PARTNER PORTALU
Modna łazienka: ciekawe pomysły na urządzenie

Modna łazienka: ciekawe pomysły na urządzenie

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
10 wrz 2020 17:08

Jak urządzić łazienkę, aby była modna przez lata? Jakie materiały i kolory wybrać? Podpowiadamy. 

Łazienka to pomieszczenie, którego remont jest nie tylko niezwykle uciążliwy dla mieszkańców domu, ale także kosztowny, dlatego wykonuje się go najrzadziej jak to tylko możliwe. Krzykliwe kolory, nieoczywiste bryły, kształty i wzory powinny pójść w zapomnienie, jeżeli chcemy cieszyć się modną łazienką przez lata. Takie podejście świetnie odzwierciedla również trend zero-waste, który zakłada generowanie jak najmniejszej ilości odpadów, a tym samym dbanie o środowisko.

Dobrze zaplanowana przestrzeń

Ponadczasowa łazienka to taka, z której przyjemnie i łatwo się korzysta, wyposażona w sprzęty i elementy, które przetrwają próbę czasu. Dlatego też warto zastanowić się nad określeniem poszczególnych funkcji we wnętrzu i starać się przewidzieć, czy potrzeby i oczekiwania nie zmienią się w bliskiej i dalekiej przyszłości.

Najważniejsze decyzje, które trzeba podjąć jeszcze przed przystąpieniem do prac remontowych to te związane z wyborem: wanna czy prysznic, jedna czy dwie umywalki, toaleta wisząca czy kompaktowa. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia mebli. Ze względu na mnogość oferowanych przez producentów rozwiązań trzeba zastanowić się, najlepszym rozwiązaniem będą szafki zamknięte, otwarte, ukryte we wnękach, z szufladami czy drzwiczkami? Czy w łazience będzie ulokowana pralka, gdzie znajdzie się oświetlenie?

To właśnie dokładne przeanalizowanie wszystkich potrzeb i szczegółowe rozmieszczenie wszystkich funkcji da gwarancję funkcjonalnej przestrzeni łazienkowej. Oprócz kwestii funkcjonalnych nie zapomnij również o aspektach technicznych – zadbaj o to, aby wszystkie przyłącza znalazły się na odpowiedniej wysokości, a w miarę możliwości wybierz wyposażenie najwyższej jakości, by mieć pewność solidności i bezawaryjności sprzętów, mebli, armatury i ceramiki.

Minimalistyczne i solidne meble

Minimalizm to styl, który nigdy nie wyjdzie z mody. Zakłada przede wszystkim prostotę brył, kształtów oraz obecność jedynie niezbędnych elementów wyposażenia. Zrezygnujmy zatem z bogatych zdobień, obfitych dekoracji czy przykuwających uwagę wzorów a ogranicz się do niezbędnego minimum.

W łazienkach ponadczasowych bazę stanowi neutralne wykończenie, a meble zachwycają swoją prostotą i funkcjonalnością jednocześnie. Meble ze wzorem drewna idealnie ocieplą chłodne tony kolorystyczne występujące w łazience. Natomiast szarość i biel sprawią, że będzie przestronna, uniwersalna i zawsze świeża.

W łazience, która będzie modna przez lata kluczową kwestią jest zachowanie powściągliwości przy jej wyposażaniu i wykańczaniu. Takie wnętrze wcale nie musi być nudne! Charakter łazienki z łatwością można zbudować poprzez odpowiednie dodatki, dla których neutralne tło będzie idealnym uzupełnieniem. W przypadku mebli warto postawić na te wysokiej jakości, które są w całości, również wewnątrz pokryte specjalnym lakierem zabezpieczającym je przed oddziaływaniem wilgoci i zmiennych temperatur. Warto wziąć pod uwagę również te modele, które charakteryzują się prostą bryłą i uniwersalną kolorystyką tak, by z łatwością dopasować je do innych elementów wyposażenia wnętrza – radzi Ewa Popławska, ekspert marki Defra.

Weźmy pod uwagę także samą funkcjonalność mebli – zdecydowanie wygodniejsze w codziennym użytkowaniu są szuflady – warto zatem zadbać, aby znalazły się np. w szafce podumywalkowej. Dzięki nim nie musimy się schylać, by sięgać po najpotrzebniejsze kosmetyki i przedmioty codziennego użytku. 

Uniwersalna kolorystyka

Paleta modnych odcieni zmienia się co sezon. Może się okazać, że turkus, oranż czy soczysta czerwień lub zieleń za kilka sezonów staną się już przeżytkiem. Tak odważne kolory świetnie sprawdzą się wykorzystane w dodatkach i ozdobach. Nadadzą wyjątkowy charakter łazience z neutralną bazą kolorystyczną. Bo to właśnie neutralne kolory w podstawie swojej aranżacji powinna posiadać łazienka ponadczasowa, która pozostanie modna przez lata.

Biele, beże i szarości to bardzo bezpieczne odcienie, które jednocześnie nadają wnętrzu elegancji, harmonii i sprzyjają odpoczynkowi. Osoby odważne i zdecydowane, lub takie, które mogą pozwolić sobie na częste zmiany w łazience mogą zdecydować się także na ciemniejsze odcienie takie jak czerń czy brąz lub antracyt lub postawić na zupełnie nieoczywiste barwy. Warto wtedy jednak zadbać o bardzo dobre oświetlenie całego pomieszczenia i postawić na dodatki w neutralnych kolorach, które wprowadzą nieco wyciszenia do odważnej, pełnej różnych odcieni aranżacji.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także