PARTNER PORTALU
Łazienkowe rewolucje: rozwiązania, które zmieniły nasze łazienki (część 1)

Łazienkowe rewolucje: rozwiązania, które zmieniły nasze łazienki (część 1)

Autor: Anna Sołomiewicz
08 gru 2017 12:10

Z okazji jubileuszowego, 100. wydania magazynu Świat Łazienek i Kuchni przyjrzeliśmy się niektórym rozwiązaniom, które okazały się kamieniami milowymi w aranżacji łazienek.

Współczesne łazienki i te sprzed prawie 20, a nawet 10 lat znacznie się różnią. Wybór wyposażenia łazienek był kilka lat temu znacznie mniejszy niż jest teraz, a i my sami wybieraliśmy i preferowaliśmy inne rozwiązania. Jeszcze do niedawna toalety myjące były kojarzone wyłącznie z hi-techem spotykanym tylko w Japonii, a Polacy bali się w swoich domach montować nawet podwieszane sanitariaty...

Poniżej przedstawiamy nasz subiektywny wybór rozwiązań do łazienek, które zrewolucjonizowały tę przestrzeń domu:

Sedesy bezrantowe i toalety myjące

Nie tylko wspomniane toalety myjące, ale również sedesy bezrantowe zwróciły większą uwagę na temat higieny toalet. Te pierwsze pozwalają zadbać o higienę osobistą bez konieczności montażu bidetu, a drugie - ułatwiają czyszczenie miski toaletowej i zapobiegają gromadzeniu się nieczystości i bakterii. 

Minimalistyczne kabiny prysznicowe

Wraz z modą na minimalistyczne wnętrza, popularność zdobyły minimalistyczne kabiny prysznicowe. Takie, których konstrukcja jest lekka, bezramowa, a sama kabina pozostaje niemal niewidoczna. W trend ten idealnie wpisują się kabiny typu walk-in, które zdobyły ogromną popularność w ostatnich latach. Pojedyncza tafla szkła nie zaburza aranżacji łazienki i nadaje jej nowoczesny, schludny wygląd. 

Prysznic na poziomie podłogi

W modę na minimalizm wpisuje się również trend na bezprogowe prysznice. Strefa natrysku pozbawiona brodzika (z odpływem liniowym w podłodze bądź ścianie) lub z - coraz popularniejszymi - ultrapłaskimi brodzikami to absolutny hit ostatnich lat. Taka aranżacja nie tylko prezentuje się nowocześnie, ale ułatwia również dostęp do prysznica seniorom, dzieciom czy osobom z niepełnosprawnością. 

Baterie termostatyczne

Coraz większa eko-świadomość Polaków, a także chęć zaoszczędzenia rachunków oraz troska o najbliższych sprawiły, że coraz chętniej decydujemy się na baterie termostatyczne w naszych łazienkach. Dzięki termostatowi, woda wypływająca z armatury będzie na stałym poziomie ustawionej temperatury (zazwyczaj jest to ok. 38 stopni). Baterie termostatyczne eliminują ryzyko oparzenia się wodą, ale także pozwalają ją zaoszczędzić. Nie musimy już bowiem czekać, aż z kranu zacznie wyciekać ciepła woda (marnotrawiąc przy okazji litry tej zimnej).

Płytki wielkoformatowe

Trend zwiększania formatów płytek ceramicznych był zauważalny już od kilku lat. Z drobnych kafli zaczęliśmy przestawiać się na coraz większe płytki. Ostatnie lata były jednak najbardziej pod tym względem spektakularne. Na rynku pojawiły się bowiem płyty, określane również mianem slabów, osiągające rozmiary nawet 120x240 cm! Tak imponujące rozmiary ceramicznych "płytek" sprawiły, że za pomocą dwóch egzemplarzy możemy wykończyć całą ścianę... Mniej łączeń pomiędzy płytkami tworzy jednolitość powierzchni, a ta z kolei na elegancki charakter łazienki. 

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także