Architekt radzi: jak urządzić małą łazienkę?

Architekt radzi: jak urządzić małą łazienkę?

Autor: Świat Łazienek i Kuchni
28 cze 2019 16:40

Urządzenie łazienki to zawsze spore wyzwanie. Tym większe, im mniejsza jest łazienkowa przestrzeń. Bo przecież na najmniejszej w całym domu czy mieszkaniu powierzchni, musimy zmieścić kilka niezbędnych urządzeń.

Wyposażenie łazienki, bez względu na jej rozmiar, to zawsze też duży wydatek. Zwłaszcza teraz, gdy przestała być traktowana po macoszemu, gdy chcemy mieć w domu maleńkie choćby Spa. Warto więc zastanowić się nad rozwiązaniami, efektem jaki chcemy uzyskać oraz nad budżetem jaki trzeba przewidzieć. Najlepiej skorzystać z usług projektanta, takiego, którego realizacje już widzieliśmy lub którego polecają znajomi. Dobry projektant zaproponuje indywidualne rozwiązania, dobierze materiały do budżetu, jakim dysponuje klient, a także będzie w kontakcie z ekipą wykonawczą. Zawsze weźmie też pod uwagę dla kogo projektuje: rodziny z małymi dziećmi, singla czy osoby starszej, ponieważ każda z tych grup ma inne potrzeby.

Remont łazienki dobrze jest zacząć od rozplanowania sanitariatów, oświetlenia, ilości gniazd elektrycznych i innych sprzętów, które mogą się tu znaleźć - takie jak na przykład pralka czy kocioł gazowy. Pozornie błaha sprawa, jaką jest umiejscowienie gniazda elektrycznego po niewłaściwej stronie lustra może uprzykrzyć życie osobom leworęcznym korzystającym z suszarki do włosów.

Na tym etapie należy pamiętać o minimalnych odległościach i wymiarach, szczególnie w przypadku muszli: pamiętajmy, aby nie była w rogu lub zbyt blisko ściany gdyż korzystanie z niej będzie niewygodne. Zaoszczędzimy cenne centymetry wieszając muszlę na stelażu typu slim. W małych łazienkach brak jest miejsca na bidet, ale tu z pomocą przychodzi bidetta, zajmuje tyle miejsca co wisząca słuchawka prysznicowa i sprawdza się nie tylko w przypadku mycia muszli, ale także gdy chcemy nalać wody do wiadra.

Każdą łazienkę, a zwłaszcza małą należy „odgracić” chowając wszelkie urządzenia i sprzęty typu pralka, suszarka, wiadro czy mop. Producenci sprzętów AGD mają coraz większą ofertę wąskich pralek typu slim, które idealnie sprawdzają się w małych łazienkach. Zabudowując ją zyskujemy dodatkowe miejsce na przechowywanie środków czystości, kosza na pranie czy ręczników. Wszystkie meble łazienkowe warto wykonać z wodoodpornego MDFu lakierowanego, mamy wtedy pewność, że nie będą puchnąć od nadmiaru wilgoci.

Jeśli miejsce nie pozwala na posiadanie wanny i prysznica, możemy zastosować parawan nawannowy, montowany na dłuższym boku wanny, który dodatkowo może być składany. Innym rozwiązaniem zajmującym mało miejsca jest składana kabina prysznicowa, którą zamykamy wtedy gdy z niej korzystamy. Pozostałą część jest złożona i nie zabiera miejsca. W tym przypadku należy pamiętać o przesunięciu baterii prysznicowej, tak, żeby złożone drzwi kabiny nie zawadzały o nią.

Dobrym rozwiązaniem są także kabiny z przesuwnymi drzwiami, a ich dodatkowa zaletą jest fakt, że ściekająca po szybie woda nie kapie na podłogę po otworzeniu. W tym miejscu warto wspomnieć o szybach ze specjalną powłoką anti-calc, która zabezpiecza przed osadzaniem się osadu przez co szkło kabiny dłużej pozostaje błyszczące. Zamykając temat kabin, jeśli tylko jest to technicznie możliwe zawsze proponuję swoim klientom kabinę bez brodzika z odpływem podłogowym lub ściennym. Poza walorami estetycznymi, takie rozwiązanie jest zdecydowanie łatwiejsze w utrzymaniu czystości.

Jeśli jesteśmy przy sprzątaniu to warto zainwestować w podwieszaną muszlę typu rimless, czyli bez kołnierza i innych zbędnych zakamarków oraz taką z łatwo zdejmowaną deską. Dobrze by było, aby muszla, umywalka czy wanna była wykonana z ceramiki z powłoką, która ogranicza osadzanie się zanieczyszczeń z mydła, płynów i innych kosmetyków. Sanitariaty z taką powłoką pozostają dłużej czyste, a ewentualne zabrudzenia łatwiej zmyć.

Łazienka, nawet ta najmniejsza, przestała spełniać funkcje tylko higieniczne. Użytkownicy coraz częściej oczekują, że będzie można się w niej zrelaksować. Kobiety bardzo często nakładają balsamy, odżywki do włosów, więc przyda się najmniejsze choćby siedzisko. Bardzo często również panie wykonują makijaż w łazience, a ten trudno zrobić bez lustra. Generalnie, im większe lustro tym lepiej dla łazienki. Lustra odbijają światła i powiększają, a zarazem stanowią dekorację danej przestrzeni.

Oczywiście, bardzo istotne jest oświetlenie przy lustrze. Dobrze stosować źródła światła o współczynniku oddawania barw CRI na poziomie 90, wtedy mamy pewność, że dobrze imituje ono światło dzienne. Idealnym rozwiązaniem są ruchome kinkiety, wtedy możemy skierować strumień światła, dokładnie tam gdzie chcemy. W strefie z lustrem, które przeważnie wisi nad umywalką, warto przewidzieć miejsce na odkładanie kosmetyków.

Po tym, jak ustaliliśmy gdzie ma stać muszla czy umywalka, czy wolimy wannę czy prysznic, czy musimy zmieścić w łazience pralkę i inne sprzęty przychodzi pora na najprzyjemniejszą część, czyli wybór okładzin ściennych i podłogowych. Rynek proponuje bardzo szeroki wachlarz rozwiązań, od farby specjalnie przeznaczonej do łazienek, poprzez wodoodporne tapety z dowolnym wzorem, jaki się nam tylko wymarzy aż do płytek, które doskonale imitują kamień, drewno a nawet tkaninę. Panowało kiedyś przekonanie, że do małych łazienek stosuje się płytki o małych rozmiarach. Stosując jednak duże formaty unikamy niepotrzebnego dzielenia małej powierzchni, optycznie ją powiększając. Zmniejszamy przy tym ilość fug, co wpływa korzystnie na utrzymanie czystości w łazience.

Dodając żywe zielone rośliny, zapalając świece zapachowe, możemy choć na chwilę odprężyć się i odpocząć w choćby najmniejszej łazience.

Katarzyna Maciejewska właścicielka Maciejewska Design.

Projektantka z zamiłowania i zawodu. Projektuje wnętrza mieszkalne i użyteczności publicznej. Z ogromnym zaangażowaniem podchodzi do każdego projektu, bez względu na jego rozmiar i budżet. Tworzy  nowoczesne, przestronne  i jasne wnętrza, które cechuje funkcjonalność i komfort. Dużą uwagę przywiązuje do detali. Najbardziej lubi zmieniać stare, zaniedbane wnętrza w nowocześnie zaaranżowane przestrzenie. Inspirują ją ludzie i podróże, to z nich czerpie inspiracje do pracy.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także