PARTNER PORTALU
Jak dobrze oświetlić łazienkę? Poradnik krok po kroku od projektantki

Jak dobrze oświetlić łazienkę? Poradnik krok po kroku od projektantki

Autor: Justyna Łotowska
08 sie 2022 11:30

Łazienka to często jedno z najmniejszych pomieszczeń w domu. Jak dobrze oświetlić łazienkę bez okna? A jakie oświetlenie wybrać do tej z oknem? Jak za pomocą pstryknięcia ją pomniejszych lub sprawić by optycznie nabrała objętości. Na te i wiele innych pytań odpowiada projektantka wnętrz i brand coordinator marki Labra Kama Mucha.

  • Dobry projekt oświetlenia to taki, który podąża za potrzebami człowieka o każdej porze i przy każdej wykonywanej czynności.
  • Podstawą jest światło ogólne, ale mamy jeszcze oświetlenie lustra, a także oświetlenie dekoracyjne.
  • Koniecznie  pamiętaj o normach w łazience dotyczących szczelności opraw wynikających ze stref mokrych.
  • Czytaj także: Oświetlenie łazienki: jak wybrać? 10 dobrych pomysłów

Łazienka to pomieszczenie, które stawia dobre samopoczucie użytkowników wysoko w swoich priorytetach. Tutaj regenerujemy swoje baterie, odpoczywając po ciężkim dniu, tu budzimy się do życia o poranku. Tutaj dbamy o to, jak, wyglądamy: golimy się, robimy makijaż oraz wykonujemy szereg precyzyjnych domowych zabiegów kosmetycznych. Odpowiednie światło nie tylko poprawia komfort wykonywanych czynności jak poranna toaleta, ale także wpływa na odbiór i wygląd wnętrza.

Zanim wybierzesz oświetlenie do łazienki - to warto wiedzieć!

Przed zabraniem się do projektu łazienki warto postawić kilka pytań, na które warto już na etapie projektu odpowiedzieć. Czego będę potrzebować, gdy już się w niej znajdę? Czy wolę relaksująca kąpiel, czy zimny i szybki prysznic? Jaki ma to związek z doborem oświetlenia? Zasadniczy. Wybierając odpowiednie rozwiązania, które współgrają z codziennym rytmem życia oraz dają możliwość personalizacji podczas codziennego użytkowania, już na etapie projektu przemyślimy ilość obiegów i wielopoziomowe oświetlenie tym będzie ono bardziej komfortowe.

- Dobry projekt oświetlenia to taki, który podąża za potrzebami człowieka o każdej porze i przy każdej wykonywanej czynności. Podstawą jest oczywiście światło ogólne, ale mamy jeszcze oświetlenie lustra, a także oświetlenie dekoracyjne. Nie zapominajmy o normach w łazience dotyczących szczelności opraw wynikających ze stref mokrych. – tłumaczy Kama Mucha.

Jakie oświetlenie w łazience? Górne, funkcyjne czy dekoracyjne?

Które wybrać? Nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Każdy rodzaj z wyżej wymienionych przyda się w łazience.

- Wszystko zależy od układu wnętrza, materiałów użytych oraz preferencji użytkowników. Tam, gdzie nie mamy dostępu do światłą słonecznego, dobrze jest używać opraw o barwie zbliżonej do naturalnego światła. W swoich projektach lubię stosować produkty od polskich producentów. Dlatego też produkty marki Labra znajdują się w każdej mojej realizacji. Lubię je, ponieważ nawet pod prysznicem mogę zastosować oprawę wpuszczaną o klasie szczelności IP65. Dobry producent oświetlenia swoją ofertę buduje rodzinami, co ułatwia projektowanie oświetlenia, dając możliwość ujednolicenia wizualnego. To z kolei wpływa na zmniejszenie ilości elementów wizualnych, a to przekłada się na bardziej spójne i harmonijne wnętrze, dając nam większe poczucie komfortu. – podkreśla Kama Mucha.

Brak naturalnego światła w łazience – co robić?

Łazienka bez okna to nie tylko problem mieszkań w budynkach wielorodzinnych, coraz częściej spotykamy to rozwiązanie także w domach jednorodzinnych, w których zlokalizowana jest w centralnym punkcie projektu lub przy głównej sypialni. Świadomość dostępu do światła słonecznego na szczęście rośnie, co przekłada się na obecny trend w projektowaniu łazienek, w których jedna ze ścian jest przeszklona (jak w hotelach czy tzw. master bathroom).

