×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Prywatna łazienka jak domowe SPA: gotowy projekt salonu kąpielowego

Prywatna łazienka jak domowe SPA: gotowy projekt salonu kąpielowego

Autor: Redakcja Łazienka.pl
30 maj 2018 13:05

Właściciele tradycyjnego domu jednorodzinnego spędzili dużo czasu na szukaniu pomysłów i rozwiązań, aby przekształcić łazienkę mieszczącą się pod spadzistym dachem i pamiętającą lepsze czasy. Zobaczcie jak przemienili ją w piękne domowe SPA!

Prywatna łazienka jest czymś więcej niż tylko funkcjonalną przestrzenią do higieny ciała – w rzeczywistości odgrywa bardzo ważną rolę jako miejsce sprzyjające dobremu samopoczuciu. Aby zmienić łazienkę w prywatny, bezpieczny raj, konieczne jest całościowe podejście do atmosfery i nastrojowego oświetlenia, materiałów, wygody użytkowania i funkcjonalności. Przebudowa prywatnej łazienki w Bad Wörishofen dobitnie pokazuje, że nowy projekt budowlany niekoniecznie jest jedynym sposobem na doskonałe spełnienie indywidualnych wymagań.

Właściciele tradycyjnego domu jednorodzinnego spędzili dużo czasu na szukaniu pomysłów i rozwiązań, aby przekształcić łazienkę mieszczącą się pod spadzistym dachem i pamiętającą lepsze czasy. Zbierali i odrzucali inspiracje z różnych powodów. Dzięki pracy w branży hotelarskiej oraz w wiodącym niemieckim uzdrowisku Kneippa znali również koncepty hotelowe i prywatnego spa. Pani Reisberger podsumowuje sytuację wyjściową: „Pomieszczenie nam się nie podobało, więc się nim zajęliśmy.” Drugim wyzwaniem był niewielki rozmiar pomieszczenia o powierzchni około 12 metrów kwadratowych, z czego jedna trzecia znajdowała się poniżej skosu, a światło wpadało przez lukarnę.

Holistyczne podejście

„Nasze wymagania były stosunkowo proste: projekt musiał uwzględnić ustrukturyzowanie przestrzeni i stworzenie miejsca do przechowywania, kabinę prysznicową walk-in z odpowiednią powierzchnią do poruszania się oraz zmieścić się w zaplanowanym budżecie. Nie mieliśmy jednak koncepcji kreatywnej.” Zlecenie z tak małą liczbą wytycznych było wyjątkowym przypadkiem dla doświadczonych projektantów studia łazienkowego Bukoll. Architekt Katrin Pontzen wyjaśnia swoje stanowisko: „Ponieważ uwaga skupia się na użytkowniku, dokonujemy ustaleń na miejscu, aby uzyskać wgląd w sytuację prywatnego domu. Musimy poznać osobiste potrzeby klienta, a następnie wybrać materiały i produkty. Koncepcja całościowa pojawia się dopiero wtedy, gdy nałożą się na siebie podejścia funkcjonalne i estetyczne.” W projekcie wiele rzeczy zostało podyktowanych istniejącą architekturą pomieszczenia: skosami, układem okien i istniejącym systemem rur. Opracowano dwa kontrastujące projekty, aby pokazać zakres możliwości. Odwaga, szczerze mówiąc, opłaciła się: jeden projekt od razu zrobił wrażenie i został zaimplementowany bez większych zmian – od pierwszego szkicu do zakończenia.

Realizacja

To, co było wcześniej oraz efekt przebudowy różnią się od siebie niczym dzień i noc. Zamiast wielu pojedynczych sekcji, przeprojektowany obszar wygląda wyjątkowo przestronnie, lekko i przede wszystkim ustrukturyzowanie. Pomieszczenie jest podzielone na dwie strefy: strefę relaksu z podwójną umywalką z miejscem do przechowywania w jej obudowie, ławką do siedzenia z miejscem do przechowywania pod skosem i wolno stojącą wanną; oraz strefę mokrą z WC i kabiną prysznicową walk-in z siedziskiem. Projektanci łazienki pracowali z optyczną iluzją separacji pionowej, dzięki czemu przestrzeni nie zmniejszają inne, dodatkowe ściany. Coś, co w innym miejscu ograniczyłoby małą łazienkę jeszcze bardziej, było mądrym wyborem. Wykorzystanie platformy do podniesienia strefy mokrej zapewniło widoczny podział bez tworzenia barier, który również wytworzył miejsce na instalację nowych rur.

