×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Świątynia self-care, czyli łazienka na nowo

Świątynia self-care, czyli łazienka na nowo

Autor: Roca
07 lip 2021 09:00

W pandemicznej rzeczywistości łazienka przeszła niemałą ewolucję. Z pomieszczenia o funkcji toaletowej i kąpielowej zmieniła się w miejsce szczególnej troski o siebie. Dla wielu z nas stała się oazą spokoju, gdzie można zadbać nie tylko o swoje ciało, ale i umysł. Jak przebiegała ta metamorfoza? I czy jej rezultaty mają szansę zagościć w naszych domach i mieszkaniach na dłużej?

Pandemia bez wątpienia przyniosła wiele zmian. Ukształtowała nową rzeczywistość, szybko określoną mianem new normal, które nie pozostawiało złudzeń, że trzeba oswoić się z nowymi warunkami, zamiast uparcie wierzyć, że za chwilę będzie „jak dawniej”. Choć nie było to łatwe, znaleźliśmy w sobie determinację, by nie tylko przetrwać te wymagające i niepewne czasy, ale też po prostu żyć i koncentrować się na tym, co dobre.

W okresie upływającym pod znakiem restrykcji zaczęliśmy bardziej dbać o relacje z bliskimi, złapaliśmy oddech od intensywnego, zabieganego trybu życia, a także zatroszczyliśmy się o siebie. Towarzyszem tych zmian niejednokrotnie było wnętrze łazienki. To ona stała się naszą oazą self-care, zapewniając ciszę, prywatność, oderwanie od zewnętrznych bodźców. Pozwalając na bycie tu i teraz, sam na sam ze sobą.

Ukojenie dla ciała

Domowe łazienki bardzo szybko przeistoczyły się w prywatne salony piękności i SPA. Kiedy Polki zostały czasowo pozbawione dostępu do usług fryzjerskich i kosmetycznych, wzięły sprawy w swoje ręce. Fora internetowe i social media rozgrzały się do czerwoności, gdy kobiety zaczęły poszukiwać najlepszych sposobów m.in. na samodzielne farbowanie i układanie włosów czy wykonywanie prostych zabiegów kosmetycznych i pielęgnacyjnych w domu. Rekomendacje i wskazówki płynęły szerokim strumieniem komentarzy, a łazienki stały się miejscem intensywnego testowania nowości.

Biorąc wieczorny prysznic zaczęłyśmy z większą uwagą obserwować swoje ciała i skórę, aby odkryć ich potrzeby i preferencje. Czas w wannie (o ile byłyśmy jej szczęśliwymi posiadaczkami) urozmaicałyśmy klimatyczną muzyką i aromaterapią, aby jeszcze pełniej wykorzystać ten przyjemny moment relaksu. W odbiciu lustra rzadziej było widać jak wykonujemy makijaż, za to częściej pojawiały się ćwiczenia praktykowane w ramach jogi twarzy.

Czas dla duszy

Łazienka stała się też miejscem dbania o umysł. Wynikało to przede wszystkim z faktu, że bardzo często było to jedyne pomieszczenie w mieszkaniu, w którym można znaleźć ciszę. Za zamkniętymi drzwiami łatwiejsze stało się uniknięcie wszelkich rozpraszaczy. Nic więc dziwnego, że wiele osób wkroczyło tu z nowymi akcesoriami – matami do jogi, przenośnymi głośnikami, stołkami do medytowania. I choć miejsce było nietypowe, to stworzenie w nim klimatu sprzyjającego odprężeniu i wyciszeniu okazało się banalnie proste. W ten sposób w łazience zaczęliśmy medytować, praktykować wdzięczność, uprawiać jogę.

I choć czas płynie i wydaje się, że wkrótce znowu będzie „normalnie”, to trudno uwierzyć w to, że porzucimy nowe przyzwyczajenia. Przeczy temu, chociażby fakt, że wiele osób decyduje się teraz na remont łazienki, uwzględniając potrzeby, które uwydatniły się za sprawą pandemii. Planując rozwiązania, o których wcześniej by nie pomyśleli. Zmienia się zatem podejście do aranżowania tej przestrzeni – chcemy, aby była ergonomiczna, multifunkcjonalna, bezpieczna i przytulna.

Co nowego w łazience?

O łazienkowej ewolucji przeczytasz w poradniku „Łazienka na nowo”, przygotowanym przez firmę Roca we współpracy z influencerami, dziennikarzami, pasjonatami urządzania wnętrz. Czeka tam wiele inspiracji, rozważań, pomysłów, obserwacji. Izabela prowadząca konto na Instagramie @pomyslowamama_ poleca zabawy dla dzieci w łazience, Kasia z @dom_moich_marzen rekomenduje sprawdzone rośliny do tego pomieszczenia, a Małgosia z @mydlanerewolucje dzieli się przepisami na proste domowe kosmetyki. O urządzaniu swoich łazienek opowiedziały: Natalia @natunaturally, Ania @fashionablecompl, Dominika @kura_blokowa i Ola @aleksandra.stabrawa. A to tylko początek.

Pobierz poradnik i odkryj łazienkę na nowo.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także