Jakie płytki łazienkowe wybrać? 20 pięknych polskich kolekcji. Same nowości!

Jakie płytki łazienkowe wybrać? 20 pięknych polskich kolekcji. Same nowości!

Autor: Justyna Łotowska
21 marz 2022 14:40

Szukasz pomysłu na płytki łazienkowe? Wybraliśmy dla Ciebie aż 20 nowych kolekcji polskich producentów. Drewno, patchwork, kamień? Są tu wszystkie najmodniejsze wzory!

  • Format i kolor płytek musisz wybrać równolegle z planowanym układem ścian oraz z wyposażeniem łazienki. 
  • W nowoczesnych łazienkach miesza się dzisiaj kolekcje i rodzaje płytek na posadzki i ściany. Inne popularne rozwiązanie - podłoga wykonana z płytek w przedpokoju jest kontynuowana na podłodze w łazience.
  • Jeśli łazienka ma mieć ponadczasowy charakter najlepiej zastosować duże płytki co najmniej 60x30 lub większe w stonowanych kolorach i fakturach naśladujących naturalne materiały. 
  • Czytaj więcej: Łazienka z płytkami na ścianie: 16 rewelacyjnych aranżacji, same nowe kolekcje

Jak wybrać płytki ceramiczne do łazienki? Pamiętaj, że dobry projekt łazienki przewiduje taki układ ścian, który uwzględnia rozmiary płytek, ważne jest to, by nie przycinać ich w przypadkowych miejscach. Stąd format i kolor płytek musisz wybrać równolegle z planowanym układem ścian z uwzględnieniem zabudowy stelaży pod toalety, bidety, umywalki, kształtu i wielkości dekoracyjnych wnęk, rozmieszczenia punktów instalacji baterii i przycisku spłuczki itp.

Nowoczesna i modna łazienka - kolekcje płytek ceramicznych się dziś miesza!

W nowoczesnych łazienkach miesza się dzisiaj kolekcje i rodzaje płytek na posadzki i ściany. Inne popularne rozwiązanie - podłoga wykonana z płytek w przedpokoju jest kontynuowana na podłodze w łazience, co daje efekt przestronności i spójnego wnętrza. Nie musisz się też wtedy martwić się o zgodność fug na podłodze i ścianach.

Dziś już standardem w ofercie producentów są płytki wielkoformatowe, w rozmiarach nawet do 3 metrów. Dają one ogromne możliwości dekoracji i zabezpieczenia ścian i podłóg bez fug i przede wszystkim piękny efekt jednorodnych powierzchni imitujących skały wapienne lub granitowe, onyksy, drewno lub marmur.

Płytki wielkoformatowe są cienkie, najczęściej mają zaledwie 3-7 mm. Są też lekkie łatwe w obróbce, choć wykonawca musi potrafić je montować. Kupując płytki od producenta, warto ustalić, z jakimi wykonawcami on współpracuje! Jedyną ewentualną przeszkodą w montażu płytek wielkoformatowych w łazience może być wielkość korytarza lub przedpokoju, by je wnieść.

Jaki rozmiar płytek do łazienki?

Jeśli łazienka ma mieć ponadczasowy charakter najlepiej zastosować duże płytki co najmniej 60x30 lub większe w stonowanych kolorach i fakturach naśladujących naturalne kamienie, skały, beton, marmur lub drewno. Odpowiednio zestawione będą pięknym tłem dla białej ceramiki.

Wybierając kolor płytek, zwracamy uwagę na kolor stolarki drzwiowej. Więcej, wybór płytek powinien się odbywać równolegle z doborem stolarki drzwiowej. W białej lub pastelowej, minimalistycznej łazience obco będą wyglądać ciemne drewniane klasyczne drzwi. Jeśli już decydujemy się na stolarkę w kolorze drewna, warto powtórzyć ten rodzaj drewna w meblach łazienkowych.

Małe płytki łazienkowe - kiedy warto?

Do jakich pomieszczeń pasują małe płytki? W zasadzie do wszystkich. Główna wskazówka to: małe płytki najlepiej wyglądają w małej łazience.  Ze względu na swój niewielki format (od 3,6×4,4 cm, przez 4,8×4,8 cm i 9,8×9,8 cm, po 30×30 cm), najlepiej będą one wyglądać w łazience o małym metrażu. 

Małe płytki łazienkowe świetnie też dzielą poszczególne strefy w łazience. Możesz z ich pomocą wydzielić strefę umywalkową albo strefę relaksu z wanną wolnostojącą. Świetny pomysł to połączenie ich z płytkami wielkoformatowymi. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także