Co na ściany w łazience? Architekt radzi jak wykończyć ściany w łazience

Co na ściany w łazience? Architekt radzi jak wykończyć ściany w łazience

Autor: Ewa Kozioł
01 marz 2022 09:03

Płytki, szkło, drewno, farba. Co wybrać do wykończenia ścian w łazience? Który materiał będzie najlepszy? Czy warto łączyć płytki z drewnem czy szkło z farbą? Radzi i podpowiada projektantka Beata Ignasiak, właścicielka pracowni Ignasiak Interiors.

Płytki w łazience

Co na ściany w łazience? Pierwsza myśl – płytki, a więc materiał używany od lat i wciąż cieszący się dużą popularnością. Dostępne dziś produkty są coraz lepszej jakości, w coraz większych rozmiarach, z wielką pieczołowitością odzwierciedlające naturalne materiały. Do wyboru są maxi formaty, jak i cała bardzo szeroka oferta mozaik, a także coraz popularniejsze płytki produkowane przez małe manufaktury.

Na co zwracać uwagę wybierając płytki do łazienki? Czym się kierować? Warto kierować się zaufaniem do producenta. Ci, którzy przywiązują wagę do rozwoju inwestują w nowoczesne technologie, dzięki czemu wiele firm w Polsce może pochwalić się takimi samymi parkami maszynowymi, jakie popularne włoskie czy hiszpańskie marki. Rodzimi producenci dynamicznie podchodzą również do zagadnień związanych ze wzornictwem. Coraz popularniejsze stają się mariaże designerów z innych branż współpracujących przy tworzeniu kreacji płytek. Jeszcze 15 lat temu kolory z rynku fashion przenikały do wnętrz po kilku latach, obecnie ze względu na postęp technologii, łatwości w dystrybucji informacji, ale i materiałów, oraz kreowaniu określonego trendu we wszystkich mediach jednoczasowo – trendy z wnętrz z łatwością są transferowane do rynku fashion oraz odwrotnie.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy maxi formatach płytek? Po pierwsze – umiejętności oraz narzędzia do obróbki takich formatów przez wykonawców, przygotowanie ścian, ale przede wszystkim transport, możliwość wniesienia, oraz potem wewnątrz mieszkania czy też domu możliwość rotacji płytką, możliwość wniesienia i położenia na ścianie w pomieszczeniu docelowym. Zanim podejmiemy decyzję musimy przeanalizować wiele czynników. Kolejnym punktem, na który warto zwrócić uwagę – to sytuacja, gdy łączymy w łazience płytki z różnych kolekcji – nawet jeśli teoretycznie format katalogowy jest taki sam, w praktyce może się okazać, że wymiary rzeczywiste płytek różnią się od siebie.

Mikrocement w łazience

Jeśli chodzi o trendy czy kładziemy płytki na wszystkich ścianach, czy nie – jest on bardzo indywidualny. Pojawiły się bowiem inne popularne materiały, które możemy zastosować także w łazienkach. Oczywiste stało się więc łączenie różnych faktur, struktur, wykończeń ze sobą i dzięki temu kreowanie przeróżnych aranżacji w łazienkach. Jednym z materiałów, cieszącym się obecnie sporym zainteresowaniem, jest mikrocement, który możemy zastosować zarówno na podłodze jak i na ścianach.

Niektóre produkty można położyć na już istniejące podłoże np. na płytki – nie zachęcam jednak do tego rozwiązania nie wiemy bowiem, jak płytki te będą stabilne z podłożem, czy za kilka lat nie okaże się, że niektóre odspajają się od podłoża. Jeśli chcemy, aby mikrocement był trwały i służył nam przez wiele lat bez żadnych problemów, warto przeznaczyć czas na jego właściwe przygotowanie.

Jeśli, chcemy mieć mikrocement położony na podłodze i ścianach prysznica, należy zadbać o właściwą izolację, a w przypadku zastosowania odpływu liniowego jeszcze o wysokie umiejętności wykonawców do opracowania takiego odpływu. Najlepiej zaufać wykonawcy, co do jakości zastosowanego odpływu, gdyż nie każdy może być zastosowany, jeśli decydujemy się na mikrocement. Materiał ten daje nam także możliwość wyboru różnych kolorów. Warto jednak wykonać najpierw próbkę oraz sprawdzić ją w miejscu realizacji ze względu na specyfikę operowania światła. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że wybraliśmy ten kolor, który nam się podoba.

Szkło, farby, kamień w łazience

Kolejnym materiałem, jaki możemy zastosować w łazienkach jest szkło, na którym możemy drukować nasze ulubione i wymarzone fotografie. To moim zdaniem jest materiałem o ogromnym potencjale wnętrzarskim. Możemy je montować pod prysznicem lub tradycyjnie wykorzystywać w formie luster. Szkło jest idealnym rozwiązaniem, gdy ścianę np. pod prysznicem chcemy wykończyć tapetą. Przezroczysta tafla idealnie zabezpieczy materiał i zapewni taki, efekt, jakiego oczekujemy

Coraz powszechniejsze staje się wykorzystywanie w łazience także farb z przeznaczeniem do pomieszczeń wilgotnych. Pozwala to na „odciążenie” ścian z materiałów ceramicznych. Kolejnymi materiałami, które możemy wykorzystać w łazienkach są spieki ceramiczne, naturalny kamień oraz sztuczny kamień.

To, co ważne na etapie planowania okładzin w łazienkach, to rodzaj i grubość materiału na podłodze w korytarzach i pokojach poza łazienkami. Dlaczego? Po to, aby przewidzieć potencjalną różnicę w grubości materiałów i przygotować, np. dodatkową wylewkę dla wyrównania. Na szczęście mamy już tym zakresie materiały szybkoschnące i nie musimy przedłużać prac.

Drewno i panele laminowane w łazience

Kolejne materiały, które również pojawiają się w łazienkach to drewno, ale także panele laminowane z przeznaczeniem do wilgotnych pomieszczeń – choć należy zwrócić uwagę, iż w karcie technicznej najczęściej jest zaznaczone, że nie mogą być montowane w miejscu bezpośredniego narażenia na zachlapanie. Jeżeli do tego dojdzie to mamy określony czas na starcie wody. Jeśli chodzi o drewno to należy pamiętać o specjalistycznych impregnatach, oraz wybieraniu gatunków, które mają dużą odporność na wysoki poziom wilgotności – ale niezbędna jest absolutnie właściwa wentylacja.

Kolejnym produktem są panele winylowe. Tu z kolei należy pamiętać, żeby klej, jakiego użyjemy był z przeznaczeniem do wilgotnych pomieszczeń.

Każdy, z jakiego materiałów możemy użyć wymaga określonych warunków przygotowania i montażu, żeby nam służył długie lata. Warto rozważyć, na czym nam szczególnie zależy i czy jesteśmy w stanie spełnić wszystkie te kryteria, żeby zastosować je zgodnie z zaleceniami producenta. Warto też pamiętać, że właściwa hydroizolacja jest dzisiaj standardem.

Beata Ignasiak – właścicielka Autorskiej Pracowni Projektowania Wnętrza Prywatnych i Komercyjnych Ignasiak Interiors, wykładowca akademicki, publicystka, juror w konkursach branżowych, doktorantka UMK. W procesie projektowania w centrum stawia człowieka – jego potrzeby i indywidualny gust.

 

Ignasiak Interiors
ul. Porzeczkowa 2c
86-031 Osielsko, woj. kujawsko-pomorskie
tel. 602 878 568
mail: ignasiakinteriors@gmail.com

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także