PARTNER PORTALU
Okno w łazience: 5 pomysłów na dekoracje

Okno w łazience: 5 pomysłów na dekoracje

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
27 sie 2020 12:33

Jakie rozwiązanie wybrać do dekoracji okna w łazience? Możliwości jest sporo, a wybór szeroki. Sprawdźcie, co polecają eksperci.

Rolety i rośliny

W przypadku dekoracji okien łazienkowych w pierwszej kolejności należy myśleć o funkcjonalności związanej ze specyfiką tego miejsca, które jak żadne inne wymaga intymności. Konieczne jest uwzględnienie dwufunkcyjności aranżacji, to znaczy zachowania prywatności nie tylko w nocy przy zapalonych światłach, ale też w ciągu dnia. W tej roli świetnie sprawdzają się klasyczne rolety materiałowe ze względu na właściwości tkanin roletowych, które – jako niechłonące wilgoci i łatwe w czyszczeniu – stanowią bardzo użyteczne i bezpieczne rozwiązanie w łazienkach. Niemniej przy zastosowaniu tego rodzaju dekoracji, okna łazienki są niemal cały czas zasłonięte, co ogranicza nie tylko widok za oknem, ale i nasłonecznienie w ciągu dnia. Można wówczas przemyśleć montaż podwójnego systemu z roletą z tkaniny screenowej w ciągu dnia i roletą zasłaniająca w nocy. Z reguły jeden z elementów – screen montuje się na skrzydłach okna, a drugi – roletę materiałową – na glifie okiennym.

Ponadto jest na to jeszcze jeden sposób, który idzie w parze z botanicznymi trendami we wnętrzach – podpowiada Monika Kruszewicz, ekspert Marcin Dekor. Wystarczy, że na karniszu zawiesimy donice z roślinami, których łodygi i liście będą opadać na przestrzeń okienną. Rośliny stworzą nam klimat, a jednocześnie zagwarantują prywatność w ciągu dnia. Zdarza się też, że okno łazienkowe znajduje się bezpośrednio przy wannie czy prysznicu, co też nie jest sytuacją bez wyjścia. Najlepszym dla niej rozwiązaniem są rolety podgumowane typu Blackout, które stanowią izolację od wilgoci i wody. 

Rolety typu Dzień&Noc

Inne rozwiązanie pozwalające na łatwe manipulowanie ilością światła słonecznego wpadającego do pomieszczenia to przysłony dwufunkcyjne, czyli bardzo popularne rolety typu Dzień&Noc oraz rolety 3D, także wykonane z tkaniny. Podobnie jak klasyczne żaluzje zarówno metalowe, jak i drewniane w jednym produkcie łączą funkcję przydatną i w dzień, i w nocy – tłumaczy Monika Kruszewicz z Marcin Dekor. Przy czym rolety mają te przewagę nad żaluzjami, że są lekkie, co przekłada się na wygodę użytkowania w przypadku dużych przeszkleń. Tym bardziej, że okno łazienkowe ma to do siebie, że często jest otwierane, by zniwelować wilgoć. Kolejne rozwiązanie do łazienek? Plisy. Ich niezaprzeczalną zaletą jest to, że stosując odpowiedni system, można odsłaniać od dołu i od góry. To duże ułatwienie, żeby przy odpowiednim ustawieniu dekoracji cieszyć zarówno dostępem światła, jak i prywatnością w łazience.

Klasyka i nowoczesność

A może spróbować jeszcze czegoś innego? Czemu nie, zwłaszcza w przypadku coraz popularniejszych ostatnio salonów kąpielowych lub łazienek połączonych z sypialnią. W pierwszym przypadku możliwości jest co najmniej kilka. Warto pomyśleć o rolecie zasłaniającej montowanej na skrzydłach okna w połączeniu z firaną powieszoną na karniszu lub roletą rzymską albo też o zastosowaniu wyłącznie zasłony. Taka stylowa dekoracja na pewno będzie pasować do tradycyjnej estetyki wnętrza, będąc jego mocnym stylistycznym punktem, zwłaszcza gdy pokusimy się o upięcie tkaniny. Idealnie odnajdzie się na dużym metrażu, ale także w pomieszczeniach kąpielowych otwartych na sypialnię.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także