Oświetlenie do łazienki. O czym pamiętać? Praktyczny poradnik

Oświetlenie do łazienki. O czym pamiętać? Praktyczny poradnik

Autor: Ewa Kozioł
16 lut 2022 12:20

Oświetlenie jest niezwykle ważnym elementem w każdej łazience. Powinni ono być zarówno praktyczne i zapewnić wysoki komfort użytkowania, jak i estetyczne. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać na etapie projektu i zakupu oświetlenia do łazienki.

Bez względu na to, czy urządzamy niedużą łazienkę czy pokój kąpielowy, właściwe oświetlenie to jedna z kluczowych kwestii. Trudno sobie przecież wyobrazić, abyśmy mogli cieszyć się wygodą i komfortem, gdy podczas czynności pielęgnacyjnych, golenia czy wykonywania makijażu na naszej twarzy będą rysowały się kontury czy cienie.

Jakie oświetlenie w łazience?

Przystępując do planowania oświetlenia łazienkowego, musimy wziąć pod uwagę trzy podstawowe funkcje, które powinno spełniać.

Pierwszą jest oświetlenie ogólne. Zazwyczaj rolę tę odgrywa lampa sufitowa umieszczona w centralnej części łazienki. W przypadku przestronnych pomieszczeń uzupełniona może być dodatkowo o oprawy punktowe. Warto zwrócić uwagę, żeby były to lampy umieszczone przy suficie – zwisające zbyt nisko mogą bowiem ograniczać swobodę ruchu. Doskonale sprawdzą się tutaj różnego rodzaju plafony, takie jak Sis czy Cayo od Nowodvorski Lighting. Proste kształty, stonowana kolorystyka i chromowane czy czarne elementy będą pasować do charakteru pomieszczenia, a poprzez swoje wykończenie nawiążą też do koloru armatury będąc jej dopełnieniem stylistycznym. Wysokość opraw pozwala na ich zastosowanie nawet w niskich wnętrzach. 

Strefa lustra

Drugą kategorię stanowi oświetlenie strefy przy lustrze. To przestrzeń, która wymaga szczególnie dobrego zaplanowania światła, tak aby padało ono bezpośrednio na naszą twarz. W celu zapewnienia jak najlepszego i równomiernego efektu lampy powinny być umieszczone symetrycznie po bokach i /lub nad górną krawędzią lustra. Idealnie sprawdzą się tu np. kinkiety Ice Bal, które umieścimy symetrycznie z dwóch stron, lub przeznaczona do montażu nad lustrem lampa Van Gogh Led, które dzięki wysokiemu współczynnikowi CRI zapewnią wyjątkowo wierny odbiór barw. 

Fani minimalistycznej estetyki docenią z pewnością lampy Ice Tube. Są dostępne w dwóch rozmiarach, dzięki czemu bez problemu wybierzemy rozwiązanie dopasowane do wymiarów naszego lustra. 

Nastrój pod znakiem relaksu

Wybór lamp odpowiedzialnych za nastrój – to ostatni, aczkolwiek wcale nie mniej ważny aspekt planowania oświetlenia w naszej łazienkowej przestrzeni. Jeżeli tylko metraż pomieszczenia nam na to pozwoli, dobrze wziąć pod uwagę wprowadzenie dodatkowego światła, które np. uprzyjemni chwile relaksującej kąpieli.

 

 

 

e źródłem światła umieszczonym na listwie i skierowanym w stronę ściany. W listwach o długości 60, 90 i 120 cm, efekt poświaty rozciąga się na całej ich długości. Jest to nie tylko sposób na zbudowanie klimatycznego nastroju we wnętrzu, ale również możliwość efektywnego zaakcentowania danej przestrzeni – mówi Karolina Cierpiał, ekspert Nowodvorski Lighting.

Strefy ochronne, czyli bezpieczeństwo przede wszystkim

Planując oświetlenie w łazience, koniecznie należy pamiętać również o kwestiach bezpieczeństwa. Przy wyborze lamp powinniśmy zwrócić uwagę na strefy ochronne i związane z nimi klasy szczelności opraw oznaczone symbolem IP.

Najbardziej narażone na kontakt instalacji elektrycznej z wodą są oczywiście okolice natrysku i wanny. Strefa, w której się znajdują, określana jest jako 0 z wymaganym IP 67. Powierzchnie rozciągające się wzdłuż linii wanny do wysokości 225 centymetrów w górę od podłogi to strefa 1 z wymaganym IP 44. W obu tych strefach można umieszczać tylko specjalistyczne oświetlenie zapewniające pełną szczelność, obsługiwane instalacją o napięciu 12V, a wszelkie prace instalacyjne powinny być bezwzględnie prowadzone przez osoby z odpowiednią wiedzą techniczną.

Pas 60 cm wokół poprzednich stref oraz od umywalki określa się jako strefę 2. Tutaj możemy już zamontować oświetlenie o standardowym napięciu 230V – musi ono posiadać jednak podwyższoną klasę szczelności IP 44.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także