PARTNER PORTALU
Łazienki w polskich domach: zobacz jak zmieniały się przez lata

Łazienki w polskich domach: zobacz jak zmieniały się przez lata

Autor: Anna Usakiewicz
03 gru 2017 08:40

Magazyn wnętrzarski jest jak barometr gustów i trendów. W Świecie Łazienek i Kuchni przez ostanie kilkanaście lat dokumentujemy zmiany jakie zachodziły m.in. w aranżacji łazienek w polskich domach.

Gdy w styczniu 2000 roku na półkach z prasą pojawiło się pierwsze wydanie „Świata łazienek i kuchni” rynek materiałów budowlanych oraz wyposażenia łazienek w Polsce w zasadzie dopiero raczkował. Oferta salonów łazienkowych w niczym nie przypominała obecnej, a markety budowlane należały do rzadkości i spotkać je można było jedynie w największych miastach. Projektanci jak i urządzający nie mieli więc wielkiego pola do popisu, a gusta Polaków w zasadzie dopiero się kształtowały.  

Początek XXI wieku w kwestii projektowania wnętrz łazienkowych można śmiało określić „epoką brązów”. Ten kolor zdecydowanie należał do najczęściej spotykanych w projektach łazienek. Brązowe płytki królowały zarówno na ścianach, jak i podłogach, od dzisiejszych odbiegając znacznie nie tylko jakością, ale i formatami. Na topie były bowiem małe płytki w formie kwadratów lub prostokątów układanych pionowo na ścianach. Modnym formatem połogowym był natomiast wymiar 30x30 cm.

Takie materiały jak drewno czy kamień naturalny jeszcze czekały na swój czas. W łazienkach projektowanych w latach 2000-2005 sporo się działo. Na projekt składało się wiele elementów – zarówno wyposażenia jak i dekoracyjnych. Królowały duże asymetryczne wanny akrylowe, zazwyczaj z półokrągłym frontem oraz półokrągłe kabiny prysznicowe montowane na wysokich brodzikach, często wsparte na podbudowie wykończonej płytkami. To także czas hydromasażu. Popularne były nie tylko wanny, ale także panele prysznicowe z dyszami bocznymi.  

Kolejne lata przyniosły zmiany zarówno pod względem formy wyposażenia, jak i kolorystyki. Popularne stały się wanny wolno stojące – tzw. modele na lwich łapach zyskały sporą popularność, chociaż z czasem ograniczoną do łazienek w stylu angielskim. Coraz częściej w projektach pojawiały się także inne od płytek ceramicznych materiały. Drewno, kamień naturalny powoli zaczynały dochodzić do głosu pojawiając się na ścianach, blatach i obudowach.

Wraz z naturalnymi materiałami zapanowała modna na łazienki w stylu SPA. Łazienka stałą się oazą relaksu, w aranżacjach pojawiły się zielone rośliny i dodatki sprzyjające wypoczynkowi. Dominujące w projektach brązy zaczęły ustępować miejsca jaśniejszym odcieniom drewna naturalnego, które świetnie komponowały się z beżowymi i kremowymi kamieniami naturalnymi.

Druga dekada przyniosła pewne uspokojenie, a na projekty łazienek coraz większy wpływ wywierał dobry design oraz projekty uznanych projektantów, z którymi współpracę z powodzeniem rozwijały czołowe europejskie marki wyposażenia łazienek. Wyraziste formy ceramiki sanitarnej, armatury, wyszukane kształty i nowoczesne rozwiązania techniczne to początek stylu minimalistycznego, który obecnie zdominował projekty łazienek.

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także