Oświetlenie w łazience. O tym musisz wiedzieć!

Oświetlenie w łazience. O tym musisz wiedzieć!

Autor: Urszula Tatur
15 lut 2021 15:16

Dobrze dobrane oświetlenie to przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo. Dzięki niemu łazienka jest funkcjonalna, a my bez najmniejszego problemu możemy oddawać się codziennej pielęgnacji.

W łazience zaczynamy i kończymy dzień. Z tego względu powinniśmy zadbać nie tylko o piękną i funkcjonalną aranżację, ale także o odpowiednią funkcjonalność pomieszczenia. W tym zakresie kluczową rolę odgrywa oświetlenie. Tak zwane światło ogólne służy łatwemu poruszaniu się po przestrzeni, natomiast oświetlenie znajdujące się przy lustrze powinno zapewnić wysokie natężenie i równomierność światła na twarzy.

Oświetlenie lustra

Lustro to jeden z najważniejszych elementów każdej łazienki. Dlatego urządzając ją, warto od razu pomyśleć o jego prawidłowym oświetleniu. Gdzie najlepiej zamontować oświetlenie? Najwygodniej po bokach lub nad lustrem. Dzięki temu cienie od oświetlenia ogólnego zostaną zminimalizowane, a twarz będzie dobrze doświetlona. Pod uwagę należy wziąć także parametry takie jak temperatura barwowa światła, moc oraz strumień świetlny opraw. Pojedyncza lampa o dużej mocy spowoduje mocniejsze olśnienie niż światło padające z wielu źródeł o niższych mocach.

Oświetlenie rozproszone a skupione

Nic tak nie ułatwia makijażu czy porannej toalety, jak odpowiednie i równomierne oświetlenie twarzy. Z tego względu dobrym wyborem są oprawy zamocowane po obu stronach lustra wyposażone w mleczne klosze lub przesłony, które rozproszą światło emitowane przez lampy. Oświetleniem ogólnym, czyli tym, które umożliwia łatwe poruszanie się po łazience, może być zarówno oświetlenie rozproszone, jak i skupione (punktowe).

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także