Jak dobrać płytki do wnętrza? Radzą eksperci! Zdjęcia, inspiracje

Jak dobrać płytki do wnętrza? Radzą eksperci! Zdjęcia, inspiracje

Autor: Justyna Łotowska
28 marz 2022 11:02

Jak wybrać dobre płytki ceramiczne do łazienki i kuchni? Jakie wymiary będą odpowiednie do małej łazienki, a jakie nad kuchenny blat? Gdzie sprawdzi się mozaika, a gdzie wzory caro? Radzą eksperci marki Ceramica Bianca! Mamy też mnóstwo pięknych pomysłów na płytki w łazience i kuchni!

  • Wybierając płytki ceramiczne, powinniśmy przede wszystkim zastanowić się nad pomieszczeniem, w którym będą układane. Poza aspektami wzorniczymi warto sugerować się formatem oraz stroną techniczną płytek.
  • Decydując się na zakup płytek, szukajmy zaufanych producentów, którzy jakość produktów potwierdzają badaniami oraz certyfikatami.
  • Jedną z licznych zalet kolekcji ceramiki Bianca jest komplementarność, czyli możliwość łączenia nieoczywistych elementów z różnych kolekcji w unikatowe kompozycje na ścianie.
  • Czytaj też: Ściana nad blatem w kuchni - 5 świetnych pomysłów na płytki

Zapytaliśmy ekspertów z branży płytek ceramicznej, czym sugerować się przy wyborze płytek ceramicznych. Paweł Gazdowski – Business Unit Manager marki Ceramica Bianca opowie nam o technicznych aspektach płytek. Natomiast Tomasz Jastrząb – dyrektor ds. wdrożeń wzorów doradzi, jaki kształt płytek wybrać i jakie sposoby układania płytek są teraz na topie.

Jak wybrać dobre płytki ceramiczne? Co powinien wiedzieć laik na ten temat?

Paweł Gazdowski: Wybierając płytki ceramiczne, powinniśmy przede wszystkim zastanowić się nad pomieszczeniem, w którym będą układane. Poza aspektami wzorniczymi warto sugerować się formatem oraz stroną techniczną płytek. Istotny jest zwłaszcza parametr rektyfikacji (rectified).

Rektyfikacja to ponowna obróbka mechaniczno-techniczna, która wyrównuje krawędzie płytki. Ten parametr pozwala zastosować minimalną fugę (1 mm) i stworzyć z płytek jednolitą powierzchnię na ścianie czy na podłodze.

Decydując się na zakup płytek, szukajmy zaufanych producentów, którzy jakość produktów potwierdzają badaniami oraz certyfikatami - warto podkreślić, że Grupa Końskie, która istnieje na rynku od 1989 roku, jest liderem wśród polskich producentów płytek ceramicznych. Wszystkie produkty posiadają wymagane atesty, certyfikaty oraz podlegają surowym, wewnątrzzakładowym kontrolom jakości.

Produkty marki Ceramica Bianca wyróżniają się użyciem uszlachetnionej białej masy, rektyfikowanymi formatami 25x75 i 30x90 oraz mnogością wzorów. Kolekcje te z łatwością dopasujemy do każdego stylu wnętrzarskiego.

Jakie wymiary płytek będą najlepsze do małej łazienki, jakie nad kuchenny blat w małej kuchni, a jakie do przestronnych wnętrz?

Paweł Gazdowski: Wybór konkretnego formatu płytek na wstępie powinniśmy skonsultować z projektantem oraz wykonawcą.

Wśród kolekcji Ceramika Bianca znajdziemy kolekcje rektyfikowanych płytek w rozmiarze 25x75. Nowością są płytki w formacie 30x90, których premiera miała miejsce na targach Cersaie w 2021 roku w Bolonii. Tu rozmiar nie ma znaczenia – kolekcje idealnie sprawdzą się w przestronnych, jak i w małych pomieszczeniach. Widoczne w ofercie monokolory, inspiracje marmurem kararyjskim, naturalnym kamieniem czy strukturami w perłowych tonacjach stworzą wnętrze pełne harmonii niezależnie od wymiarów pomieszczenia.

Jak dobrać płytki do kuchni - o czym warto wiedzieć?

Tomasz Jastrząb: W przypadku doboru płytek do kuchni powinniśmy zastanowić się nad ich powierzchnią oraz technologią produkcji. Aby zapobiec ponownej i czasochłonnej impregnacji ułożonych płytek na ścianie, marka Ceramika Bianca na powierzchnię swoich produktów zaaplikowała szkliwo protekcyjne.

Dzięki temu płytki są wyjątkowo łatwe w utrzymaniu podczas codziennego użytkowania. Szczególnie sprawdzą się w miejscach narażonych na wysokie temperatury czy częste zabrudzenia, np. w pobliżu płyty indukcyjnej lub zlewozmywaka. Dodatkowe zastosowanie fugi epoksydowej sprawi, że spoina będzie odporna na przebarwienia.

Jakie sposoby układania płytek są teraz na topie? Jodełka, karo, poziomo, a może pionowo ?

Tomasz Jastrząb: Kształt płytki nie determinuje sposobu jej układania. Nasze produkty projektowane są tak, aby można było je układać w dowolny sposób. Oczywiście technicznie niektórych rzeczy nie da się ominąć, ale wzorniczo są przygotowane do wielu różnych możliwości położenia, zarówno w pionie czy w poziomie.

Tyczy się to wzorów, ale też struktur, które w wielu kierunkach wyglądają dobrze. Dzięki temu ich wzory stworzą unikatowy obraz na naszej ścianie.

Jedną z licznych zalet kolekcji ceramiki Bianca jest komplementarność, czyli możliwość łączenia nieoczywistych elementów z różnych kolekcji w unikatowe kompozycje na ścianie. Eksperymentujmy, łączmy niestandardowe elementy ze sobą, bawmy się formatem – łączmy płytki błyszczące z matowymi lub w metalicznym wykończeniu.

Jaki kształt płytek wybrać? Kiedy sprawdzą się popularne heksagony, kiedy karo, a kiedy mozaika?

Tomasz Jastrząb: W stylu klasycznym do płytek bazowych możemy wykorzystać dostępne cegiełki, mozaiki, jak i również caro, które w odpowiedni sposób mogą nawiązywać do stylu przestrzeni. Mozaika ma wielorakie zastosowanie – np. arabeska perla może być użyta na fragment wykończenia ściany lub zdobienie całej płaszczyzny. Idealnie sprawdzi się w stylu glamour oraz w połączeniu z tapetami.

Połączenie nieregularnego kształtu z głębokim kolorem płytki idealnie sprawdzi się w każdej łazience. Lustrzana mozaika gold glass mosaic, wykorzystana na całości ściany zaaranżuje wnętrze na styl nowoczesny czy nawet retro.

W nowocześniejszych pomieszczeniach możemy wykorzystać również wzory caro emerald forest czy prestige black mosaic. Te kolory idealnie sprawdzą się w kuchni czy łazience, a przede wszystkim pokaże nam inne, ciekawe oblicze aranżacji wnętrza.

W pierwszych etapach planowania zastanawiamy się, w jakich odcieniach i kolorach chcemy widzieć nasze pomieszczenie – czy kierować się najnowszą modą, bezpiecznymi wzorami, a może nadać wnętrzu koloru i zdecydować się na odważny wzór? Pamiętajmy, że każde miejsce powinno być dopasowane do naszego stylu życia i naszego charakteru. Jesteśmy pewni, że kierowanie się właśnie tą zasadą umożliwi nam stworzenie ponadczasowego wnętrza.

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także