×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Jak prać taniej? Sprawdzone sposoby na oszczędne pranie. Krótki poradnik!

Jak prać taniej? Sprawdzone sposoby na oszczędne pranie. Krótki poradnik!

Autor: Ewa Kozioł
12 kwi 2023 13:00
Aktualizacja: 12 kwi 2023 13:53

Pralnie robimy kilka razy w tygodniu, a w większych rodzinach nawet codziennie. Warto więc przy wysokich kosztach energii także i tu szukać oszczędności. Jak to zrobić? Mamy dla was krótki poradnik, w którym podpowiadamy jak robić pranie i oszczędzać jednocześnie.

  • Segreguj pranie i rozsądnie wypełniaj bęben.
  • Dobierz odpowiedni program do potrzeb.
  • Pierz skutecznie w niskiej temperaturze.
  • Pierz wtedy, kiedy prąd jest tańszy.

1. Segreguj pranie i rozsądnie wypełniaj bęben

Podczas segregacji prania powinniśmy brać pod uwagę: kolory tkanin, rodzaj materiału oraz przeznaczenie pranych rzeczy. W ten sposób mamy pewność, że nic się nie zniszczy i wszystko zostanie dobrze doprane. Drugą ważną kwestią przed włączeniem pralki powinno być również rozsądne wypełnianie bębna. Najlepiej włożyć do niego taką ilość ubrań, żeby zostało w nim trochę wolnego miejsca – najlepiej jedna trzecia wolnej przestrzeni. Warto pamiętać, że przeładowywanie bębna sprawia, że ubrania są niedoprane i może wpływać na krótszą żywotność urządzenia. Dlatego warto podejść do sprawy rozważnie. 

2. Dobierz odpowiedni program do potrzeb

Segregowanie prania to jedna z niezbędnych czynności, jakie musimy wykonać przed włączeniem programu. A gdyby tak móc resztę zlecić naszej pralce, mając pewność, że sama dobierze program oszczędzający nie tylko energię, ale także czas, wodę i detergent? Takie możliwości daje Program Pranie optymalne AI w pralkach Samsung. Za pomocą pięciu precyzyjnych czujników dostosowuje długość programu, potrzebną ilość wody oraz detergentu do wagi i stopnia zabrudzenia pranych rzeczy. Pozwala więc zoptymalizować zużycie zasobów z korzyścią dla środowiska, a wygoda tego rozwiązania jest nie do przecenienia. 

3. Pierz skutecznie w niskiej temperaturze

Czy wiesz, że pranie w zimnej wodzie może być skuteczne, nawet w przypadku mocno zabrudzonych ubrań? Dostępne dziś w sprzedaży pralki pozwalają skutecznie prać już w temperaturze 15°C. Pranie w zimnej wodzie pozwala ograniczyć zużycie energii do 70% przy zachowaniu całkowitej skuteczności. 

4. Pierz wtedy, kiedy prąd jest tańszy

Na polskim rynku energetycznym dostępnych jest wiele taryf, które określają koszt pojedynczej kilowatogodziny oraz pory, w których wzmożony pobór mocy jest szczególnie opłacalny. Warto zapoznać się z ofertami różnych dostawców, aby wybrać tę, która najlepiej pasuje do naszego rytmu dnia. Taryfy uwzględniające czas korzystania energii zależą zwykle od zapotrzebowania na nią. Im więcej osób korzysta o danej porze dnia z prądu, tym wyższa jego cena. Dlatego też zwykle za prąd zapłacimy najwięcej w godzinach 16:00 – 19:00. 

Czy prąd jest tańszy w nocy? Zwykle tak. W większości przypadków jego cena jest najniższa w godzinach 22:00 – 8:00. W tym czasie większość z nas śpi, więc zapotrzebowanie na energię jest najniższe.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także