PARTNER PORTALU
Umywalka do łazienki. Architekt radzi jak urządzić strefę umywalki

Umywalka do łazienki. Architekt radzi jak urządzić strefę umywalki

Autor: Ewa Kozioł
18 lut 2022 11:24

Jaką umywalkę wybrać do łazienki? Lepszy będzie model stojący na blacie czy wpuszczany w blat szafki? Jaki materiał na umywalkę jest najlepszy? Radzi architekt Małgorzata Mataniak-Pakuła.

Strefa umywalki jest centralny i najważniejszy punkt w każdej łazience. Kluczowe będą tu decyzje dotyczące wyboru umywalki, baterii umywalkowej, szafki bądź blatu, lustra oraz oświetlenia punktowego. Wyposażenie musi być praktyczne i pasować do wystroju łazienki.

Modele umywalek

Okrągłe szklane lub stalowe miski, stojące na niskich półkach wiaderka, osadzone bezpośrednio na posadzce niczym rzeźby czy wykute w kamieniu korytka – wszystkie umywalki, prócz pięknego wyglądu muszą przede wszystkim dobrze spełniać swoją podstawową rolę – być wygodne w użytkowaniu. Wybór kształtu i materiału, z którego jest wykonana umywalka determinuje styl, w jakim urządzana jest łazienka lub toaleta. Wraz z lustrem stanowi jej podstawowy element wyposażenia. Powinien on być spójny z resztą urządzeń sanitarnych, wanną, miską ustępową oraz okładzinami ściennymi i podłogą.

Najczęściej wybierane umywalki to stojące na blacie lub wpuszczane w blat szafki łazienkowej. Niegdyś, gdy nie produkowano mebli (i blatów) odpornych na wilgoć, stawiano na kamiennych blatach umywalki w kształcie misek lub mocowano do ściany umywalki na nodze czy postumencie. Obecnie łazienki coraz częściej są pokojami kąpielowymi, w których meble stanowią podstawowe wyposażenie i wykonywane są często na wymiar. Stąd szeroka oferta umywalek meblowych stawianych na blat i podblatowych. Jeśli jednak ktoś wybierze model mocowany do ściany, producenci oferują specjalne stelaże, które zabudowane w ścianie i niewidoczne po montażu, pozwalają na bezpieczne użytkowanie, a przy tym ukrycie wszystkich elementów instalacji. 

Bardzo dekoracyjne są umywalki stojące na posadzce. Dedykowane są przede wszystkim do toalet lub łazienek dla gości. Najczęściej nie posiadają otworu na baterię, więc trzeba je wyposażyć w baterie ścienne lub nieco droższe niż standardowe rozwiązania baterie posadzkowe.

Materiały na umywalki

Najpopularniejsze umywalki to modele ceramiczne w białym kolorze z połyskiem. Mogą mieć dodatkowo powłokę zapobiegająca osadzaniu się brudu. Od kilku lat chętnie kupowane są także umywalki zrobione z konglomeratów marmurowych lub kamiennych. Charakteryzują się ciekawszą kolorystyką, gdyż mogą być w kolorze śnieżnej bieli (praktycznie nie do uzyskania w ceramice), jak również w kilkudziesięciu innych kolorach, imitować kamień lub marmur, mając jednocześnie od nich dużo lepszą wytrzymałość na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne. Mogą stanowić integralną część blatu. Mają też niebanalne kształty.

Szklane umywalki, najczęściej w kształcie misek, mogą być pokryte od spodu metaliczną ozdobną powłoką. Można z nimi zestawiać mozaiki w tym samym kolorze. W kształcie mis są także kolorowe, ręcznie malowane marokańskie umywalki ceramiczne, a także kute – miedziane i mosiężne. W odpowiedzi na modę na beton we wnętrzach pojawiły się również umywalki z betonu architektonicznego, które można zamówić na wymiar w dowolnej formie i kształcie, bogatej kolorystyce, a także w komplecie z pozostałymi elementami wyposażenia jak wanna i brodzik. Producenci zapewniają długie lata użytkowania tych umywalek. Są one bowiem nieporowate i odporne na chemikalia. Świetnie wpisują się we wnętrza klasyczne i nowoczesne, a także industrialne i loftowe.

Niezwykle odporne na zniszczenia są umywalki z emaliowanej stali. Na rynku można również spotkać bardzo drogie i ekskluzywne umywalki drewniane, na które producenci dają 50.technikach wysokiej kompresji, gdzie pod ciśnieniem wysokogatunkowe drewno poddaje się obróbce, a następnie pokrywa je specjalną impregnacją gwarantującą absolutną szczelność oraz zapobieganie tworzeniu się kolonii bakterii. Każde zamówienie na taką umywalkę traktuje się indywidualnie, przygotowując wzór pod wymogi konkretnego klienta. 

Warto wiedzieć

  • W małej toalecie najlepiej sprawdzi się prostokątna umywalka w zestawie z baterią i szafką.
  • Do łazienki przy sypialni dla dwojga warto wybrać podwójną umywalkę.
  • Planując umywalkę w zabudowie meblowej z blatem, pod którym ma być pralka, najlepiej wybrać umywalkę podwieszaną pod blatem lub wpuszczaną w blat tak, by nie była za wysoko.
  • Decydując się na rodzaj umywalki należy równocześnie wybrać sposób montażu baterii pamiętając, że umywalki bezotworowe wymagają baterii ściennych lub blatowych.
  • Wybierając umywalkę warto zakupić ją z tego samego materiału i z tej samej serii co pozostałe urządzenia sanitarne.
  • Jeśli w zestawie brak jest baterii uważnie dopasuj ją kształtem i wielkością, by woda nie chlapała poza umywalkę.

Mgr inż. arch. Małgorzata Mataniak-Pakuła. Od wielu lat prowadzi autorską pracownię Architektury i Wnętrz Profilart, tworząc z równym powodzeniem obiekty użyteczności publicznej, jak i prywatne wnętrza mieszkalne.

www.metamorfozy-wnetrz.com.pl

Zobacz także Łazienka dla rodziny. Architekt radzi jak ją urządzić. Dużo zdjęć!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także