PARTNER PORTALU
4DD: arch. Anna Maria Sokołowska o kolorach we wnętrzach

4DD: arch. Anna Maria Sokołowska o kolorach we wnętrzach

Autor: Redakcja Łazienka.pl
04 sty 2018 10:39

Anna Maria Sokołowska, doświadczony architekt i właściciel pracowni Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrz czujnie śledzi trendy i zna odpowiedź na każde pytanie związane z kolorystyką pomieszczeń. 16 lutego 2018 r. podczas konferencji 4 Design Days Anna Maria Sokołowska weźmie udział w sesji "Kolor ma znaczenie - trendy 2018". Dziś ujawnia, o czym porozmawiamy w katowickim Spodku.

Anna Maria Sokołowska: We wnętrzach, które projektujemy podstawą jest neutralna baza. Stawiamy na wnętrza ponadczasowe, dlatego w naszych projektach nie pojawiają się na pierwszym planie mocne kolory. Biel, czerń i szarości w różnych odcieniach to podstawowa kolorystyka każdego projektu, do tego dodajemy drewno w kolorze naturalnym lub bielonym dla ocieplenia całości aranżacji. Neutralna baza pozwala zachować aktualność aranżacji przez długie lata i jest doskonałym tłem pod zmiany kolorystyczne w dodatkach nawet co sezon. Doskonale sprawdzą się również pastele, począwszy od złamanych odcieni bieli i beige, poprzez pudrowe róże, delikatne turkusy i rozbielone błękity. 

Jaki jest nagminny błąd popełniany przez ludzi związany z nieumiejętnym dobieraniem koloru do danego pomieszczenia?

Wnętrza naszych mieszkań, czy domów to miejsca, gdzie spędzamy najwięcej czasu. Mają sprzyjać relaksowi, odpoczynkowi i powinniśmy się w nich dobrze czuć. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest stosowanie intensywnych kolorów na ścianach. Jaskrawe żółcie, pomarańcze czy zielenie to nie jest tło które sprzyja odpoczynkowi. Często to te właśnie kolory są wybierane jako barwy podstawowe ponieważ traktujemy je jako barwy słoneczne i rozświetlające, nastrajają nas pozytywnie i dodają energii. Połączenie tych barw w jednym wnętrzu może bardzo szybko zmęczyć, dlatego jeśli nie możemy żyć bez koloru skupmy się na wyróżnieniu jednej ściany. Kolor? Oczywiście, ale z umiarem, najlepiej niech pojawi się w dodatkach i tekstyliach. Jeden mocny akcent w postaci dywanu czy obicia kanapy wystarczy do tego, żeby wnętrze nabrało charakteru.  

Jaka barwa będzie hitem 2018 roku?

Obecnie nadal króluje butelkowa i szmaragdowa zieleń, a także granat i złoto. To najbardziej wyraziste kolory ostatnich miesięcy i myślę, że ten trend się jeszcze utrzyma. Powrót do stylistyki art deco jest dość mocnym akcentem we wnętrzach. Brudny róż, beige z dodatkiem różu, śliwka, czerwień i szarość z domieszką niebieskiego to mocni kandydaci do wstąpienia na podium. Ultra violet wytypowany przez instytut Pantone jako kolor roku, może się nie przyjąć dokładnie w tym odcieniu, ale powrót do fioletu w nadchodzącym roku jest jak najbardziej możliwy. 

Więcej w tym temacie arch. Anna Maria Sokołowska opowie na 4 Design Days 2018, które odbędzie się 15-18 lutego 2018r. w katowickim Spodku.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także