PARTNER PORTALU
Najważniejsze trendy łazienkowe: co jest na topie?

Najważniejsze trendy łazienkowe: co jest na topie?

Autor: Redakcja Łazienka.pl
13 maj 2019 12:05

Rozwiązania smart, ekologia i funkcjonalizm z jednej strony, czerń, nietypowe materiały oraz odważny miks wzorów i faktur z drugiej - to wątki, które zdominują w tym roku łazienkowy rynek. Już teraz możemy wyróżnić kilka trendów, które pomogą nam urządzić domowe spa.

Pierwsze miesiące roku to czas, kiedy krystalizują się trendy na nadchodzący sezon. Formułowaniu tendencji sprzyjają odbywające się w tym czasie słynne targi: IMM w Kolonii, Salone del Mobile w Mediolanie, ISH we Frankfurcie oraz MosBuild w Moskwie. Podczas gdy dwa pierwsze wydarzenia skupiają się na meblach i wzornictwie, ISH i MosBuild prognozują, co będzie modne w świecie łazienek i jakie rozwiązania technologii sanitarnej sprawdzą się w najbliższej przyszłości.

Inteligentna łazienka

Ma być intuicyjna, samoobsługowa i zapewniać najwyższy komfort. Wśród kosmicznych pomysłów, jakie zaproponowali producenci łazienkowi na ten sezon, znalazły się m.in. cyfrowa kabina prysznicowa sterowana głosowo lub za pomocą aplikacji czy szczotka toaletowa w 99% wolna od zarazków. Szczególnie wyróżniał się system prysznicowy Hansgrohe, w którym można dowolnie programować oświetlenie i muzykę, oraz aplikacja Laufen pozwalająca konfigurować instalowane produkty z tabletu.

Nieoczywiste materiały

Spośród polecanych w łazienkach materiałów trzy wyraźnie wybijają się na prowadzenie.
Po pierwsze matowa ceramika - ciekawa alternatywa dla tej tradycyjnej i błyszczącej, pozwalająca tworzyć wnętrza odważne i niebanalne. Po drugie – aluminium podlegające recyklingowi, ukłon w stronę bycia eko. I wreszcie – hit tego roku – lastriko, sztuczny kamień uzyskany z połączenia wody, cementu i grysu. Dawniej lastriko stosowane było głównie na klatkach schodowych i dlatego wielu osobom źle się kojarzy.

Zupełnie niepotrzebnie! Materiał znany jest od wieków – już w starożytności robiono z niego posadzki. Dziś przeżywa drugą młodość. Terrazzo (bo takiej nazwy wielu producentów woli używać) wykorzystywane jest na podłogach, powstają z niego płytki ścienne czy blaty. Kolorowe lub surowe, gładkie albo z drobnymi kamyczkami, przypomina naturalny kamień, ale łatwiej utrzymać je w czystości i nawet po wielu latach wciąż wygląda jak nowe.

Z mniej rewolucyjną, ale ciekawą propozycją wyszedł Cersanit, który we frontach mebli zastosował płytki gresowe. Uwagę zwracały też brodziki: Sanplastu, wykonane z odlewu mineralnego oraz New Trendy zrobione z konglomeratu. Ten ostatni coraz wyraźniej wypiera akryl, bo choć cięższy, jest znacznie bardziej odporny na zarysowania, zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne.

Loftowe spa

Industrialny salon, industrialna kuchnia, czemu nie industrialna łazienka? Aby stworzyć w domowym spa charakterystyczny loftowy klimat, producenci stawiają na czarne detale: począwszy od baterii, przez czarne umywalki i lampy, po – uwaga: prawdziwa rewolucja! – czarne profile w kabinach prysznicowych. Jeszcze dalej idzie marka New Trendy, która oprócz profili (matowych – jak chcą najnowsze trendy) proponuje również ceramiczny nadruk na szklanych drzwiach kabiny (kolekcja New Modus Black). Ten wyrazisty akcent, inspirowany industrialnymi przeszkleniami na stalowych konstrukcjach dodaje wnętrzu nowoczesnego sznytu i pazura. Jest też na tyle ponadczasowy i uniwersalny, że sprawdza się w różnych aranżacjach (również tych bardziej klasycznych).

Maxi i mini

Trendy pokazują dobitnie: w parze z maksymalną ergonomią idzie minimalistyczna estetyka. Ma być prosto i funkcjonalnie, przy jednoczesnym zachowaniu dbałości o szczegóły. Dobrym przykładem tych założeń jest bateria prysznicowa Cockpit marki Kludi wzorowana na kokpitach samolotów - dwa duże pokrętła umieszczone na szerokim panelu nachylonym pod kątem 40 stopni są niezwykle praktyczne i intuicyjne w obsłudze.

W purystyczny trend łazienek wpisał się też Cersanit z ceramiką Crea. Lekka optycznie cienkościenna geometryczna umywalka nablatowa na pewno spodoba się miłośnikom subtelnych i wysmakowanych łazienek.

Minimalizm, harmonia i optyczne wyciszenie to także myśl przewodnia marki New Trendy, która na tegorocznych targach ISH i MosBuild pokazała serię funkcjonalnych i eleganckich kabin. Pierwsza to Reflexa, o delikatnej i nowoczesnej formie okuć zlicowanych z taflą szkła. Druga – tegoroczna premiera – to Eventa zaprojektowana przez Łukasza Paszkowskiego. Żadna z nich nie przysporzy problemów w codziennym użytkowaniu. Reflexa ma szkło hartowane z powłoką Active Shield, na której cząsteczki wody nie zatrzymują się i tym samym nie pozostawiają kamiennego osadu. Dodatkowo kabina wzbogacona została o rynienkę montowaną na dolnej krawędzi drzwi, która zapobiega ściekaniu wody na podłogę.

Szyte na miarę

Komfort użytkowników i szeroki wachlarz możliwości to kolejny ważny trend w projektowaniu wyposażenia łazienek. Zgodnie z założeniem, że udana aranżacja wymaga indywidualnego podejścia, specjaliści z New Trendy oferują kabiny na wymiar o nietypowych kształtach czy specyficznych parametrach. Klienci mogą też skorzystać z intuicyjnego narzędzia, jakim jest konfiguratorkabin.pl, który umożliwia idealne dopasowanie modelu do zastanej przestrzeni. Z kolei Kludi przekonuje do baterii zaprojektowanych według koncepcji FreiRaum, co oznacza, że armatura wannowa i natryskowa znajduje się bliżej ściany, pozostawiając więcej miejsca dla użytkownika – rzecz szczególnie ceniona w niewielkich wnętrzach. Słowem, wiele marek dobitnie uświadamia sobie konieczność wychodzenia naprzeciw niestandardowym wymaganiom. W końcu w świecie masowej produkcji coraz częściej chcemy czuć się wyjątkowi, oryginalni i nieszablonowi - dobrze, że specjaliści z branży łazienkowej dają nam ku temu okazję.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także