PARTNER PORTALU
Remont łazienki małym kosztem: dużo pomysłów, ładne aranżacje

Remont łazienki małym kosztem: dużo pomysłów, ładne aranżacje

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
02 lut 2021 15:01

Planujesz remont łazienki? Przeczytaj poradnik, o czym koniecznie wiedzieć i jak wyremontować łazienkę, nie wydając na nią milionów.

Łazienka, niezależnie od tego, jakiej jest wielkości, najczęściej spełnia rozmaite funkcje – szczególnie w mieszkaniach w zabudowie wielorodzinnej. Bywa pralnią, suszarnią, miejscem przechowywania różnych rzeczy, a do tego przecież powinna zapewniać wygodne umycie się, a nawet wieczorny relaks w wannie pełnej piany. Najłatwiej jest zaplanować funkcjonalności tego pomieszczenia, gdy odbieramy nowe mieszkanie, jednak już zagospodarowaną łazienkę również możemy zmienić.

Duży remont łazienki małym kosztem

Poprawa funkcjonalności łazienki nie zawsze musi wiązać się z kosztownym i czasochłonnym remontem. Na rynku jest dostępne wiele różnego rodzaju rozwiązań, dzięki którym to pomieszczenie nabierze nowego kształtu i stanie się wygodną przestrzenią dla rodziny. Przed rozpoczęciem zmian warto zaplanować wszystko dokładnie, wypisać sobie wady obecnej łazienki i zastanowić się, jakie rozwiązania pomogą nam je zniwelować.

- Niezależnie od tego, czy urządzamy łazienkę od podstaw czy tylko zmieniamy już istniejące pomieszczenie, musimy przede wszystkim określić funkcje, jakie będzie spełniać. Bardzo ważny jest odpowiedni dobór mebli – nie tylko pomogą uporządkować przestrzeń, ale też mogą wizualnie wydzielić odpowiednie strefy.  – podpowiada ekspert z Castorama Polska.

Jeśli nie chcemy skuwać płytek, a te, które mamy, nie pasują do naszej nowej koncepcji, możemy je po prostu pomalować. Obecnie oferowane farby do malowania ceramiki, glazury czy porcelany wykazują bardzo dobre właściwości kryjące oraz odporność na ścieranie i odpryski. To dobry sposób na odświeżenie lub całkowitą metamorfozę łazienki.

Wymiana zwykłego kaloryfera na grzejnik łazienkowy, na którym można wieszać ręczniki pomoże zaoszczędzić miejsce, a jednocześnie zapewni nam, że będą zawsze ciepłe i suche. To doskonałe rozwiązanie dla ciepłolubnych – dzięki temu po wyjściu z kąpieli otulimy się ciepłym ręcznikiem.  Ciekawym pomysłem są grzejniki z powierzchnią szklaną, które optycznie powiększają pomieszczenie. Pamiętajmy również o dodatkach – dopasowane akcesoria pozwolą stworzyć interesujący akcent kolorystyczny, który podkreśli lub skontrastuje nowe wnętrze. Bardzo dobrze w tej roli sprawdzają się lustra.

Większe zmiany w łazience - o tym warto wiedzieć!

Jeśli nasza łazienka wymaga całkowitego remontu lub planujemy ją od podstaw, musimy sobie przede wszystkim odpowiedzieć na odwieczne pytanie – prysznic czy wanna? A może mamy model mieszany? Przy tym ostatnim warto zastanowić się nad zakupem specjalnego parawanu, który instalujemy na wannie. To rozwiązanie sprawdzi się, gdy nie mamy w łazience miejsca na oddzielną wannę i kabinę prysznicową, chcemy mieć możliwość korzystania z obu rozwiązań naprzemiennie.

- Remont łazienki to też możliwość skorzystania z produktów niedostępnych jeszcze parę lat temu. Wszechobecne kiedyś płytki można obecnie zastąpić lub uzupełnić wieloma innymi materiałami. W naszej ofercie są na przykład panele winylowe, które można stosować we wnętrzach o podwyższonej wilgotności. Są cieplejsze w dotyku od tradycyjnych płytek podłogowych, a także zapewniają lepszą izolację akustyczną. Dzięki zastosowanej technologii idealnie oddają wzór prawdziwego drewna i innych naturalnych materiałów. To dzięki nim można uzyskać popularny obecnie styl japandi. Dopełnieniem są farby ścienne, przeznaczone specjalnie do malowania łazienek – polecam to rozwiązanie, jest dużo tańsze, pozwala na częstsze zmiany kolorystyki, a jednocześnie doskonale zabezpieczają ściany przed wilgocią – doradza ekspert Castorama.

Łazienka, która pomaga oszczędzać wodę

Planowanie zmian w łazience daje nam świetną okazję, żeby zaoszczędzić. Jeśli wymieniamy armaturę – wybierzmy te baterie, do których możemy zainstalować perlator. Dzięki nim zużyjesz od 15 do nawet 60% mniej wody. Również WC pomogą nam zmniejszyć zużycie wody – jeśli wybierzemy te, które są wyposażone w system oszczędzania wody.

Pomyśl również o oświetleniu. Co prawda wybór powinien skupiać się na tych produktach, które można zastosować w wilgotnych pomieszczeniach, ale ich oferta jest dość szeroka. Przede wszystkim wybierz energooszczędne oświetlenie LED oraz zaplanuj odpowiednio punkty świetlne. Ciekawym rozwiązaniem są samoprzylepne listwy LED, które łatwo zainstalować w dowolnym miejscu.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także