PARTNER PORTALU
Lustro w łazience: dobre projekty wnętrz, modne pomysły

Lustro w łazience: dobre projekty wnętrz, modne pomysły

Autor: Justyna Łotowska
06 lis 2020 09:33

Lustro łazienkowe to nieodzowny element wystroju każdej łazienki. Jak je wybrać? Jak odpowiednio dobrać rozmiar i kształt lustra w łazience? Przeczytajcie poradnik i zobaczcie naszą galerię pięknych łazienek z lustrami.

Wybierając lustro łazienkowe musimy wziąć pod uwagę wiele różnych elementów: rozmiar umywalki i szafki, nad którymi lustro zawiesimy, odległość lustra od umywalki, miejsce, jakim dysponujemy na lustro  oraz wzrost wszystkich domowników, korzystających z łazienki/ 

Jak dobrać rozmiar lustra w łazience?

To najczęstszy dylemat, z jakim mamy do czynienia w przypadku wybierania lustra do łazienki. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest lustro dobrane na szerokość umywalki. Takie rozwiązania sprawdzi się jeśli mamy dużą umywalkę. Dzięki niemu zachowamy w łazience tak pożądaną i miłą dla oka symetrię. 

Jeśli jednak mamy wąską umywalkę lub jeśli planujemy zakup okrągłego lub owalnego lustra, lepiej postawić na model lustra szerszy niż nasza umywalka. Im większe lustro, tym prezentować się będzie bardziej efektownie! Pamiętajmy, że większe lustro warto wybrać zwłaszcza w przypadku lustra okrągłego, które ma mniejszą niż lustro prostokątne powierzchnię "użytkową", czyli mówią po ludzku, niej w nim widać:)

Jedno czy dwa lustra w łazience?

Jedno duże lustro nad jedną czy nawet nad dwoma umywalkami to praktyczne i często spotykane rozwiązanie, zwłaszcza gdy mamy podwójne szafki umywalkowe. Wybieramy je na szerokość umywalki lub szafki podumywalkowej. 

Coraz częściej spotykanym pomysłem jest montaż w łazience dwóch symetrycznych luster (zwłaszcza okrągłych lub owalnych). Ważne aby zawiesić je właśnie symetrycznie i aby odstęp między nimi wynosił co najmniej 5-10 cm (im większe lustra, tym większy powinien być odstęp). Gdy mamy dwie wąskie umywalki, postawmy nie na okrągłe, ale na owalne lustra - będą praktyczniejsze. 

Odległość lustra od umywalki

Na jakiej wysokości zawiesić lustro, aby wygodnie było z niego korzystać? Jeśli powiesimy je zbyt nisko, będzie cały czas zachlapane. Jeśli zbyt wysoko - niższym domownikom będzie trudno z niego skorzystać. Uniwersalną zasadą jest odstęp ok. 20 cm między krawędzią umywalki, a dolną krawędzią lustra. 

Jak dobrać lustro do wzrostu wszystkich domowników?

Nie jest to łatwa sprawa, zwłaszcza jeśli z łazienki korzystają także dzieci. W takiej sytuacji lepiej wybrać lustro owalne (podłużne) lub prostokątne, jeśli okrągłe - to koniecznie z dużą średnicą. Lustro powinno sięgać minimum 10 cm dolną krawędzią poniżej wzroku najmłodszej korzystającej z niego osoby. Podobnie z górną krawędzią - co najmniej 10 cm powyżej linii wzroku najwyższej w domu osoby. W skrócie - każdy powinien mieć lustro na wysokości swojej twarzy. 

Jaka szerokość lustra do łazienki?

W przypadku luster prostokątnych lub zbliżonych do prostokąta, minimalna szerokość lustra nie powinna być mniejsza niż 30 cm, przy założeniu, że patrzymy w nie z odległości nie mniejszej niż na wyciągnięcie ręki. Wówczas zobaczymy swoje ramiona na krawędzi lustra. Nie jest to swobodne przeglądanie, ale to minimalna szerokość, przy której sylwetka przeciętnej postury człowieka mieści się w lustrze. Jeśli patrzymy w zwierciadło z mniejszej odległości, jego szerokość musi być odpowiednio większa. Jednak, aby swobodnie przejrzeć się w lustrze zalecamy minimalną szerokość 50 cm.

W przypadku luster okrągłych trzeba pamiętać, że jego szerokość równa się wysokości, a zatem 30 cm to za mało. Minimalna szerokość, a tym samym średnica, powinna wynosić co najmniej 40 cm. W mniejszym lusterku zobaczymy niewiele więcej niż własną twarz. W przypadku domowników o sporej różnicy wzrostu, należy wybrać zdecydowanie większe lustro – minimum 70 cm.

W przypadku luster owalnych należy wziąć pod uwagę powyższe zalecenia dla luster prostokątnych i okrągłych. Zatem zalecany minimalny wymiar lustra owalnego, to 50 cm szerokości i 70 cm wysokości.

Źródło: Giera Design

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także