
Wentylacja w łazience
Łazienka to jedno z najbardziej narażonych na wilgoć miejsc w domu. Zanim w kącie ściany lub na suficie odkryjemy rozwijające się grzyby lub pleśnie, warto wcześniej zadbać o sprawną wentylację. Właściwa instalacja odprowadzi z pomieszczenia skraplającą się parę wodną oraz zapewni sprawną wymianę powietrza.

W przypadku mniejszych pomieszczeń łazienkowych (do 6,5 m³) wystarczająca będzie wentylacja grawitacyjna, którą najczęściej spotykamy w blokach z wielkiej płyty oraz starszych domach. Jeżeli wentylacja w całym budynku pracuje sprawnie, możemy zamontować klasyczną kratkę wentylacyjną.
Żeby samodzielnie sprawdzić, czy w kominie jest odpowiedni ciąg, wykorzystajmy zwykłą kartkę papieru oraz stwórzmy przeciąg kontrolowany. Do kratki wentylacyjnej znajdującej się w łazience przyłóżmy skrawek papieru, a w innym pokoju otwórzmy okno. Jeżeli kartka „przyklei” się do wlotu, oznacza to, że wywiew działa dobrze i kanał jest drożny. W innym przypadku należy wezwać kominiarza, który zlokalizuje przyczynę niedrożności przewodów – radzi Jarosław Hrehorowicz, dyrektor techniczny w firmie CentroClima.
Aby wspomóc cyrkulację powietrza w tzw. ciemnej łazience (bez okna), możemy zastosować wentylator mechaniczny. Pracuje on nieustannie lub tylko wtedy, gdy włączymy światło w łazience. Nowoczesne modele wentylatorów wyposaża się w automatyczne czujniki wilgotności w pomieszczeniu, czujniki ruchu czy światła, dzięki czemu wentylator załącza się samodzielnie. Aby zamontować urządzenie, należy poprowadzić od najbliższej puszki instalacyjnej kabel zasilający, który będzie dostarczał prąd potrzebny do pracy.
Czytaj także: Prysznic o jakim marzysz.