4 Design Days: świętowaliśmy 100. wydanie magazynu "Świat Łazienek i Kuchni"

4 Design Days: świętowaliśmy 100. wydanie magazynu "Świat Łazienek i Kuchni"

Autor: Anna Sołomiewicz
22 lut 2018 14:48

4 Design Days stało się świetną okazją do świętowania 100. wydania magazynu "Świat Łazienek i Kuchni". Z tej okazji redakcja magazynu przygotowała prezentację: 10. rozwiązań, trendów i przełomów, które zmieniły przestrzeń łazienek w ciągu ostatnich 20 lat w Polsce.

Z okazji 100. wydania magazynu Świat Łazienek i Kuchni redakcja Łazienka.pl przygotowała prezentację, której wysłuchać i obejrzeć można było na 4 Design Days. Wybraliśmy rozwiązania i trendy, które naszym zdaniem w największym stopniu wpłynęły na przestrzeń łazienek w polskich domach. Poniżej prezentujemy je wszystkie.

Otwarta przestrzeń prysznica

Ciężkie, solidne kabiny prysznicowe posadowione na wysokich brodzikach zostały wyparte przez kabiny o delikatnym, minimalistycznym wzornictwie, często typu walk-in, czyli pozbawione ruchomych elementów w postaci drzwiczek, zbudowane z jednej lub kilku stałych tafli szkła.

Kabiny montowane są na ultrapłaskim brodziku zlicowanym z podłogą lub też bezpośrednio na podłodze – wówczas towarzyszy im odpływ, najcześciej liniowy, zainstalowany w podłodze lub, rzadziej, w ścianie.

Modne jest wykańczanie rusztu odpływu podłogowego płytkami, niemal całkowicie chowając go w podłodze. Jeżeli jednak tylko mamy taką ochotę, możemy wybrać wśród bogatej palety maskownic w rozmaitych wykończeniach.

Kąpiel 2w1

Innym przełomem w strefie kąpieli było pojawienie się wanien z parawanem nawannowym, zwanych również niekiedy kabino-wannami. Produkt ten był prawdziwym wybawieniem dla wszystkich posiadaczy małych łazienek, borykających się z dylematem: wanna czy kabina?

Wanna z parawanem łączy zalety obu tych rozwiązań, umożliwiając zarówno gorącą kąpiel jak i energiczny prysznic, bez obaw o zachlapanie łazienki.

Swoistą kulminacją tego rozwiązania są wanny z parawanem i z drzwiczkami w ściance wanny, które zapewniają również wygodne wejście do wanny niczym do tradycyjnej kabiny prysznicowej.

Rozwiązania podtynkowe

Kolejnym przełomem w aranżacji łazienek była popularyzacja rozwiązań podtynkowych. Rozwiązania te umożliwiły nam schowanie w ścianach wszelkich nieestetycznych elementów instalacji, takich jak rury czy węże, zostawiając na widoku tylko to co konieczne i to, co estetyczne.

Najpopularniejszym przykładem wykorzystania rozwiązań podtynkowych są oczywiście podwieszane w.c. na stelażu podtynkowym oraz zestawy prysznicowe, ale w podobny sposób możemy również zamontować np. baterię umywalkową, na powierzchni ściany pozostawiając jedynie wylewkę i uchwyt baterii.

Ocieplona drewnem

Na fali mody na naturę oraz popularności stylu skandynawskiego do łazienek szturmem wdarło się drewno oraz wszelkie jego imitacje. Największe możliwości w tym aspekcie dały oczywiście płytki ceramiczne imitujące drewno, które dzięki technologii druku cyfrowego, do złudzenia mogą odwzorować rysunek i kolor tego materiału.

Ocieplona wizualnie łazienka stała się tym samym pomieszczeniem, w którym nie tylko dbamy o czystość, ale również lubimy przebywać; nabrała domowego i przytulnego charakteru.

Oaza relaksu

Co prowadzi nas do kolejnego, dużego przełomu w postrzeganiu łazienki, która z pomieszczenia użytkowo-sanitarnego, awansowała na przestrzeni ostatnich kilku lat, do roli oazy domowego relaksu.