Funkcjonalne potrzeby spowodowały powstanie nowych geometrii, co zaowocowało dynamicznie zakrzywioną suchą ścianą z umieszczonym w niej wysokim i wąskim przeszkleniem. Ściana, pokryta tapetą z abstrakcyjnym motywem przypominającym uliczną mapę, jest idealnym tłem dla wolno stojącej wanny. Zróżnicowanie pomieszczenia prowadzi użytkownika intuicyjnie, jednocześnie podkreślając jedność dwóch stref. Instalacja świetlika nad wanną wpuszcza dodatkowe światło dzienne do pomieszczenia, a równocześnie umożliwia cieszenie się przyjemnością oglądania rozgwieżdżonego nieba podczas kąpieli.

Obiekty łazienkowe są dobrze umiejscowione i umożliwiają swobodne wykorzystanie przestrzeni. Zamiast samodzielnych elementów, kilka dobrze przemyślanych części wyposażenia zapewnia dużo miejsca na ukryte schowki o różnych funkcjach. Kosz na śmieci po zamknięciu stanowi przyjemne miejsce do siedzenia. Różnorodny nastrój jest tworzony przez bezpośrednie i pośrednie oświetlenie z reflektorów umieszczonych na suficie, na poziomie podłogi i w belkach dachowych oraz duże, podświetlane lustro, które również optycznie powiększa pomieszczenie. Wielkoformatowe, ciemne płytki podłogowe i jasnoszare mozaiki w strefie mokrej zapewniają terapeutyczny spokój i ciszę w przestrzeni.

Pomieszczenie ma czyste linie dzięki zastosowaniu kilku materiałów - Corianu do ręcznie robionych mebli i otaczających je krawędzi, betonu do wybranych powierzchni oraz płytek w różnych formatach - a także koloru białego. Abstrakcyjna, tekstylna tapeta nadaje ton centrum pomieszczenia. Wprowadzenie zmian trwało około czterech tygodni. Tak krótki czas był możliwy tylko dlatego, że za wyposażenie łazienki odpowiadał generalny wykonawca, dostarczając wszystko z jednego źródła - od materiałów budowlanych po ręcznie wykonane meble.

Naturalnie zdrowy

Efekt wody odczuwany jest zarówno przez ciało, jak i przez duszę. Jochen Reisberger, szef fizjoterapii w Kneippianum Bad Wörishofen, wiodącym ośrodku Kneippa w Niemczech, jest specjalistą w terapii naturopatycznej Kneippa i utrzymuje bliski kontakt z firmą Dornbracht. Dzięki wyspecjalizowanym produktom i technologiom Dornbracht nie ma potrzeby przebywania w ekskluzywnym spa, aby doświadczyć skuteczności wody. Można to zrobić we własnym domu - od rewitalizujących zabiegów Kneippa z wylewką do polewań, przez terapeutyczne kąpiele stóp, aż po wyjątkowe doświadczenie prysznica stworzone przez specjalne choreografie wodne, które są przywoływane za jednym naciśnięciem przycisku.

Jednym z wymagań dotyczących wyposażenia było właśnie zastosowanie specyficznych aplikacji wody, które wykorzystują stymulujące działanie zmian temperatury do wspierania i zwiększania energii siły życiowej. Jochen Reisberger wyjaśnia działanie wody: „Niezwykle ważne jest regulowanie intensywności bodźca, w celu osiągnięcia pożądanej reakcji. Wąż Kneippa wytwarza niesamowitą warstwę wody, która działa na ciało na różnych poziomach. To świetne rozwiązanie dla sektora prywatnego.”

Wniosek

„Nie spędzamy więcej czasu w łazience niż kiedyś, ale mimo, że została ukończona kilka miesięcy temu, nasza nowa łazienka nadal zachwyca nas każdego ranka.” Rodzina Reisbergerów jest niezaprzeczalnie entuzjastycznie nastawiona do swojej renowacji. To małe szczegóły są tak inspirujące - dobre zagospodarowanie przestrzeni, uwzględnienie osobistych preferencji lub atmosfera sprzyjająca dobremu samopoczuciu, która przyczynia się do zwiększenia jakości życia.

Wyposażenie:

Ręcznie wykonane meble

Umywalka: Domovari

Wolnostojąca wanna: Antonio Lupi

Armatura: jednootworowa bateria umywalkowa z mieszaczem, zestaw prysznicowy i bateria wannowa Dornbracht Tara.Logic, deszczownia

Podświetlane Lustro: niestandardowa produkcja

WC / ceramika: Flamina

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także