
Minimalizm w łazience - krótki przewodnik po stylu
Powstał w opozycji do przesadnej ekspresji, przepychu, dekoracyjności – do wszelkiego nadmiaru. Do dziś pozostaje wierny wyłącznie temu, co niezbędne, proste i funkcjonalne.

Rozwinął się w połowie XX wieku. W muzyce charakteryzował się przejrzystą melodią i harmonią, w literaturze – zwięzłością. W sztuce zmierzał do stosowania wyłącznie elementarnych form geometrycznych. Przeniknął do aranżacji wnętrz, by wnieść do nich prostotę, elegancję i uporządkowanie, stawianie na jakość, a nie ilość.
Choć pierwszym skojarzeniem z minimalizmem jest nurt skandynawski, nie tylko biel, surowość i sterylność ma tu wyłączność. Nawet łazienka może być urządzona w tonacji noir. W przykładowej stylizacji dominują połyskujące powierzchnie i geometryczne formy. Oświetlenie LED-owe podkreśla proste linie ceramiki czy mebli, odbija się od gładkich płaszczyzn, tworząc wyjątkowy klimat sprzyjający relaksowi w domowym spa. Minimalizm nie wyklucza wyrazistych dodatków. Dawkuje je jednak oszczędnie, za pomocą współczesnej grafiki.
Zobacz także: Nowoczesna łazienka - 10 pomysłów dla rodziny
Ważna jest czystość form, funkcjonalność, przestronność. Umywalkowa bateria podtynkowa nie zabiera wiele miejsca, ponieważ cały mechanizm został schowany w specjalnej wnęce ściennej. Na zewnątrz widoczna jest tylko nieduża płytka z płaską wylewką i wygodnym uchwytem. Podobne cechy ma bateria wannowa wielootworowa; uchwyty sterujące strumieniem i wyciągana rączka natrysku zamontowane są oddzielnie, w czterech otworach na brzegu wanny; mechanizm jest niewidoczny.
Minimalizm lubi towarzystwo innych stylów. Najchętniej łączy się z industrialem. Betonowe szarości, biała cegła na ścianie, metalowe stelaże półek umywalkowych, lampy jak z hali fabrycznej – to otoczenie bliskie minimal art. Duża ilość naturalnego światła przenikającego przez wielkoformatowe okno potęguje wrażenie przestronności. Chromowane wykończenie armatury jest nie tylko dekoracyjne, ale też stanowi skuteczną ochronę przed korozją, co ma istotne znaczenie w warunkach częstego kontaktu z wodą.
Czytaj więcej: Prysznic w łazience - 15 nowoczesnych rozwiązań