Przechowywanie w łazience. 15 pomysłów na wysoką zabudowę

Przechowywanie w łazience. 15 pomysłów na wysoką zabudowę

Autor: Małgorzata Nietupska
01 paź 2015 11:51

Wysoka zabudowa w łazience to rozwiązanie nie tylko eleganckie, ale i praktyczne. Bez problemu zmieści się w niej pralka, suszarka, ręczniki czy środki czystości.

Wysoka zabudowa jest już bardzo popularna w kuchniach. Zwykle to pojemna strefa przechowywania, z licznymi cargami i szafkami – aż do sufitu – oraz piekarnikiem, lodówką, a także innym sprzętem AGD do zabudowy.

Teraz to rozwiązanie stało się modne również w łazienkach. Podobnie jak w kuchniach, wysoka zabudowa łazienkowa jest przede wszystkim miejscem przechowywania. Gdy trzeba zrobić pranie lub sprzątanie, wystarczy otworzyć drzwi, by wszystko było pod ręką.

Wyposażenie szafy

Nawet w bardzo małych łazienkach można wygospodarować miejsce na wysoką zabudowę do sufitu. Zwykle do tego celu wykorzystuje się ścianę, przy której jest zainstalowany sedes podwieszany. Wokół jego podtynkowego stelażu powstaje bowiem przestrzeń do wykorzystania. Nie jest duża lecz wystarczająca, by po zabudowie zaplanować wewnątrz płytkie półki na kosmetyki i środki czystości.

Większe możliwości dają wnęki, także te stworzone przez dobudowanie dodatkowej ścianki. Gdy ich głębokość wynosi około 60 cm, można w nich umieścić pralkę, suszarkę, kosz na brudną bieliznę, deskę do prasowania, żelazko, detergenty i mnóstwo innych rzeczy. Pralka i suszarka zajmą mniej miejsca, jeżeli ustawi się je w słupku.

Czasami wnęka jest płytsza – wtedy w wysokiej zabudowie nie zmieści się standardowa pralka lecz typu slim (o głębokości 33-50 cm w zależności od modelu).

Planując rozmieszczenie półek w wysokiej zabudowie łazienkowej trzeba pamiętać, że do tych umieszczonych najwyżej, czyli przy suficie, trudno będzie sięgnąć. Dlatego tam należy przewidzieć miejsce na rzadko używane przedmioty. W zasięgu ręki powinny być kosmetyki i środki czystości używane na co dzień.

Wysoką zabudowę można wyposażyć w akcesoria meblowe, ułatwiające utrzymanie porządku. To mogą być np. wysuwane półki, carga czy szuflady.

Jakie drzwi?

Ich sposób otwierania trzeba dostosować do dostępnej powierzchni łazienki. Gdy miejsca jest wystarczająco dużo, mogą to być drzwi uchylne (1-3 skrzydła lub więcej). Inne rozwiązanie to drzwi przesuwne oraz chowane we wnęce.

Wykończenie drzwi trzeba zaplanować tak, by ich kolorystyka i materiał pasowały do stylu łazienki. Popularne materiały to różnego rodzaju płyty meblowe. Drzwi mogą być także zrobione np. ze szkła, tworzyw, siatki metalowej, drewna.

Istotny element drzwi to uchwyty. Gdy są niewidoczne, gładka powierzchnia drzwi wysokiej zabudowy schodzi na drugi plan w aranżacji łazienki. Dlatego często wybierane są uchwyty wpuszczane we fronty. Bardzo modne są także rozwiązania bezuchwytowe. By otworzyć takie drzwi, wystarczy je lekko nacisnąć.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także