Łazienka bez płytek. Co poza kafelkami na podłogę i ściany w łazience?

Łazienka bez płytek. Co poza kafelkami na podłogę i ściany w łazience?

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
04 lut 2021 08:47

Płytki ceramiczne to najpopularniejszy materiał na podłogę i ściany w łazience. Piszemy o zaletach i wadach płytek oraz pokazujemy inne  materiały, którymi można wykończyć łazienkę.

Dzisiejsze płytki do łazienki mogą wyglądać jak długie drewniane deski lub kamienne bloki. Przypominają je nawet pod względem faktury, a gdy są połączone z ogrzewaniem podłogowym, to takie „deski” będą też ciepłe jak zwykłe drewno. Płytki dość łatwo się myje i nie wymaga to żadnych specjalistycznych środków.

Wadą płytek ceramicznych może być to, że są one dosyć delikatne. Mogą przetrwać długie lata, ale wystarczy, by flakon perfum czy coś cięższego upadło w niefortunny sposób i robi się rysa lub kafelki się kruszą.

Kolejnym minusem kafelków jest to, jak trudno na nich coś powiesić. Bez wiertarki do niedawna było to praktycznie niemożliwe, a po każdym wierceniu pozostawiał trwały ślad. Teraz można łatwiej wieszać na glazurze haczyki bez konieczności wiercenia, dostępne są także haki zaczepiane o front szafki czy framugę drzwi, zatem możliwości jest naprawdę wiele. To szczególnie praktyczne w mieszkaniach wynajmowanych, gdzie większości akcesoriów nie da się przyczepić, bo nie można wiercić bez zgody właściciela domu.

Aby wyeliminować ciągnący od podłogi chłód, lepiej dobrać do domu odpowiednie dywaniki łazienkowe. Nawet w dużej łazience stoimy głównie w kilku miejscach i to właśnie tam powinny znaleźć się takie ciepłe podkładki. Jeśli jednak wyjątkowo nie lubisz zimnych podłóg, a w mieszkaniu nie da się założyć podłogowego ogrzewania, weź pod uwagę inne materiały wykończeniowe, niż płytki w łazience.

Co poza kafelkami do łazienki?

W łazienkach do niedawna dość często stosowano boazerię, co oznacza, że da się stworzyć wyłożone drewnem wnętrze, które będzie trwałe i nie zgnije. Przede wszystkim trzeba dobrze wybrać gatunek drewna, taki jak tekowe czy wenge. Z rodzimych najlepszy będzie dąb. Wszystkie inne z uwagi na miękkość i niższą trwałość szybko stracą wygląd i funkcję. Następnie należy je odpowiednio zaimpregnować. Do łazienki lepiej nie stosować paneli, które nie są przeznaczone do wilgotnych pomieszczeń. Niektórzy mają nawet drewnianą obudowę wanny stworzoną ze specjalnie przygotowanych listewek.

W Skandynawii dość popularne jest znane u nas od dawna linoleum. W wersji nowocześniejszej to powłoka, którą jest wyłożona cała łazienka lub podłoga i fragmenty ścian i bardzo łatwo się ją zmywa.
Wraz z rozwojem technologii farb, popularyzuje się też beton w łazienkach. Dziś można go już pomalować farbą hydrofobową lub epoksydową, które zabezpieczają ścianę i pozwalają uzyskać ciekawą (np. perłową) strukturę.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także