×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Jak urządzić małą łazienkę w bloku? Radzą architektki wnętrz

Jak urządzić małą łazienkę w bloku? Radzą architektki wnętrz

Autor: Justyna Łotowska
21 kwi 2022 11:22
Aktualizacja: 21 kwi 2022 19:51

Niewielki metraż łazienki to prawdziwe wyzwanie. Z jednej strony trzeba rozmieścić wszystkie niezbędne elementy, takie jak wanna albo prysznic, toaleta i umywalka, z drugiej zaś, należy znaleźć miejsce na przechowywanie kosmetyków i środków czystości. Rozwiązaniem mogą być specjalnie dobrane meble łazienkowe. Jak urządzić niewielką łazienkę, radzą architektki wnętrz Magdalena Miśkiewicz i Izabela Widomska.

  • W małej łazience szczególną rolę odgrywają lustra, które optycznie ją powiększają.
  • Praktycznym rozwiązaniem, które sprawdzi się w małej łazience, jest szafka z lustrem nad umywalką.
  • Gładkie jednolite powierzchnie wizualnie powiększają przestrzeń, dlatego warto zadbać o ukrycie tych elementów w łazience, które zakłócają tę jednolitą płaszczyznę.
  • W małych łazienkach niezmiennie sprawdzają się meble typu komoda pod umywalkę. Taki mebel może służyć jako blat do wygodnego odłożenia kosmetyków.
  • Różnorakie półeczki, wieszaczki i kosze na bieliznę pomogą w stworzeniu domowej strefy spa”. Nawet w małej łazience można taką zaaranżować.

Projektując łazienkę o małym metrażu, musimy zoptymalizować przestrzeń i wykorzystać każdy wolny centymetr, nie zapominając oczywiście o ergonomii i funkcjonalności. Niezwykle ważną rzeczą jest przechowywanie, w łazience znajduje się zazwyczaj sporo środków czystości jak i kosmetyków. By nie stały na zewnątrz i nie wprowadzały optycznego bałaganu, ale też nie utrudniały utrzymania porządku, niezbędne są funkcjonalne szafki i akcesoria. Ważne staje się takie urządzenie przestrzeni kąpielowej, by wydawała się większa niż w rzeczywistości.

Jak powiększyć optycznie małą łazienkę?

Architekci zazwyczaj mają swoje sposoby na aranżacje niewielkiej przestrzeni, a dzięki niektórym zabiegom i trikom można osiągnąć bardzo zadowalający efekt.

- W małej łazience szczególną rolę odgrywają lustra, które optycznie ją powiększają. W swoich projektach planuję je nie tylko nad umywalką, ale również tam, gdzie spowodują odbicie i powiększenie przestrzeni. Może to być wystający komin, który obudowany lustrzaną taflą zniknie, czy ściana nad toaletą, która sprawi, że łazienka będzie wyglądała na większą niż jest naprawdę - doradza Magdalena Miśkiewicz, właścicielka pracowni Miśkiewicz Design.

Praktycznym rozwiązaniem, które sprawdzi się w małej łazience, jest szafka z lustrem nad umywalką. Schowana za lustrzaną taflą przestrzeń do przechowywania pozwala na ograniczenie pozostawionych na zewnątrz kosmetyków.

Jednym z elementów kolekcji Koral, zaprojektowanej przez Grynasz Studio dla polskiej marki Devo, jest także szafka z lustrem, która pomieści flakony perfum, kremy i inne podręczne „upiększacze". System mebli modułowych Koral pozwala na dowolne zestawianie elementów i budowanie przestrzeni łazienkowej w oparciu o różne scenariusze użytkowe. Co ważne dzięki modułowości systemu możemy nie tylko go dowolnie skomponować na samym początku, ale również rozbudowywać w trakcie użytkowania.

Gładkie jednolite powierzchnie wizualnie powiększają przestrzeń, dlatego warto zadbać o ukrycie tych elementów w łazience, które zakłócają tę jednolitą płaszczyznę.

- Lubię, gdy rzeczy w łazience są pochowane, tym bardziej jest to ważne na małej przestrzeni, dlatego zawsze staram się projektować tak, by pralka była zabudowana. W zależności od wielkości pomieszczenia może być to zabudowa połączona blatem umywalki i szafką pod nią lub wersja wolnostojąca. - radzi Magdalena Miśkiewicz.

Zabudowę pralki możemy wykonać na zamówienie u stolarza, ale też możemy skorzystać z gotowych rozwiązań. 

Kolejnym elementem w łazience, który może zakłócić przestrzeń, jest kosz na pranie. Zazwyczaj te wykonane z plastiku pojemniki nie należą do najbardziej estetycznych. W kolekcji Cristal 2.0 zaprojektowanej przez ASP K. CHRÓŚCIELEWSKI dla marki Devo znajduje się specjalna szafka z koszem przeznaczonym na bieliznę. Dyskretnie schowana za drzwiami pozo-staje poza zasięgiem wzroku, nie burząc tym samym estetyki wnętrza. 

Jak przechowywać w małej łazience? Wybieramy meble łazienkowe

Im mniej rzeczy na zewnątrz, tym łatwiej utrzymać porządek, ale też przestrzeń wydaje się bardziej uporządkowana. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zaaranżowanie strefy przechowywania.

- W małych łazienkach niezmiennie sprawdzają się meble typu komoda pod umywalkę. Taki mebel może służyć jako blat do wygodnego odłożenia kosmetyków. Jego wyposażenie w pojemne szuflady rozwiązuje problem przechowania kosmetyków i artykułów higienicznych. Komoda z dodatkową otwartą półką jest wygodna np. do ułożenia ręczników czy bielizny. Polecam również rozwiązanie z szafką podumywalkową wiszącą - dzięki temu w małej łazience zyskujemy optycznie większą przestrzeń - doradza architekt Izabela Widomska.

System szafek podumywalkowych z szufladami jest niezwykle praktyczny. Wysuwając szufladę, mamy wszystko w zasięgu wzroku, a przechowywanie w małej łazience staje się znacznie łatwiejsze. Ważne, by zadbać o segregatory, koszyczki czy inne przegródki ułatwiające organizację w środku. 

- Różnorakie półeczki, wieszaczki i kosze na bieliznę pomogą w stworzeniu domowej strefy spa”. Nawet w małej łazience można taką zaaranżować - dodaje Izabela Widomska. - Przenośne akcesoria jak stojaki, wieszaki i stołeczki pozwolą na łatwe ich przeniesienie, zależnie od potrzeb. Doskonałym dopełnieniem dla popularnych obecnie wanien wolnostojących jest stojak podłogowy na odwieszenie ręcznika czy szlafroka. Najlepiej sprawdzą się stojaki podłogowe wyposażone dodatkowo w półeczkę na ulubiony płyn do kąpieli. - dodaje architektka.

Jak widać mała łazienka może stać się całkiem przyjemnym salonem kąpielowym, jeśli tylko umiejętnie ją zaaranżujemy.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także