Większą wagę przywiązujemy do estetyki łazienki, wybieramy dekoracyjne wyposażenie łazienek, przekonujemy się do wolno stojących wanien czy podłogowych umywalek.
Ze zmianą roli łazienki w domu koresponduje również jej lokalizacja. W starym budownictwie łazienka zazwyczaj sąsiadowała z kuchnią (niekiedy łączyło je nawet coś na kształt małego okienka), obecnie sytuowana jest obok sypialni, z którą tworzy domową enklawę wypoczynku. Niektórzy decydują się nawet na połączenie łazienki z sypialnią we wspólną otwartą strefę, podobnie jak salon i kuchnię.

Fokus na higienę

Przeobrażenie się łazienki w salon kąpielowy i rosnący nacisk na urodę tego pomieszczenia, idą w parze z coraz większą troską o higienę. W wielu polskich domach pojawiają się zestawy miska toaletowa + bidet, a tam gdzie nie ma na nie miejsca – można zamontować baterię typu bidetta. Coraz większą popularnością cieszą się również toalety myjące, będące niegdyś wyłącznie technologiczno-kulturową ciekawostką z Dalekiego Wschodu. 

Mówiąc o higienie nie można oczywiście również zapomnieć o miskach bezkołnierzowych, czyli modelach misek toaletowych pozbawionych wewnętrznego kołnierza, pod którym zbierał się brud i gromadziły bakterie.

Wielu producentów uszlachetnia także swoje produkty specjalnymi powłokami antybakteryjnymi lub też wykonuje je z antybakeryjnych materiałów, które mają zapewnić długotrwałą czystość.

Bycie eko

W ciągu ostatnich lat nasze społeczeństwo stało się znacznie bardziej świadome w kwestiach bycia eko czy oszczędzania energii oraz wody. Trend ten nie ominął również wyposażenia łazienek, które pomagają oszczędzać wodę na wiele sposobów.

Obecnie standardem są baterie wyposażone w perlator – niewielkie sitko na końcu wylewki, które napowietrzając strumień wody, oszukuje użytkownika, że z kranu leci jej więcej niż w rzeczywistości. Tym samym oszczędzamy wodę, nie tracąc na komforcie użytkowania baterii.

Oszczędzić wodę – zwłaszcza osobom nie mogącym się wyzbyć nawyku zostawiania odkręconej baterii podczas mycia zębów czy golenia – pomagają również baterie wyposażone w fotokomórkę, czyli reagujące na obecność ludzkich rąk pod wylewką.

Pośrednio do oszczędzania wody przyczyniają się również baterie z termostatem, czyli modele umożliwiające ustawienie temperatury na stałym poziomie, co niweluje konieczność każdorazowego "spuszczania" zimnej wody.

W duchu eko jest również większość współczesnych przycisków spłukujących, dających możliwość wyboru pomiędzy większą i mniejszą ilością wody użytą do spłukania miski w.c. za pomocą większego bądź mniejszego przycisku.

W trójwymiarze

W kwestii estetyki łazienki, jednym z popularniejszych trendów ostatnich sezonów są faktury 3D. Najczęściej spotkamy je w postaci strukturalnych płytek ceramicznych jednak przestrzenne wzory zdobią niekiedy również inne elementy wyposażenia łazienki, takie jak: meble, wanny, umywalki, a nawet grzejniki.

Odchudzona łazienka

Przełomem technologicznym ostatnich lat, który w znaczący sposób wpłynął na wygląd ceramiki sanitarnej i wanien było opracowanie materiałów pozwalających na produkcję wyposażenia o bardzo cienkich krawędziach. Obecnie grubość ścianek umywalek potrafi wynieść zaledwie 5 mm, z kolei wanien z krawędziami typu slim – 10 mm. Takie produkty często porównywane są do filiżanek z uwagi na swoje filigranowe formy, a wyposażona w nie łazienka nabiera lekkości i elegancji.

Duży format

Podczas, gdy niektóre elementy wyposażenia łazienek są odchudzane i zmniejszane, płytki ceramiczne osiągają coraz bardziej niebotyczne rozmiary. Na całym świecie obserwujemy tendencję do tworzenia ogromnych, ceramicznych płyt, których wymiary mogą dochodzić nawet do 300-320 cm wysokości i 150 cm szerokości.

Możliwości aranżacyjne takich płyt są ogromne – jedna płytka może posłużyć za cały blat czy też przekryć niemal w całości ścianę nad wanną, ograniczając ilość fug i – tym samym – oprócz spektakularnego efektu wizualnego, również ułatwić sprzątanie.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także