Łazienka z lustrem na ścianie. Aranżacje, inspiracje, zdjęcia!

Łazienka z lustrem na ścianie. Aranżacje, inspiracje, zdjęcia!

Autor: Justyna Łotowska
08 lis 2022 11:37

Jak dobrać lustro do łazienki? Jakie powinno mieć wymiary i na jakiej wysokości je powiesić? Mamy wskazówki i mnóstwo inspiracji na lustro w łazience! Piękne zdjęcia łazienek z  lustrami!

  • Optymalna szerokość lustra do łazienki nie powinna być mniejsza niż 40 centymetrów, by wygodnie z niego korzystać.
  • Dolna krawędź lustra powinna znajdować się na wysokości 120 centymetrów od podłogi, a górna nie wyżej niż 200 centymetrów.
  • Dolna krawędź lustra powinna być też oddalona od umywalki o co najmniej 10 centymetrów. Unikniemy w ten sposób uporczywych i nieestetycznych zachlapań.
  •  Czytaj też: Lustro w łazience. 15 świetnych pomysłów. Zobacz zdjęcia!

Lustro w łazience może spełniać wiele funkcji. Poza swoją podstawową rolą jest stylową dekoracją lub elementem powiększającym optycznie przestrzeń. Pamiętajmy jednak, że dobrze dobrane lustro powinno przede wszystkim ułatwiać codzienne czynności pielęgnacyjne. Podpowiadamy zatem, jak wybrać odpowiedni model.

Lustro w łazience. Projekt Decoroom Pracownia Architektury. Fot. Marta Behling, Pion Poziom – fotografia wnętrz
Lustro w łazience. Projekt Decoroom Pracownia Architektury. Fot. Marta Behling, Pion Poziom – fotografia wnętrz

Lustro do łazienki – jakie wymiary i gdzie powiesić?

Przyjęło się, że optymalna szerokość lustra do łazienki nie powinna być mniejsza niż 40 centymetrów, by wygodnie z niego korzystać. W odpowiednim położeniu, osoba przeglądająca się w lustrze znajduje się w połowie jego tafli.

Uniwersalna zasada mówi o tym, że dolna krawędź lustra powinna znajdować się na wysokości 120 centymetrów od podłogi, a górna nie wyżej niż 200 centymetrów, a najlepiej, by była ona na wysokości drzwi wejściowych.

Dolna krawędź lustra powinna być też oddalona od umywalki o co najmniej 10 centymetrów. Unikniemy w ten sposób uporczywych i nieestetycznych zachlapań.

Lustro w łazience. Projekt i zdjęcia Renata Blaźniak-Kuczyńska, Renee's Interior Design
Lustro w łazience. Projekt i zdjęcia Renata Blaźniak-Kuczyńska, Renee's Interior Design

Wielkość lustra względem metrażu łazienki

Odbijając światło, lustro powiększa optycznie przestrzeń i daje złudzenie dodatkowego metrażu. Z tego względu w niewielkich łazienkach warto stosować lustra wielkoformatowe. Takie lustro pozbawia nas jednak miejsca na ścianie, które moglibyśmy wykorzystać na dodatkową strefę do przechowywania.

Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie szafka lustrzana. Lustro zintegrowane z szafką daje wiele korzyści użytkowych. Po pierwsze – ułatwia utrzymanie porządku i skrywa wszystkie artykuły, które chcemy mieć pod ręką. Nie musimy dzięki temu co chwilę schylać się do szuflady przy porannej toalecie.

Lustro w łazience. Projekt wnętrza Monika Staniec. Fot. Wojciech Dziadosz
Lustro w łazience. Projekt wnętrza Monika Staniec. Fot. Wojciech Dziadosz

 

Drugim ważnym atutem jest wbudowane energooszczędne oświetlenie, które zapewnia doskonałą widoczność podczas golenia czy makijażu.

Na samym końcu jest aspekt wizualny, albowiem szafka lustrzana nie rzuca się w oczy jako dodatkowy mebel, szczególnie jeśli zdecydujemy się na model z efektem lustra na całej powierzchni (również na ściankach bocznych). Taki zabieg sprawia, że szafka staje się niemal niewidoczna i świetnie wpisuje się w każdą aranżację łazienki.

Łazienka z lustrem. Projekt Marta Piórkowska-Paluch. Fot. Fotomohito
Łazienka z lustrem. Projekt Marta Piórkowska-Paluch. Fot. Fotomohito

Szafka lustrzana - idealna do małej łazienki

– Szafka lustrzana jest doskonałą opcją, jeśli zależy nam na uzyskaniu efektu dużego lustra przy jednoczesnym zachowaniu przestrzeni do przechowywania. Szafki występują w wielu rozmiarach i wariantach, dzięki czemu łatwo znajdziemy odpowiedni dla siebie model. Pojemne półki z możliwością regulacji wysokości pomieszczą wszystkie podręczne artykuły, a energooszczędny panel oświetleniowy lub kinkiet boczny zapewnią dobrą widoczność przy codziennej pielęgnacji. Wygodę zwiększa też np. wbudowany w szafkę moduł  z włącznikiem światła i dodatkowym gniazdem elektrycznym, które przyda się na przykład do ładowania szczoteczki elektrycznej i zwolni nas z konieczności kucia gniazdka w ścianie – mówi ekspert marki NAS.

Funkcjonalność szafek lustrzanych sprawia, że od lat są one częstym wyborem do łazienki. Można je zamontować pojedynczo lub w zabudowie. Zabudowa lustrzana, czyli złożona z dwóch lub więcej szafek, świetnie sprawdzi się nad podwójnym stanowiskiem umywalkowym, gdzie stworzy wrażenie lustra wielkoformatowego, przy zachowaniu osobnych przestrzeni do przechowywania dla każdego z domowników.

Lustro w łazience. Fot. mat. prasowe NAS
Lustro w łazience. Fot. mat. prasowe NAS

Jak dobrać lustro łazienkowe do stylu łazienki?

Wybierając lustro, pamiętajmy też o tym, że zdeterminuje ono wygląd całej łazienki. Z tego względu ważnym jest, by dopasować je do stylu pomieszczenia.

W nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach dobrze sprawdzą się lustra o prostych ramach lub całkiem ich pozbawione. Te drugie warto osadzić na równi z płytkami – dzięki temu będą wyglądały bardziej elegancko.

W stylach lubiących przepych i dodatki, takich jak boho czy glamour, śmiało możemy poeksperymentować i zdecydować się na lustro w grubej, ozdobnej ramie.

Prawdziwym hitem aranżacyjnym stały się też ostatnio lustra asymetryczne, sprawiające wrażenie „uciętych”. Prezentują się one bardzo nonszalancko i z pewnością przypadną do gustu wszystkim zwolennikom niebanalnych rozwiązań.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także