×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Płytki ceramiczne: ekspert radzi jak dobrać fugi

Płytki ceramiczne: ekspert radzi jak dobrać fugi

Autor: Katarzyna Masłowska
22 lis 2017 14:55
Aktualizacja: 23 lis 2017 11:37

Płytki to nieodzowny element wykończenia nie tylko kuchni i łazienki lecz również salonu, holu czy tarasu. Równie ważnym elementem jest dobór koloru i parametrów technicznych fugi.

Producenci oferują szeroki wybór wzorów, kolorów, faktur oraz rozmiarów płytek ceramicznych, które potrafią nadać naszemu wnętrzu niepowtarzalny klimat. Równie ważny jest wybór odpowiedniej zaprawy do spoinowania. W tym przypadku istotna jest nie tylko estetyka, ale również właściwe parametry. O tym, jak wybrać produkt, który będzie odpowiadał naszym oczekiwaniom oraz sprawdzi się w każdych warunkach, opowie ekspert firmy Botament, Roman Frąckowiak.

Jakie są rodzaje fug?

Pierwszym z czynników, jaki powinniśmy wziąć pod uwagę podczas wyboru fugi jest jej przeznaczenie. W zależności od pomieszczenia, w których chcemy ją zastosować możemy wybrać zaprawę o różnych właściwościach.

Zaprawy do spoinowania można podzielić biorąc pod uwagę dwa czynniki. Pierwszym z nich jest ich skład – na rynku znajdziemy fugi mineralne, których spoiwem jest cement, fugi krzemianowe, a także epoksydowe. Drugim czynnikiem jest miejsce zastosowania materiału. Wybierając zaprawę do spoinowania ważne jest, aby przewidzieć, na jakie czynniki zewnętrzne będzie ona narażona. Z produktów przeznaczonych do stosowania w budownictwie mieszkalnym wyróżnić możemy dwie grupy: fugi do użytku wewnątrz lub na zewnątrz. W przypadku fug stosowanych w pomieszczeniach musimy zastanowić się, w jakim pomieszczeniu będą one wykorzystane. W kuchniach i łazienkach, gdzie zazwyczaj panuje podwyższona wilgotność najlepszym wyborem będą fugi odporne na działanie wilgoci, a w miejscach, takich jak korytarz dobrą decyzją będzie wykorzystanie materiału wytrzymałego na ścieranie. Dobór fugi zależy również od tego, czy w pomieszczeniu stosowane jest ogrzewanie podłogowe. Z kolei na zewnątrz, gdzie spoina narażona jest na niekorzystne warunki atmosferyczne niezbędne jest, aby materiał był dodatkowo mrozoodporny – tłumaczy Roman Frąckowiak z firmy Botament.

Jak dopasować fugę do płytek?

Duży wpływ przy wyborze zaprawy do spoinowania ma materiał, z jakiego zrobione są płytki, a dokładniej - jego nasiąkliwość. Im wyższa porowatość płytki - tym lepsza przyczepność fugi. Do płytek o niskiej porowatości, takich jak np. gresowe czy mozaika szklana niezbędne są fugi zawierające plastyfikatory. Tego typu materiały są elastyczne i cechują się podwyższoną przyczepnością. – wyjaśnia ekspert z firmy Botament.

Czytaj również: Płytki ceramiczne do łazienki: 20 szarych kolekcji

Kolejną ważną kwestią jest szerokość spoin. Jej minimalna wartość często narzucona jest przez producenta płytek. Wynika to z tzw. tolerancji kalibracji – wymiary płytek nie zawsze są idealne, a wszelkie różnice wyrównać można właśnie za pomocą spoiny.

W zależności od planowanej szerokości fugi, zaprawa do spoinowania może być miałka lub bardziej ziarnista. Gładka masa przeznaczona jest do wypełniania wąskich szczelin. W przypadku fug szerokich (ok. 8-10mm) wykorzystywane są ziarniste zaprawy. Podyktowane jest to nie tylko właściwościami materiału, ale często również względami estetycznymi – dodaje ekspert firmy Botament.

Jak wybrać kolor fugi?

Fuga jest dopełnieniem płytek – może podkreślić ich estetykę lub nadać im zupełnie nowy charakter. Ten pozornie drobny szczegół znacznie wpływa na ogólny odbiór pomieszczenia. Dlatego bardzo ważne jest, aby fuga była nie tylko funkcjonalna, ale również swoją estetyką odpowiadała naszej wizji wnętrza.

Obecnie najpopularniejszymi kolorami wybieranymi przez inwestorów są odcienie beżu. Są one ponadczasowe i współgrają z wieloma rodzajami płytek. Dużym zainteresowaniem cieszą się również odcienie szarości, które doskonale sprawdzają się w modnych, industrialnych wnętrzach. Warto również pamiętać, że - poza kolorem - należy zwrócić uwagę na ziarnistość spoiny. Gładkie wykończenie sprawdzi się w przypadku minimalistycznych, nowoczesnych wnętrz. Z kolei w estetykę rustykalną doskonale wpasuje się szeroka fuga o dużej ziarnistości. – opowiada Roman Frąckowiak z firmy Botament.

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także