
Piękne ściany i blaty: gdzie i kiedy się sprawdzi konglomerat kamienny?
Coraz częściej stosowanym we wnętrzach materiałem jest konglomerat kamienny, zwłaszcza w modnym matowym wydaniu. Zobaczcie, jak mogą się prezentować kuchnie i łazienki zaaranżowane przy jego pomocy.

Po długim okresie popularności połysku przyszedł czas na zmianę. Matowe powierzchnie zdecydowanie coraz bardziej się podobają. Do tego trzeba dodać, iż mat jest uniwersalny
i stanowi wspaniałe tło – z nim nie musimy obawiać się przemijającej mody, ponieważ w łatwy sposób dostosuje się do zmiany trendów, jeśli wokół niego podmienimy tylko parę detali.
Czytaj też: Jasna łazienka. 15 pomysłów na piękne wnętrze
Konglomerat o matowym wykończeniu
Matowe powierzchnie oferuje obecnie większość producentów materiałów wykończeniowych.
Kamień utwardzony, w odróżnieniu od naturalnego jest ciepły w dotyku, niemalże „skórzany”, a co najważniejsze posiada o wiele lepsze właściwości w kwestii wytrzymałości, twardości
i higieniczności. Matowe wykończenie konglomeratu kamiennego nie wymaga żadnej impregnacji.
Gdzie stosować matowe powierzchnie?
Mat sprawdzi się we wnętrzach, których nie zmienia się zbyt często, a które zostają z klientem na wiele lat, czyli na przykład w kuchni lub łazience – na blatach, stołach, barkach, czy jako okładzinę kominków. Matowe powierzchnie konglomeratu kamiennego nie wymagają impregnacji, wyjątkiem są rowki odpływowe obok zlewu, które impregnuje się w celu dodatkowego zabezpieczenia powierzchni. Podczas procesu projektowego warto pamiętać, że w przypadku, gdy planujemy blat kuchenny ze zintegrowanym zlewem w tym samym kolorze, poleca się wybór powierzchni polerowanej. Matowe wzory nie są rekomendowane do wykańczania powierzchni podłogowych w dużych obiektach komercyjnych, na przykład w centrach handlowych czy na lotniskach.
Jak zadbać o matową powierzchnię?
Codzienne dbanie o konglomerat kamienny jest naprawdę proste. Materiał jest bardziej plamoodporny i posiada niższą nasiąkliwością powierzchni w porównaniu z kamieniem naturalnym. Do usuwania zwykłych plam z kawy, czerwonego wina, sosu czy soku z cytryny będziemy potrzebowali tylko wody z mydłem. Ze względu na fakturę wykończenia i fakt, iż wraz ze wzrostem lub pogłębianiem struktury powłoki wzrasta trudność jej czyszczenia, utrzymanie czystości będzie najłatwiejsze w przypadku powierzchni polerowanej, a następnie matowej. Najtrudniejsze do wyczyszczenia będą zwykle wykończenia typu rain i terra.
Czytaj też: Kamień, konglomerat czy spiek - co wybrać na blat kuchenny?