PARTNER PORTALU
Drewno w łazience: zobacz ciekawy projekt!

Drewno w łazience: zobacz ciekawy projekt!

Autor: Katarzyna Masłowska
08 gru 2017 14:10

Ciepłe, miłe w dotyku, pięknie wygląda, znakomicie komponuje się z innymi materiałami, dobrze się starzeje i nigdy nie wychodzi z mody – te cechy drewna sprawiają, że coraz częściej stosujemy je także do wykańczania łazienek.

Jakiego użyć, w jakich miejscach położyć i czym zabezpieczyć, żeby przetrwało lata radzi architektka i projektantka Małgorzata Górska-Niwińska z Pracowni Architektonicznej MGN.

Do łazienki nie każde drewno się nadaje. Najlepiej sprawdzają się tzw. gatunki twarde i tłuste, które dobrze znoszą kontakt z wodą – nawet gdy często są zalewane, nie chłoną wilgoci, a w rezultacie nie paczą się i nie gniją.

Należą do nich tek i iroko, z których robiono statki, jachty i łodzie, a także merbau i inne drewno pochodzące z lasów deszczowych. Z rodzimych gatunków można wybrać dąb albo modrzew, dzisiaj mniej popularny, a kiedyś wszechobecny w budownictwie.

Drewno w kabinie prysznicowej 

Drewniana podłoga rzadko bywa kładziona w kabinie prysznicowej. Tutaj się na to odważono. Wybrano zaolejowane deski iroko i położono je tak, jak na jachtach, tzw. szczeliny między nimi wypełniono elastomerem, elastycznym tworzywem, które nie pęka. Woda więc nie wnika pod drewno. 

Zobacz także: Aranżacja łazienki. 15 pomysłów na piękne i wygodne wnętrze

Oczywiście, drewnem nie wykańcza się całego wnętrza (łazienka to nie sauna!). Robi się z niego meble i blaty, a także kładzie na fragmentach ścian, np. na ściance instalacyjnej podwieszonego sedesu oraz na podłodze czy obudowie wanny. Najlepiej użyć litego drewna, które jest najtrwalsze, ale można też zastosować klejone, a nawet fornirowane płyty wiórowe, ale tylko te wodoodporne.

Podłoga z drewna

Po drewnianej podłodze można chodzić boso i nie zmarznąć. Bardzo ważny również jest jej luksusowy i dekoracyjny wygląd. W tej łazience użyto desek tekowych – o głębokiej barwie i pięknym rysunku słojów – których uroda uwydatniła się w pełni po zaolejowaniu. Z tego samego materiału są też blaty i obudowa wanny.

Jakikolwiek materiał wybierzemy, musimy pamiętać o odpowiednim jego zabezpieczeniu. Polecam zwłaszcza olej, który wnika głęboko w strukturę drewna, nie dopuszczając do wchłaniania przez nie wody. Uwaga: jednokrotne olejowanie nie wystarczy, raz na kilka miesięcy zabieg trzeba powtórzyć i na bieżąco pielęgnować środkami przeznaczonymi do olejowanych powierzchni. Można też użyć specjalnego wodoodpornego lakieru i nałożyć kilka jego warstw ze wszystkich stron płyty czy deski, szczególnie starannie na łączeniach i krawędziach.

Ogromną ozdobą, definiującą charakter wnętrza, jest pięknie usłojona cedrowa mozaika, którą wyłożono ścianę za umywalką.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także