Oświetlenie łazienki: jak wybrać? 10 dobrych pomysłów

Oświetlenie łazienki: jak wybrać? 10 dobrych pomysłów

Autor: Justyna Łotowska
24 cze 2021 14:19

Łazienka nie istnieje bez dobrego oświetlenia. Przy wyborze opraw oświetleniowych do łazienki trzeba kierować się nie tylko wyglądem, ale również względami praktycznymi oraz kwestiami związanymi z bezpieczeństwem, do których zalicza się między innymi klasa szczelności oznaczona symbolem IP.


Dla osoby, która wybiera oprawę oświetleniową do łazienki, abstrakcją może wydawać się konieczność zwrócenia uwagi na inne liczby niż te, które będą mówić o temperaturze barwowej czy mocy światła. Tymczasem kluczową rolę odgrywa również symbol International Protection Rating (IP), którego pierwsza cyfra świadczy o stopniu ochrony oprawy przed dostawaniem się do jej wnętrza kurzu i pyłu, natomiast druga – o jej odporności na wodę.

Jak wybrać oświetlenie do łazienki? O znaczeniu IP

O ile w pomieszczeniach, w których na próżno szukać kranu, takich jak sypialnia czy salon wartość IP może oscylować w granicach 20, o tyle w łazience, która jest synonimem strefy mokrej, stopień szczelności musi być zdecydowanie wyższy. I choć owa szczelność może kojarzyć się z oświetleniem topornym i mało efektownym, to w rzeczywistości bezpieczeństwo wcale nie musi się równać z brakiem designerskiej atrakcyjności.

Jakie trendy w oświetleniu łazienki?

Oświetleniowe trendy w aranżacji łazienek, przede wszystkim z uwagi na różnorodność stylistyczną projektów, to kwintesencja skrajności, która zaczyna się na niewidocznym minimalizmie, a kończy na oprawach, które tworzą wnętrze.

Do grupy pierwszej niekwestionowanie zalicza się nowoczesna kolekcja Hollow polskiego producenta AQForm.  Charakternym przeciwieństwem powyższej propozycji są modele opraw oświetleniowych z  kolekcji AQForm – Modern Ball, ale tu w wersji „simple”. Ich największym atutem jest fakt, że można je zamontować nawet w okolicy otwartego prysznica czy wanny. Ta bezpieczna funkcjonalność nie ujmuje jednak nowoczesnej ponadczasowości.

Oświetlenie to wyjątkowo funkcjonalny element każdej aranżacji. Na czym polega wielozadaniowość światła? Oświetlenie łazienkowe powinno zarówno zapewnić praktyczne rozjaśnienie wnętrza, jak i zadbać o stworzenie świetlistej gry w przestrzeni łazienkowej, która pozwoli na komfortową, codzienną pielęgnację oraz na „przygaszony” relaks w ciepłej kąpieli. Oprócz tego światłem można podkreślić atuty przestrzeni i zakamuflować ewentualne mankamenty.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także