w nich czas relaksując się w wannie z hydromasażem lub koloroterapią. Dlatego też należy zaprojektować kilka obwodów świetlnych by mogły być użyte niezależnie. Osobno możemy włączyć podświetlenie dekoracyjne wnęk, wanny, sufitu, podłogi i prysznica. Osobnym włącznikiem powinniśmy zapalić światło nad lustrem przy umywalce. 

Oświetlenie w strefie prysznica oraz wanny powinno być w oprawach wodoszczelnych IP 65. Dekoracyjne efekty można uzyskać stosując podświetlenia z pasków ledowych, zarówno ze światłem białym jak i zmiennym tzw. RGB. Te ostatnie znakomicie sprawdzają się w monochromatycznych łazienkach, gdzie szare lub jednobarwne płytki mogą zmieniać swój wygląd, a łazienka nastrój pod wpływem wybranych kolorów.

Sufity podwieszane w łazience

Polecam je szczególnie w łazience, gdyż oprócz możliwości ukrycia instalacji elektrycznej, zamontowania wpuszczanych opraw świetlnych oraz liniowych podświetleń ścian, doskonale tłumią dźwięki. Możemy zastosować specjalne napinane sufity podwieszane, które mogą dawać dodatkowe efekty, np. sufit może świecić całą płaszczyzną jako lampa. Możemy zastosować wykończenie sufitu w wysokim połysku. Jeśli dodatkowo będzie on w kolorze grafitowym uzyskamy wrażenie lustra na suficie, które optycznie podwyższy niskie pomieszczenie, zawieszony nad wanną może dać spektakularny efekt.

Wieszaki, uchwyty, haczyki w łazience 

Prace wykończeniowe to uzupełnienie sprzętów o konieczne wieszaki, uchwyty i haczyki. Powinny być dopasowane kolorystycznie i kształtem do serii armatury. Lustro duże i wygodne może być zarówno naklejone na ścianę, jak i powieszone np. na pasku. Ważne by było umieszczone ok. 20 cm nad umywalką, tak aby można się było wygodnie przejrzeć od pasa w górę. Wygodnym rozwiązaniem jest również umocowanie podręcznego i ruchomego lusterka powiększającego. Zarówno panom do golenia jak i paniom do makijażu i higieny będzie bardzo  pomocne.

Miękki dywanik w okolicach wanny i prysznica, tematyczna grafika związana z morzem, jakieś wakacyjne pamiątki pięknie wyeksponowane i podświetlone, np. muszle lub piasek z różnych plaż w przezroczystych dekoracyjnych pojemnikach stworzą efekt domowego spa. Warto też znaleźć miejsce na wazon z żywymi i dekoracyjnymi liśćmi.  

 • O remoncie napisała

  279735.jpg
  279735.jpg

  Małgorzata Mataniak-Pakuła

  Właścicielka pracowni projektowej Architektura i Wnętrza Profilart z ponad 20-letnim doświadczeniem w projektowaniu wnętrz. Należy do Śląskiej Izby Architektów oraz Stowarzyszenia Architektów Polskich. Nauczyciel akademicki na kierunkach Architektura oraz Architektura Wnętrz. Współorganizatorka Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach. Projektuje wnętrza mieszkalne, apartamenty, rezydencje oraz wnętrza użyteczności publicznej wraz z uzgodnieniami formalno-prawnymi.

  www.metamorfozy-wnetrz.pl

 Zobacz także Mała łazienka. 15 pomysłów do mieszkania w bloku. Zobacz zdjęcia!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także