×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Jak wybrać grzejnik do łazienki? Porady eksperta, dużo zdjęć

Jak wybrać grzejnik do łazienki? Porady eksperta, dużo zdjęć

Autor: Justyna Łotowska
04 lut 2021 13:09
Aktualizacja: 04 lut 2021 13:16

Na co zwrócić uwagę kupując grzejnik łazienkowy? Jak dobrać jego moc i rodzaj do wielkości pomieszczenia? Zapytaliśmy o to specjalistę, Piotra Nowakowskiego, eksperta marki Excellent.

Jak wybrać do łazienki odpowiedni grzejnik? Na co koniecznie zwrócić uwagę?

Wybierając grzejnik łazienkowy wiele osób chciałoby się kierować przede wszystkim walorami estetycznymi. Mimo że rzeczywiście niejednokrotnie grzejnik jest w łazience elementem dekoracyjnym, to jednak techniczne i funkcjonalne uwarunkowania należy stawiać na pierwszym miejscu.

W dzisiejszych czasach spora część użytkowników decyduje się na zastosowanie w łazience ogrzewania podłogowego. W takim wypadku grzejnik będzie pełnić funkcję dodatkowego elementu grzewczego i doskonale sprawdzi się wraz z grzałką w wersji elektrycznej. Dzięki takiemu podłączeniu, możliwe będzie wykorzystanie go jako całorocznej suszarki na ręczniki.

Jeżeli urządzenie będzie korzystało z instalacji centralnego ogrzewania, należy zadbać o odpowiedni komplet zaworów, w zależności od umiejscowienia wyprowadzenia rur c.o. Najczęściej spotykane są rozstawy z odległością 50mm (dla przyłączenia dolnego środkowego) lub 470mm (dla przyłączenia dolnego skrajnego) między osiami otworów c.o. Grzejniki sieciowe Excellent mają rozstaw otworów ZS (odpowiedni dla montażu obydwu typów zaworów).

Warto wybierać sprawdzone urządzenia o wysokiej jakości, które przez lata będą zachowywały swoją funkcjonalność. Istotnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę jest także okres gwarancji producenta. Excellent zapewnia aż 8 lat gwarancji na szczelność i powłokę grzejnika.

Jak dobrać moc grzewczą do wielkości łazienki? Na co  powinniśmy zwracać uwagę?

Dokładnego obliczania strat cieplnych i wynikającej z tego potrzebnej mocy grzewczej grzejnika dokonuje się, biorąc pod uwagę wiele zmiennych dotyczących m.in. konstrukcji całego budynku, stopnia jego ocieplenia czy układu pomieszczenia. Konkretne wskazania powinny być zawarte w projekcie budynku.

Do szacunkowego (przybliżonego) doboru grzejników możemy posłużyć się metodą uproszczoną. Zakładając, że wysokość pomieszczenia wynosi ok. 2,6 m, a temperatura w łazience ma wynosić 24°C, przyjmuje się 100-120W na 1 m2 powierzchni, a jeżeli w łazience jest okno lub jedna ze ścian jest ścianą zewnętrzną, wówczas należy przyjąć 130-150W na 1 m2.

Do wyliczeń należy przyjąć odpowiednie wartości dla parametrów np. 75/65/20°C gdzie: temperatura czynnika w instalacji na zasilaniu Tz = 75°C / temperatura na powrocie Tp=65°C / temperatura otoczenia Ti=20°C), a jeśli parametry instalacji są inne lub w pomieszczeniu chcemy zapewnić inną temperaturę (np. Ti=24°C), należy dokonać przeliczenia wykorzystując współczynniki korekcyjne zawarte w tabeli współczynników korekcyjnych grzejników.

Zazwyczaj producenci podają wydajności grzejników dla kilku parametrów temperatury i zasilania instalacji, które najczęściej są stosowane.

Jakie nowości w ofercie Excellent są szczególnie warte polecenia? Jakie funkcje są szczególnie przydatne?

Grzejniki Excellent dostępne są w zależności od modelu w dwóch lub w trzech uniwersalnych kolorach: czarny mat, biały mat oraz szary metalik, które komponują się do różnych aranżacji. Do wyboru są oczywiście różne rozmiary grzejników, które doskonale będą spełniać swoją funkcję zarówno w małych, jak i większych łazienkach.

Wśród bestsellerów marki króluje elegancki model Meteor. Poza wysoką jakością wykończenia, ceniony jest za ciekawy układ wygiętych płaskich profili, wychodzących od frontu kolektorów. Dla osób, które chcą w swojej łazience zastosować grzejnik w tzw. „strefie mokrej” czyli na przykład w bezpośrednim sąsiedztwie wanny, przygotowaliśmy grzejnik Meteor w ułożeniu poziomym. Najistotniejszą cechą Meteora wannowego jest zastosowana przez producenta warstwa epoksydowa, pozwalająca na bezpieczne użytkowanie grzejnika właśnie w takim miejscu.

Ciekawą alternatywą dla modeli o regularnym układzie jest zyskująca na popularności nowość w ofercie marki – grzejnik łazienkowy Italic. Jest to seria, w której układ profili jest niesymetryczny. Dzięki temu bryła łączy nowoczesny wygląd z funkcjami użytkowymi – daje możliwość rozwieszenia ręcznika w poziomie. Dodatkowo, dzięki stosunkowo dużej ilości profili, grzejnik zapewnia wysoką wydajność grzewczą.

W ramach oferty Excellent, znajdziemy również produkty uzupełniające do grzejników, takie jak zawory termostatyczne serii Volaro czy grzałki elektryczne, pozwalające na korzystanie z grzejnika przez cały rok. Dodatki te dostępne są w kolorach czarny mat, biały mat oraz chrom.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także