Prawidłowo zaplanowane oświetlenie sprawi, że samopoczucie i funkcjonowanie w łazience bez okna będzie naprawdę komfortowe. W takim przypadku warto wybierać barwę zbliżoną do naturalnego światła słonecznego.

Jak oświetlić lustro w łazience?

Lustro jest jednym z najważniejszych elementów w łazience. Dlatego tak istotne jest zadbanie o jego właściwe oświetlenie. To od niego zależy to, czy dobrze wykonamy makijaż, golenie brody i jak będziemy odbierać „siebie” o poranku.

- Źle dobrane oświetlenie może powodować, że będziemy siebie odbierać jako zmęczonych, o nieciekawym kolorycie skóry. Dlatego oprócz standardowych zasad – 2 punkty po bokach lustra lub jedno tuż nad lustrem najlepiej liniowe o jak największej powierzchni świecącej, aby nie generować cieni, warto pamiętać o odpowiedniej barwie, a także CRI – współczynniku oddawania barw. – podkreśla Kama.

Najlepiej oświetlona twarz to taka, którą doświetlamy bezpośrednio – na wprost. Z dwóch punktów. Jeżeli nie mamy możliwości (ze względu na rozmiary lustra), zamontować takiej ilości opraw, wybierajmy oprawy liniowe umieszczone nieco ponad linią głowy. Zdecydowanie stawiamy na oprawy z ukrytymi źródłami światła. Dlaczego, bo nie będą razić. Dodatkowo wybierając te z mleczną przesłoną, rozpraszamy delikatnie światło, co nie powoduje dodatkowych niekomfortowych dla oczu odbić z lustra. Jaką barwę światła wybrać?

- Najlepiej zbliżoną do światła naturalnego np. 4000K, wtedy nasza cera wygląda najbardziej naturalnie. – dodaje projektantka.

Jak powiększyć optycznie małą łazienkę? Pomoże światło!

Istnieje szereg zabiegów, które pozwalają nieco oszukać oko, posiłkując się w odpowiedni sposób światłem.

- Małą łazienkę optycznie poszerzymy, używając światła skierowanego na ściany. Tak samo z sufitem – światło odbite od niego sprawi, że łazienka będzie wydawała się nieco wyższa. Jeżeli borykamy się ze zbyt wysokim pomieszczeniem, wystarczy, że światło skupimy przy podłodze. Intymny i przytulny efekt zawsze uzyskamy, stosując ciepłą barwę (2700K). Dużą rolę odgrywają także materiały i świadomość jak współpracują ze światłem, czy je odbijają, czy pochłaniają. – podkreśla Kama.

Trendy brać pod uwagę czy odpuścić?

- Trendem powinno być zawsze prawidłowe oświetlenie. Niestety teraz panuje moda na jedną lampę wiszącą obok lustra – dekoracyjną. Jest to jedyne źródło światła, często bez odpowiedniego IP. Nie wiem, czy uznawać to za trend, raczej za modę – tłumaczy Kama.

Kama Mucha – brand coordinator Labra, od lat współtworzy wizerunek marki, właścicielka studia projektowego, projektantka wnętrz oraz przestrzeni wystawienniczych, wyróżniona nagrodą MUST HAVE 2022 za projekt architektonicznej oprawy oświetleniowej PURA dla marki Labra. Propagatorka idei Light Thinking. Fascynuje ją praca ze światłem, w którym widzi główny element dobrze zaprojektowanego wnętrza, dostosowującego się do pory dnia i rytmu życia jego użytkowników. Wierzy, że światła warto się uczyć i je testować, by doświadczać go zmysłami. Patrzy na światło z różnych perspektyw, pokazuje swoim klientom jak wydobywać jego walory, instruuje, jak z nim współpracować, aby poprawiało jakość życia. Autorka publikacji jak pracować ze światłem w polskich magazynach o designie i wnętrzach. W swoich działaniach kieruje się zasadą sustainable design, wybierając rozwiązania i produkty z lokalnych rynków oraz redukujące negatywny wpływ na środowisko.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także